Ballina Bota Të paktën 16 të vdekur nga rrëshqitja e dheut në Gjeorgji

Të paktën 16 të vdekur nga rrëshqitja e dheut në Gjeorgji

Të paktën 16 persona mbetën të vdekur nga rrëshqitja e dheut në Shovi, një qytet i vogël turistik në veriperëndim malor të Gjeorgjisë, i famshëm për pyjet e tij të mëdha dhe burimet e ujit mineral.

“Gjashtëmbëdhjetë trupa janë gjetur në zonën e fatkeqësisë dhe identifikimi i tyre është duke u zhvilluar,” tha Teimuraz Mghebishvili, nga ministria e brendshme, shkruan France 24.

Imazhet treguan punëtorët e shpëtimit që kapnin mbeturinat e groposura pjesërisht nga toka, ndërsa ekipet punonin për të zhvendosur dheun.

Më shumë se 200 njerëz u evakuuan nga zona, thanë zyrtarët të premten, ndërsa helikopterët dhe qentë e shpëtimit u dërguan për të ndihmuar në përpjekjet e kërkimit./abcnews.al

@tn.lajmelokale
@tetovanews