Ballina Bota Në Stamboll frika nga tërmetet sa vjen e shtohet, qytetarët janë në...

Në Stamboll frika nga tërmetet sa vjen e shtohet, qytetarët janë në panik se do t’u shemben shtëpitë

Plasaritja në murin e dhomës së gjumit të Mesut Mutaliboglu është aq e gjerë sa ai mund të vendosë një çelës makine përmes saj. Ai e kthen atë anash dhe me një lëvizje të kyçit të dorës, një copë e madhe suvaje fluturon nga muri dhe përplaset në tokë. Kjo është arsyeja pse ai dhe familja e tij po largohen nga banesa ku kanë jetuar për 15 vitet e fundit. E gjithë ndërtesa është e dënuar, pasi ka dështuar në një test sigurie ndaj tërmeteve. Ka shumë mundësi që i gjithë ky bllok të shembet për shkak të tërmetit.

Këtu në Stamboll frika po rritet.

Dy tërmete të fuqishme në Turqinë jugore që kanë marrë rreth 50,000 jetë njerëzish kanë sjellë urgjencë të re në qytetin e saj më të madh. Shtëpia e 15 milionë njerëzve, ndodhet në vijën e thyerjes së Anadollit të Veriut dhe ekspertët parashikojnë se një tërmet i madh do të pasojë përpara vitit 2030.

Rreth 70 përqind e ndërtesave të qytetit u ndërtuan përpara ndryshimeve të rregullave që imponuan standarde më të rrepta ndërtimi në 1999, kështu që ato konsiderohen potencialisht të pasigurta. Vetëm tre muaj më parë, një studim tregoi se një tërmet këtu mund të vriste deri në 90,000 njerëz. Tani është në garë për të përgatitur qytetin.

Mesut e di shumë mirë shkatërrimin që mund të shkaktojë një tërmet. Ai sapo ishte kthyer nga epiqendra në qytetin jugor Karamanmaraş, ku humbi të afërmit. Teksa folëm në banesën e tij tashmë të zbrazët, ai përshkroi momentin kur e mori vesh, raporton BBC.

Tërmeti në Turqi Foto: REUTERS/Emilie Madi

“Ndodhi në orën 04:17, telefonoi një i afërm dhe të gjithë u zgjuam duke bërtitur”, tha ai.

Fytyra e Mesutit është e mbuluar me lot dhe ai kthehet të mbledhë veten.

“Ishte një situatë e tmerrshme. Nuk arritëm dot në Karamanmaraş për tre ditë për shkak të borës dhe kur arritëm te rrënojat ishte shumë e vështirë. Nuk mund ta përshkruaj. Shpresoj që Zoti të mos bëjë që dikush tjetër ta kalojë këtë”.

Kur Mesut u kthye në Stamboll, autoritetet i ndërprenë energjinë elektrike dhe ujin në banesën e tij.

“U kërkova përsëri të lëviznin.” Më dhanë edhe dy ditë. Komuna na dërgoi një paralajmërim me shkrim për këtë, por situata nuk u zgjidh për shkak të refuzimit të fqinjëve. E dinim që do të na ndërpriteshin shërbimet komunale dhe ishim gati të largoheshim nga këtu, por më pas ndodhi një tërmet dhe gjithçka u bë gërmadhë”, tha ai.

Që nga tërmeti në jug, Bashkia e Stambollit ka marrë më shumë se 100,000 aplikime të reja për kontrollet e sigurisë së ndërtesave. Lista e pritjes po rritet vazhdimisht.

Foto: Diego Cupolo/NurPhoto/Editorial Shutterstock/Profimedia

Qiramarrësit tani mund të aplikojnë, por disa ende nuk po punojnë për shkak të implikimeve financiare. Kompensimi për të ndihmuar ata që duhet të largohen nga ndërtesat e pasigurta është i ulët. Nuk ka shifra zyrtare që tregojnë se sa ndërtesa dështojnë në test.

Kryebashkiaku Ekrem Imamoglu premtoi më shumë trajnime për ekipet e shpëtimit dhe përgatitjen e strehimoreve të përkohshme që mund të strehojnë deri në 4.5 milionë njerëz pas tërmetit. Por shumë kanë frikë se ende nuk është e mjaftueshme.

Inxhinierët si Dr. Kurtulus Atasever paralajmërojnë se shumë ndërtesa në Stamboll kanë karakteristika arkitekturore që dobësojnë strukturën e tyre. Një shëtitje në një rrugë mesatare të Stambollit ju tregon pse. Shumë ndërtesa kanë karakteristika të veçanta të projektimit që mund t’i bëjnë ato të shemben nëse lëkunden gjatë një tërmeti.

Dr. Kurtulus Atasever, një inxhinier civil dhe tërmetesh, priste të tregonte disa prej tyre. Po qëndronim në një tokë të zbrazët, të spërkatur me gurë, që dikur ishin themeli i një ndërtese. Kur një tërmet me magnitudë 5.8 goditi Stambollin në vitin 2019, ai u dëmtua aq shumë sa u desh të shkatërrohej. Lart e poshtë rrugës, fqinjët e tij ndajnë të njëjtat të meta.

Betoni i cilësisë së mirë është jetik, thekson ai. Dhe arkitektura është çelësi.

“Kemi disa lëshime këtu. Në këtë lloj ndërtese kemi dysheme të dobëta ose të buta. Ka edhe kolona të shkurtra, këto janë në fakt të gjitha probleme tipike ndërtimi”.

Tërmeti në Turqi Foto: REUTERS/Emilie Madi

E thënë shumë thjesht, secila prej këtyre dobëson ndërtesën në nivelin e tokës, që do të thotë se ajo lufton për të mbështetur katet sipër nëse ndodh një tërmet. Katet e buta janë ato ku kati përdhe është më i lartë se katet mbi të. Kolonat e shkurtra nuk kanë gjatësi të mjaftueshme në raport me diametrin e tyre.

Ato mund të bëhen në mënyrë të sigurtë, thekson Dr. Atasever, por vetëm nëse planifikimi racional ka hyrë në dizajn. Në ndërtesat e vjetra, kjo është e rrallë.

Jemi duke qëndruar nën hijen e shtëpisë së Yasemin Suleymanoglu dhe e pyes nëse është e shqetësuar për bllokun e apartamenteve ku ndodhet. Ajo mban dorën e vajzës së saj dhe shikon fytyrën e ndërtesës.

“Nuk ndihem e sigurt këtu”, thotë ajo.

“Ndërtesa jonë u drodh shumë gjatë tërmetit të vitit 2019 dhe shtyllat matanë rrugës u plasën. Ai tingull më bën të ndihem e shqetësuar dhe ky tërmet i fundit na tremb vërtet. Ne humbasim gjumin sepse mund të na godasë në çdo moment. Dhe mendoj se jemi në rrezik sepse ndërtesa jonë është e vjetër”.

Hapi tjetër është zhvillimi i një sistemi të paralajmërimit të hershëm 50 km të gjatë të bazuar në fibra optike. Por për një qytet kaq të madh, është e vështirë të dihet se ku do të kishin shkuar njerëzit për të kërkuar strehim, edhe nëse do të kishin vënë re një tërmet që po vinte.

Ndërkohë që imazhet e shkatërrimit në jug vazhdojnë të mbushin ekranet televizive turke, këto shqetësime janë tani para syve për një pjesë të madhe të popullsisë së Stambollit. Dhe vetëm dy muaj larg zgjedhjeve të rëndësishme presidenciale dhe parlamentare, kjo është vërtet e rëndësishme.

Brenda natës, tërmeti dhe pasojat e tij iu bashkuan krizës ekonomike të Turqisë si një çështje kyçe për votuesit. Shumë nuk janë të kënaqur me trajtimin e asnjërës nga qeveria. Lëkundjet këtu nuk janë vetëm fizike, por edhe politike./tetova.com

@tn.lajmelokale
@tetovanews