Ballina Bota “Një kambanë alarmi” bëhet virale: Poeti libian paralajmëroi për rrezikun e përmbytjeve...

“Një kambanë alarmi” bëhet virale: Poeti libian paralajmëroi për rrezikun e përmbytjeve në Derna para se të vdiste bashkë me mijëra të tjerë

Poezia për “Këmbanën e Alarmit” bëhet virale
Poeti libian paralajmëroi për përmbytje – dhe u përfshi deri në vdekje nga masat e ujit

Mustafa al-Trabelsi paralajmëroi autoritetet – tani poeti ka vdekur “Të qëndrojmë bashkë derisa të mbytemi”, ishin fjalët e tij të fundit.

Pas përmbytjeve shkatërruese në Libi, një poezi e titulluar “Shi” po merr vëmendje të gjerë në vend. Poema është nga Mustafa al-Trabelsi, një poet libian nga qyteti port i Derna, i cili u shkatërrua nga reshjet ekstreme dhe prishjet e digave . Al-Trablesi vdiq kur qyteti u përmbyt.

Libi: Poema “Shi” tërheq vëmendje të madhe – autori vdes nga përmbytjet
Pak para katastrofës, poeti kishte marrë pjesë në një takim në një qendër kulturore në Derna, ku u diskutua për rrezikun e përmbytjeve në qytet dhe gjendjen e digave tashmë të thyera, raporton britanikja “Guardian ” . Poezia e tij tashmë popullore mund të kuptohet si një paralajmërim, ku thuhet:

Shiu
ekspozon rrugët e lagura,
kontraktuesin mashtrues
dhe shtetin e dështuar.
Lan gjithçka,
krahët e shpendëve
dhe gëzofin e maceve.
U kujton të varfërve
çatitë e tyre të brishta
dhe rrobat e rreckosura.
Ai zgjon luginat,
shkund pluhurin e tyre të zverdhur
dhe koret e thata.
Shiu
një shenjë e mirësisë,
një premtim ndihme,
një zile alarmi.

“Skenat janë të frikshme”, shkroi al-Trabelsi në faqen e tij në Facebook natën e stuhisë. “Gjërat mund të përshkallëzohen në katastrofë – dhe ne jemi nën sundimin e një tirani të korruptuar,” tha ai, duke u bërë thirrje atyre përreth tij që të kërkojnë siguri. “Zoti i ndihmoftë familjet në vendin tonë të dashur”, shtoi poeti.
Poeti libian vdiq në Derna: “Le të qëndrojmë së bashku derisa të mbytemi”

Poeti libian Mustafa al Trabelsi vdiq në përmbytjet e mëdha të Dernas më 11 shtator

Në orën 21:37 të së dielës në mbrëmje, al-Trablesi postoi në Facebook për herë të fundit. “Ne kemi vetëm njëri-tjetrin në këtë situatë. Të qëndrojmë bashkë derisa të mbytemi.” Pastaj poeti humbi jetën në vërshime.

Autoritetet në qytetin e prekur keq të Dernës me sa duket nuk donin të dëgjonin “këmbanën e alarmit” nga poezia e tij. Nuk është marrë asnjë masë për sigurimin e digave. Gjatë stuhisë, digat shpërthyen dhe rrethe të tëra të Dernës u derdhën në det. Situata në qytetin port mbetet katastrofike edhe disa ditë pas përmbytjes.

Libi: Kryebashkiaku i Derna pret “18,000 deri në 20,000” vdekje
“Ne presim një numër shumë të lartë viktimash”, tha kryetari Abdel-Moneim al-Gheithy për transmetuesin arab Al-Arabija. Bazuar në rrethet e shkatërruara, “mund të ketë 18,000 deri në 20,000 të vdekur”. Kjo do të thotë se gati një e pesta e banorëve të qytetit, i cili para katastrofës kishte 100 mijë banorë, do të ishin vrarë nga përmbytjet.

Megjithatë, sipas Zyrës së Ndihmës Emergjente të Kombeve të Bashkuara, qindra mijëra njerëz jashtë Derna gjithashtu kanë nevojë për ndihmë urgjente. Në një apel urgjent, Zyra Humanitare e OKB-së bëri thirrje për ndihmë urgjente me vlerë 71.4 milionë dollarë (rreth 67 milionë euro) “për të përmbushur nevojat urgjente të 250,000 libianëve më të prekur”. Situata në verilindje të vendit është kritike.

Libi: Qindra mijëra kanë nevojë për ndihmë urgjente pas stuhisë “Daniel”.
Pothuajse 900,000 njerëz në pesë provinca të vendit të luftës civile jetonin në zona që u prekën “drejtpërsëdrejti dhe në shkallë të ndryshme” nga stuhia “Daniel” dhe përmbytjet e shpejta që shkaktoi ajo. “Daniel” goditi vendin e Afrikës së Veriut të dielën.
Ndërkohë, Khaled Mattawa – një shkrimtar libian që përktheu poemën tashmë popullore – i tha Guardian se vërshimi i simpatisë në vend ishte “zemërthyese”. Megjithatë, edhe shkrimtari kritikoi.

“Dua të bërtas, ‘Kjo është arsyeja pse ne kemi nevojë për shoqërinë civile dhe lirinë e shtypit’ dhe i them vetes që të mos e politizoj këtë,” citoi gazeta angleze të thoshte Mattawa. “Por a nuk ishte politika ajo që çoi në neglizhencë dhe korrupsion që u përhap si një djegie në të gjithë trupin politik?”/tetova.com

@tn.lajmelokale
@tetovanews