Ballina Bota Stuhia më e keqe në 119 vjet ka goditur bregun lindor të...

Stuhia më e keqe në 119 vjet ka goditur bregun lindor të Danimarkës (VIDEO+FOTO)

Për herë të parë që nga viti 1904, niveli i ujit arriti mbi dy metra në pjesën daneze të Detit Baltik.

Stuhia më e keqe në 119 vjet ka goditur bregun lindor danez.

Stuhia e dhunshme që goditi brigjet e Detit Baltik të premten në mbrëmje dhe të shtunën në mbrëmje do të hyjë në histori si më e dhunshmja në më shumë se 100 vjet.

Një mot i zgjatur me erë nga lindja dërgoi sasi të mëdha uji në Detin Baltik që nga e enjtja. Mbrëmjen e së premtes, ajo kulmoi me stuhi me erëra të forta uragani, të cilat së bashku me valët e larta e çuan nivelin e ujit mbi dy metra.

Që prej stuhisë të dhunshme të dhjetorit 1904, niveli i ujit nuk ka qenë më i lartë në pjesën daneze të Detit Baltik.


@tetovanews