Ballina Bota Biden: Nuk çuditem që Prigozhin mund të ketë vdekur

Biden: Nuk çuditem që Prigozhin mund të ketë vdekur

Wagner foli për vdekjen e Prigozhin: Ata akuzojnë ushtrinë ruse për rrëzimin e aeroplanit

Wagner, konfirmon informacionin se kreu i mercenarëve rusë ka vdekur. Gjithashtu, Anton Gerashenko, këshilltari i Vladimir Zelensky, shkruan se liderët e Wagner kanë konfirmuar se Utkin dhe Prigozhin kanë vdekur.

Ajo që është interesante është fakti se familja Wagner akuzon në mënyrë eksplicite ushtrinë ruse se ka rrëzuar avionin e Prigozhin me një raketë kundërajrore.

Zona Grey siguron se dëshmitarët dëgjuan ‘dy shpërthime karakteristike të punës së mbrojtjes ajrore dhe gjithashtu mbështetet në gjurmët e vërejtura në videot e aksidentit të publikuara në internet.

Sipas disa kanaleve Telegram, përfshirë Baza, e cila ka kontakte të mira me forcat e sigurisë, në aeroplan ishte edhe Dmitri Utkin. Ky njeri i matur, i njohur për simpatitë e tij neo-naziste, ishte themeluesi i vërtetë i Wagner, emri i tij i luftës.

Sipas faqes së pavarur të lajmeve Vertska, avioni Embraer ERJ-135 u rrëzua midis qyteteve Kuzhenkino dhe Kotilovo, të cilat ndodhen përgjatë autostradës Moskë-Shën Petersburg.

Biden: Nuk çuditem që Prigozhin mund të ketë vdekur

Shtëpia e Bardhë njoftoi se Presidenti Joe Biden është informuar për aksidentin e avionit të rrëzuar në Rusi brenda të cilit raportohet se ka qenë kreu i mercenarëve të Wagner, Yevgeny Prigozhin.

Më pas vetë Biden ka bërë një koment të shkurtër për gazetarët duke thënë se “nuk është i befasuar” nga lajmet e marra. Kreu i Shtëpisë së bardhë u ndal të fliste për gazetarët teksa po largohej në Liqenin Tahoe, ku aktualisht po pushon me familjen.

“Unë nuk e di në fakt se çfarë ka ndodhur, por nuk jam i befasuar. Nuk ka shumë gjëra që ndodhin në Rusi që Putini nuk është prapa, por unë nuk di mjaftueshëm për të ditur përgjigjen. Jam stërvitur për një orë e gjysmë” – tha Biden.

Për ngjarjen foli edhe zëdhënësja e sigurisë kombëtare në Shtëpinë e Bardhë, Adrienne Watson. Ajo tha se vdekja e mundshme e Prigozhin nuk do të ishte surprizë duke pasur parasysh historinë e tij me Putinin.

“Ne i kemi parë lajmet” e rrëzimit dhe nëse konfirmohet, “askush nuk duhet të habitet” tha ajo. ©LAPSI.al

Misteri i rrëzimit të avionit të Prigozhin/ Wagner nuk e konfirmon ende vdekjen

Asnjë nga profilet e mediave sociale që konsiderohen si të lidhura me Yevgeny Prigozhin nuk ka bërë deri më tani ndonjë deklaratë nëse ai është i vdekur apo i gjallë. Disa thonë se një tjetër aeroplan biznesi në pronësi të tij ishte gjithashtu në ajër në momentin e rrëzimit, i cili gjithashtu ishte nisur nga Moska.

Madje një kanali i lidhur me Wagner, “Reverse Side of the Medal” thotë se ky avion i dytë është kthyer dhe po fluturon përsëri në Moskë. Spekulimet në kanalet e rrjetit Telegram sugjerojnë se avioni i rrëzuar ishte një avion Embraer Legacy me numër serial RA-02795. Të dhënat e gjurmimit në FlightRadar24 – një faqe interneti e njohur për gjurmimin e fluturimeve – nuk tregon se nga është nisur ky avion.

Më herët sot ai u shfaq afër Moskës, ku u ngjit në një lartësi prej gati 8800 m përpara se të dhënat të tregonin se ai binte papritmas, duke përfunduar në 0 m. Avioni është i regjistruar pranë kompanisë Autolex Transport, të cilën qeveria amerikane e ka lidhur me Yevgeny Prigozhin.

Avioni ka bërë disa udhëtime drejt dhe nga Moska për në Shën Petersburg muajt e fundit dhe është fotografuar nga mediat lokale në Bjellorusi, ku tani mendohet se është vendosur grupi Wagner. Dr. Yuri Felshtinsky, një ish-këshilltar i Ministrisë së Jashtme të Ukrainës, thotë se nëse Yevgeney Prigozhin ka vdekur, ka të ngjarë që Kremlini të përpiqet të fajësojë Ukrainën për vrasjen e tij.

Por ai mendon se pak njerëz do ta besonin këtë histori, pasi udhëheqësi rus Vladimir Putin ka më shumë se një motiv. Felshtinsky i tha BBC-së se beson se pak njerëz do të mbanin zi për vdekjen e Prigozhin, por gjithashtu “nuk do të habitej” nëse udhëheqësi Wagner do të kishte arritur t’i shpëtonte vdekjes. Shumë ekspertë kanë spekuluar se sa kohë Prigozhin do mundi të mbijetonte pas rebelimit të dështuar të grupit të tij Wagner në qershor. ©LAPSI.al

Kush ishte Yevgeny Prigozhin/ Kuzhinieri i Putin që u bë armiku i tij

“Ai është thjesht një qytetar, që nuk përfaqëson shtetin”. Me dinakëri dhe buzëqeshje ironike, para një salle të mbushur plot me gazetarë, Vladimir Putin në korrik të 2018-ës foli për të parën herë për kreun e mercenarëve të Wagner, Yevgeny Prigozhin. Atë ditë në Helsinki, Presidenti rus sapo kishte takuar Donald Trump dhe ai kishte shumë arsye për të qenë në humor të mirë, teksa mohonte përfshirjen e tij në zgjedhjet presidenciale amerikane. Në krahun tjetër Presidenti amerikan sapo e kishte nderuar duke e quajtur një “konkurrent brilant” dhe sapo kishte thënë se ai u besonte mohimeve të tij “shumë të fuqishme” për ndërhyrjen ruse në zgjedhjet amerikane më shumë sesa raportet e CIA-s.

Kështu, për herë të parë dilte në publik, Cari i ri, i quajtur Yevgeny Prigozhin. Ish-kuzhinieri dhe pronari i njohur i restoranteve në Shën Petersburg, i cili akuzohej për menaxhimin e një ekipi hakerësh, të cilët kishin punuar shumë për të denigruar Hillary Clinton gjatë garës së saj presidenciale përballë Trump.
“Ai nuk përfaqëson shtetin rus”, përsëriti sërish kreu i Kremlinit, duke folur për mikun e tij të vjetër, i cili në Rusi njihej si “kuzhinieri i Putinit”, pasi zotëronte një kompani kateringu që i shërbente pallatit presidencial. “Është një çështje private që nuk na përket neve. E dini, ka shumë njerëz, si Soros, që përzihen kudo. Por është pozicioni i një individi të vetëm. Vetëm kaq”, shtonte më tej Putin.

5 vjet më vonë, e kemi ende të freskët atë shprehje tipike të KGB-së, me Putin që donte të mohonte çdo përfshirje të Kremlinit në punët e brendshme të SHBA-ve. Prigozhin u kthye në një qytetar privat. Njeriu që grumbulloi një pasuri në mensat e shkollave dhe ushtrisë, i cili zotëron restorantet e Petersburgut ku Putin darkonte me udhëheqës të huaj, përjetoi një rritje të paprecedentë gjatë vitit të kaluar.

Krijesa e tij, milicia mercenare e grupit Wagner, nuk ka qenë asnjëherë ndërmarrje private. Prigozhin e modeloi atë në Blackwater, agjencia e diskutueshme që trajtonte sigurinë në Irak në emër të Departamentit të Shtetit të SHBA. Me një këmbë në institucione dhe një tjetër jashtë, sepse fjala mercenar është gjithmonë turp. Në Siri, Wagner ishte i paçmuar për Putinin, sepse prania e tij, e menaxhuar dhe e koordinuar nga GRU dhe Ministria e Mbrojtjes, i lejoi Kremlinit të luante me numrat duke mohuar shkallën e humbjeve ruse të dislokuara për të mbrojtur regjimin e Asadit. Kur vdesin, mercenarët nuk janë fëmijët e askujt.

Por Operacioni Special Ushtarak dhe rezistenca e papritur e Ukrainës i përmbysën këto trillime. Prigozhin dhe Wagner-ët e tij u gjendën në një pozitë të vështirë. Në nivel zyrtar, ato nuk ekzistojnë, edhe nëse Duma miratoi disa ligje që e bënin më të lehtë rekrutimin. Në të njëjtën kohë, njerëzit e tij mbanin peshën e luftës në front, me humbje dhe pakënaqësi gjithnjë e më të dukshme.

Nuk duhej të shkonte kështu, nuk duhej të bëhej një konflikt i gjatë. Në fund, gjithçka përfundoi në këtë mënyrë. Prigozhin nuk është një politikan që di kur të heshtë. Ai vjen nga rruga. Ai ishte 20 vjeç kur u dënua me 13 vjet burg në Leningradin e atëhershëm. Pasi kreu 9 vite dënim, në vitin 1990 ai ngriti një stendë hot dog-ësh me njerkun e tij me të cilin bëri rublat e para. Më pas hapi një kazino, një zinxhir dyqanesh ushqimore dhe më në fund hapi restorantin e tij të parë, “Dogana e Vjetër”. Pastaj një varkë lumi u shndërrua në një vend takimi luksoz, «New Island».

Putini çoi atje për të drekuar presidentin francez Shirak, presidentin amerikan Bush dhe presidentin japonez Mori. Nga ajo pjesëmarrje lindi vazhdimi i historisë, fabrika e trolleve online dhe grupi privat Wagner i punësuar për aksione “të pista” në Siri, Libi, Republikën e Afrikës Qendrore dhe Ukrainë. Një personazh i tillë, më i rehatshëm në xhaketën ushtarake sesa xhaketën sportive, është e vështirë të mbahej larg dhe nën kontroll. Shtoni pastaj edhe megalomaninë.

Në fillim të prillit të kaluar, kur u bë e qartë se Operacioni Ushtarak Special nuk ishte sigurisht një marshim triumfal, ai sulmoi drejtpërdrejt Dmitry Peskov, zëdhënësin e Putinit. Rastësisht, 10 ditë më vonë, ndërsa Kremlini mbuloi praninë e Wagnerit në Ukrainë, Prigozhin, i cili kishte kaluar vite duke mohuar çdo lidhje me grupin mercenar u fotografua me ushtarët e tij, i veshur me kamuflazh në Donbass, pranë një deputeti shumë besnik të Putinit.

Vetëm për ta bërë mesazhin më të qartë. Që atëherë, çdo ditë një sulm ndaj udhëheqjes së Forcave të Armatosura dhe ndaj Ministrit të Mbrojtjes Sergej Shoigu. “I paaftë, burokrat, i paaftë”, ishte refreni i Prigozhin gjatë atyre muajve. “Fajtor për tradhti të lartë sepse nuk dërgojnë municion të mjaftueshëm”, shprehej ai, deri në atë pikë sa mediat shtetërore morën udhëzime nga lart për të mos ia publikuar deklaratat.

Më 24 nëntor të vitit të kaluar, në përgjigje të kërkesës së Parlamentit Europian që grupi Wagner të përfshihej në listën e organizatave terroriste të Bashkimit Evropian, ai tregoi një kuti violine që përmbante një çekiç dhe gjurmë gjaku si “dhuratë” për deputetët evropianë. Dyshohet se arma ishte ajo me të cilën u masakrua një mercenar dezertues, një ekzekutim i publikuar në një video që ngjalli tmerr në mbarë botën.

Këto teprime dhe figura e rëndë e themeluesit, duket se janë në origjinën e forcimit të Wagner-it dhe 50 mijë burrave që ai pretendon se ka dërguar në vijën e frontit në Ukrainë. Rebelimi ndaj Kremlinit ishtefillimi i fundit të tij. Shëmbëlltyra e Prigozhinit kishte nisur të merrte një prirje rënëse kohët e fundit dhe shpërthimi i tij kundër Moskës ishte diçka që pritej. Me kalimin në Bjellorusi u duke se u fal, por mesa duket Kremlini nuk harron… ©LAPSI.al

(FOTO) Zbulohet ku ishte Putin kur u rrëzua avioni i Prigozhin

Ndërkohë që qarkullojnë raporte se shefi i grupit Wagner, Yevgeny Prigozhin, ka vdekur në një aksident ajror, ku u rrëzua avioni ku ai po udhëtonte bashkë me 9 persona të tjerë, presidenti rus, Vladimir Putin, mësohet se aktualisht është në një koncert.

Sipas mediave të huaja, Vladimir Putin është i pranishëm në këtë koncert, që i kushtohet 80-vjetorit të fitores së trupave sovjetike në Betejën e Kurskut.

Disa ekspertë kanë sugjeruar se ai mund të jetë pas përplasjes që ka vrarë 10 persona, por sigurisht, kjo nuk është konfirmuar dhe shkaku ende nuk dihet.

Shtatë pasagjerë dhe tre anëtarë të ekuipazhit ishin në bordin e avionit Embraer, i cili po udhëtonte nga Moska në Shën Petersburg, njoftoi agjencia e lajmeve TASS.

Avioni thuhet se është rrëzuar në rajonin Tver, në veri të Moskës.

Prigozhin, i cili besohet të ketë qenë në bordin e fluturimit, ndau adresën e tij të parë përmes një videoje që nga rebelimi i tij në qershor, vetëm dy ditë më parë.

Dikur një i besuar i ngushtë i presidentit Vladimir Putin, Prigozhin kishte kritikuar shpesh ministrin e Mbrojtjes, Sergei Shoigu dhe gjeneralin e lartë, Valery Gerasimov, në fjalimet publike për trajtimin e pushtimit të Ukrainës nga ana e tyre.

Del VIDEO e rrëzimit të avionit të Prigozhin/ Wagner: U qëllua nga Moska

Një aeroplan i vogël me 10 persona në u rrëzua në rajonin Tver të Rusisë midis Moskës dhe Shën Petersburgut. Sipas Rosaviatsia, agjencia federale ruse e transportit ajror, e cituar nga mediat ruse, në listën e pasagjerëve ishte edhe themeluesi i mercenarëve të “Wagner”, Evgeny Prigozhin.

Sipas shërbimeve ruse të urgjencës “nuk ka të mbijetuar” nga aksidenti. Sipas kanalit Gray Zone në Telegram që ka publikuar shpesh lajme pranë Wagner, “avioni i llojit Embraer Legacy 600 me numër regjistrimi RA-02795, i cili i përkiste Yevgeny Prigozhin, u rrëzua nga zjarri i mbrojtjes ajrore nga Ministria e Mbrojtjes Ruse”.

Sipas të njëjtit kanal Telegram, megjithatë, “një avion i dytë privat i Evgeny Prigozhin, një Embraer ERJ-135BJ Legacy 650 me numrin RA-02748, aktualisht po fluturon në qiell mbi Moskë” pasi avioni tjetër u rrëzua.

Kanali zyrtar i Wagner-it, duke mos e tepruar, konfirmon praninë e avionit të dytë dhe sqaron: “Edhe pse shumë kanale shkruajnë se Prigozhin ka vdekur, ai mund të ketë fluturuar me avionin tjetër”.

Yevgeny Prigozhin është kreu i grupit mercenar Wagner, të cilin ai e themeloi në 2014. Një biznesmen i pasur me precedentë kriminalë, ai njihej si “kuzhinieri i Putinit” sepse siguronte shërbime për Kremlinin.

Në qershor ai udhëhoqi trupat e tij në një rebelim jetëshkurtër, pasi ata morën kontrollin e qytetit jugor rus të Rostov-on-Don dhe u zhvendosën drejt Moskës, me qëllim largimin e udhëheqjes së lartë ushtarake.

Megjithatë, Prigozhin ndaloi përparimin pas negociatave me Kremlinin, të cilat u ndërmjetësuan nga udhëheqësi bjellorus Alexander Lukashenko. Sipas një marrëveshjeje për t’i dhënë fund kryengritjes, akuzat kundër Prigozhin u hoqën dhe atij iu ofrua një lëvizje në Bjellorusi. Që atëherë ai ka mbajtur një profil të ulët, edhe pse një video e publikuar pak ditë më parë sugjeronte se ai ishte në një shtet afrikan. ©LAPSI.al

Kreu i Wagner vdes në një aksident me avion në Moskë

Kreu i ushtrisë mercenare Yevgeny Prigozhin ka humbur jetën ditën e sotme pasi avioni në të cilin udhëtonte është përplasur pranë Moskës.

Agjencia ruse e lajmeve TASS ka raportuar se 10 persona janë vrarë pasi një avion privat u rrëzua në rajonin Tver, në veri të Moskës.

Kreu i Wagner, Yevgeny Prigozhin raportohet se ka qenë në bordin e avionit të rrëzuar.

Kujtojmë se Prigozhin udhëhoqi një rebelim jetëshkurtër kundër ushtrisë dhe qeverisë ruse në qershor, por që përfundoi kur presidenti bjellorus Alexander Lukashenko ndërhyri për të ndërmjetësuar një marrëveshje.

Putin nuk fal, misteri i aksidentit ajror që eleminoi kreun e Wagner

Vladimir Putin u pa më i dobët se kurrë dy muaj më parë kur një prej njerëzve të tij të afërt, kreu i grupit mercenar Wagner, nisi një rebelim kundër udhëheqjes ushtarake ruse. Yevgeny Prigozhin, i cili luftonte krah trupave ruse në Ukrainë, ngjalli një shpresë se regjimi i Kremlinit mund të përmbysej nga brenda. Por shpresa u venit në më pak se 48 orë kur Prigozhin u vendos në Bjellorusi në një marrëveshje të negociuar nga Lukashenko.

Sot raportohet se ai ka ndërruar jetë teksa avioni me të cilin ai fluturonte nga Moska në Shën Petërburg është rrëzuar në rajonin Tver në veri të Moskës. Kreu i grupit famëkeq të mercenarëve thotë agjencia ruse e lajmeve TASS ndodhet mes 10 viktimave të kësaj ngjarje, e cila është ende e rrethuar me mister. Nga disa media ruse avioni është identifikuar si Embraer Legacy 600, me numër bishti RA-02795, i cili mendohet se i përket Prigozhin.

Kush është Prigozhin

Yevgeny Prigozhin ka qenë një figurë e rëndësishme për Presidentin Putin, duke vepruar në hije për një kohë të gjatë. Prigozhin ka bërë punë të pista për Kremlinin, nga luftimet në Siri e deri te luftimet në Ukrainë në 2014, kur aneksoi Krimenë. Ai është përfshirë gjithashtu në përhapjen e dezinformatave. Prigozhin njihej si një mik i afërt i Putin. Ai u dënua me burg për veprën e tij të pare penale kur ishte vetëm 18 vjeç në vitin 1979 ndërsa dy vite më vonë ai u dënua me 13 vite heqje lirie për grabitje nga të cilat kreu 9 vite.

Pasi doli nga burgu ai hapi një sere kioskash ku shiste hot-dog dhe në vititn 1990 Yevfeny Prigozhin ia arriti që të hapte një ndër restorantet më të shtrenjta në Shën Petersburg. Ishte ky moment kur kreu i grupit mercenary Wagner nisi kontaktet e tij të para me zyrtarë të lartë të rusisë. Në restorantin në formë varke i quajtur New Island poshtë lumit Neva që zotërohej nga Prigozhin mbërrit vetë Vladimir Putin i cili e pëlqente aq shumë vendin sa filloi të ftonte miq të tij atje.

Në vitin 2003 Vladimir Putin festoi ditëlindjen e tij në restorantin e Prigozhin dhe më pas kompania e hotelerisë së Yevgeny Prigozhin u kontraktua për të furnizuar me ushqim Kremlinin ndërsa kreu i Wagner mori pseudonimin “Kuzhinier i Putinit”.

Në vitin 2014 Yevgeny Prigozhin tregoi se ai nuk ishte thjesht një biznesmen i favorizuar nga Presidenti Rus , por shumë më shumë se kaq. Pikërisht në këtë vit u zbulua se ishte Yevgeny Prigozhin ai që udhëhiqte mercenarët Wagner në luftën e foracave pro separatise kundër Ukrainës.

Rebelimi jetëshkurtër

Nuk u kuptua asnjëherë cili ishte qëllimi i tij i vërtetë. Disa thanë se Yevgeny Prigozhin kishte të ngjarë të ketë luajtur blofin për të marrë me vete dezertime masive nga ushtria ruse, por mesa duket mbivlerësoi perspektivat e tij. Të tjerë besojnë se rebelimi i dështuar i Prigozhin ishte një përpjekje për të ruajtur pavarësinë e forcës së tij mercenare, veçanërisht duke pasur parasysh afatin e 1 korrikut të vënë nga komandantët ushtarakë rusë që ai të kalonte Wagnerin nën strukturën e tyre komanduese. Armëpushimi i ndërmjetësuar nga Lukashenko e zhveshi atë nga akuzat penale në këmbim të largimit nga kontrolli i grupit Wagner.

Putin nuk të fal

Çfarë thonë të gjithë me siguri absolute është se Putinit nuk i pëlqen tradhtia. Ai e urren atë dhe nuk e fal. Nëse Kremlini hoqi akuzat penale ndaj trupave të Wagner të përfshira në kryengritje, është vështirë të besohej se Vladimir Putin do të falte Yevgeny Prigozhin. Prandaj vdekja e tij e mistershme me aksident ajror ka gjasa të jetë një eleminim politik si ato që Kremlini ka bërë shpesh. Kushdo që ka sfiduar Putin nuk ka pasur kurrë më pas një jetë të qetë. Rastet e eleminimeve politike nga regjimi i Putin janë të shumta dhe nuk është çudi që edhe Prigozhin të ketë pësuar të njëjtin fat. Ka apshto jo Putin gisht në vdekjen e Prigozhin, me siguri që këtë s’kemi për ta marrë vesh kurrë. Por çfarë dihet me siguri është se kreu i Kremlinit është përfituesi i madh nga eleminimi i Prigozhin. ©LAPSI.al

@tn.lajmelokale
@tetovanews