Ballina Bota Zjarri i madh në një fshat në Turqi: Bëhen shkrumb e hi...

Zjarri i madh në një fshat në Turqi: Bëhen shkrumb e hi shtëpitë, kasollet, kafshët … (VIDEO)

Në rrethin Tosya të Kastamonu (Turqi), 43 shtëpi dhe kasolle u shkatërruan nga një zjarr që shpërtheu për shkak të një qarku të shkurtër në telat elektrikë.

Një zjarr shpërtheu në fshatin Yağcılar të rrethit Tosya të Kastamonu rreth orës 15:00 për shkak të një qarku të shkurtër në telat elektrikë.

Zjarri u përhap me shpejtësi nën ndikimin e erës dhe përfshiu shtëpitë.

Ndërkohë që fshatarët po largoheshin nga shtëpitë, me njoftim në rajon janë dërguar ekipet e zjarrfikësve dhe të Drejtorisë Krahinore të Pyjeve.

Për të ndërhyrë në flakët është kërkuar edhe një helikopter për fikjen e zjarrit.

“NJË NGA FATKEQËSITË MË TË MËDHA NË TOSYA”

Kryebashkiaku i Tosya, Volkan Kavaklıgil tha: “Shpresa jonë e vetme është që të mos ketë humbje jetësh. “Ne po përjetojmë një nga fatkeqësitë më të mëdha në Tosya,” shpjegoi ai situatën.

Zjarri është shuar pas përpjekjeve intensive.

Guvernatori i Kastamonu, Meftun Dallı, raportoi se, sipas informacionit të dhënë nga kryeplaku dhe fshatarët, 42 ose 43 nga 230 shtëpi u dogjën dhe tha:

“Mund të themi se zjarri është nën kontroll. Nuk ka rrezik të përhapet në më shumë vende. Falë Zotit, nuk patëm viktima. Shtëpitë u evakuuan dhe qytetarët tanë u larguan në kohë. Numri nuk është ende i qartë, por thonë se rreth 10-15 kafshë kanë ngordhur. Shifra të qarta do të dalin në inspektimet që do të kryhen nesër. Zoti na ruajtë nga më e keqja. (AA-DHA)/tetova.com


@tetovanews