Ballina Bota Rusia i vendos ultimatum nënës së Aleksei Navalny: Nëse nuk pranon një...

Rusia i vendos ultimatum nënës së Aleksei Navalny: Nëse nuk pranon një funeral të fshehtë, do të varroset nga shteti…

Autoritetet ruse kanë paralajmëruar nënën e Aleksei A. Navalny se nëse ajo nuk pranon një funeral të fshehtë, aktivisti i ndjerë i opozitës do të varroset nga shteti në baza burgu, sipas zëdhënëses së z. Navalny.

Lyudmila Navalnaya, nënës së z. Navalny, iu dhanë tre orë për të rënë dakord për ultimatumin, por ajo refuzoi të negocionte, duke argumentuar se autoritetet ruse nuk kishin të drejtë ligjore për të vendosur kohën dhe vendin e varrimit të djalit të saj, sipas zëdhënëses së z. Navalny, Kira. Yarmysh.

“Ajo po kërkon respektimin e ligjit, i cili kërkon që hetuesit të dorëzojnë trupin brenda dy ditësh, nga momenti kur përcaktohet shkaku i vdekjes,” tha zonja Yarmysh në një deklaratë të lëshuar në X. Dy ditët skadojnë të shtunën.

Nëna e zotit Navalny “po këmbëngul që autoritetet të lejojnë që një funeral dhe shërbim përkujtimor të mbahet në përputhje me traditën,” shtoi znj. Yarmysh. Ishte e paqartë nëse autoritetet ruse vazhduan me varrosjen e trupit të premten pasi afati për ultimatum kishte ardhur dhe ikur.

Ultimatumi ishte kthesa e fundit në një sagë makabre, në të cilën nëna 69-vjeçare e z. Navalny është përpjekur të marrë trupin e djalit të saj për gati një javë në një morg Arktik në Rusi, pranë burgut ku ai vdiq.

Autoritetet ruse kanë arrestuar qindra mbështetës të zotit Navalny ditët e fundit, në disa raste thjesht për vendosjen e luleve në memorialë për të shënuar vdekjen e tij.

Lajmi për ultimatumin drejtuar nënës së tij erdhi pasi Shtetet e Bashkuara njoftuan një raund të ri sanksionesh kundër Moskës që caktuan tre zyrtarë penalë rusë që mbikëqyrnin burgun mbi Rrethin Arktik ku mbahej zoti Navalny.

Sanksionet erdhën një ditë pasi Presidenti Biden takoi të venë dhe vajzën e zotit Navalny në Kaliforni dhe vlerësoi “trashëgiminë e guximit” të kritikut të Kremlinit.

Pas njoftimit për vdekjen e zotit Navalny më 16 shkurt, nënës së tij iu desh të priste pesë ditë para se autoritetet ruse t’i tregonin trupin. Të enjten, asaj iu shfaq një raport mjekësor që pretendonte se ai vdiq nga shkaqe natyrale.

Në atë moment, zonja Navalnaya akuzoi autoritetet se e “shantazhuan” dhe tha se ata po refuzonin të lironin eshtrat e djalit të saj derisa ajo ra dakord për një funeral të fshehtë pa një lamtumirë publike.

Përplasja për trupin e pa jetë ka çuar në një mbështetje të madhe për familjen e zotit Navalny nga njerëz të famshëm, të cilët kanë publikuar video duke kërkuar që autoritetet ruse t’ia dorëzojnë eshtrat e tij nënës së tij pa asnjë kusht apo vonesë.

Ylli i baletit Mikhail Baryshnikov, shkrimtarja fituese e çmimit Nobel Svetlana Alexievich dhe regjisori Andrey Zvyagintsev ishin mes atyre që publikuan video-mesazhe.

“Është e pakëndshme që të diskutohet edhe kjo në një vend që deri më tani ende e konsideron veten të krishterë,” tha në një video Dmitri A. Muratov, redaktor rus fitues i Çmimit Nobel për Paqe.

“Vetëm dorëzojeni – dhe kaq,” shtoi ai.

Gruaja dhe ndihmësit e zotit Navalny e kanë akuzuar zotin Putin për vrasjen e tij, nëse jo drejtpërdrejt sesa duke e burgosur për tre vjet në kushte çnjerëzore. Që nga fillimi i burgimit të tij më të fundit në vitin 2021, ai ka kaluar më shumë se një të katërtën e kohës së tij në “qelitë e ndëshkimit” të vetmuara të njohura për temperaturat e tyre të ftohta.

Në përgjigje, ajo paraqiti një ankesë pranë autoriteteve ruse kundër hetuesit që trajtonte çështjen, duke kërkuar që ai të akuzohej sipas nenit 244 të kodit penal rus, i cili ndalon përdhosjen e një trupi të vdekur, tha të premten organizata kundër korrupsionit e zotit Navalny.

Autoritetet ruse që merren me hetimin pas vdekjes së trupit të zotit Navalny janë pjesë e të njëjtit aparat sigurie që, sipas qeverisë amerikane, përdori agjentin nervor Novichok për të helmuar zotin Navalny në vitin 2020.

Moska i ka hedhur poshtë akuzat për fajësinë e zotit Putin, duke akuzuar liderët perëndimorë për nxjerrjen e shpejtë të përfundimeve dhe shfaqjen e njëanshmërisë anti-ruse.

Zoti Putin nuk e ka përmendur z. Navalny në javën që kur autoritetet e burgut rus njoftuan vdekjen edhe pse ai ka bërë disa dalje publike.

Kreu i fondacionit kundër korrupsionit të zotit Navalny, Ivan Zhdanov, i cili është larguar nga Rusia, publikoi një video të premten duke u bërë thirrje drejtpërdrejt anëtarëve të shërbimeve ruse të sigurisë.

“Nuk mund të argumentosh se ekzistojnë parime themelore universale njerëzore – që nuk mund të shantazhosh një nënë me trupin e fëmijës së saj, duke i thënë asaj gjëra të tmerrshme që mund të ndodhin”, tha z. Zhdanov. “Kjo bie ndesh me detyrën tuaj. Ata që po e bëjnë këtë janë jashtëzakonisht të neveritshëm.”

Ai akuzoi autoritetet ruse se e bëjnë këtë sipas urdhrave të zotit Putin.

“Ata po shantazhojnë një grua që humbi gjënë më të vlefshme që kishte – djalin e saj,” tha ai.

Ai përsëriti një apel për informacion në lidhje me rrethanat e vdekjes së z. Navalny dhe premtoi një shpërblim për këdo që ka informacion të rëndësishëm.

/The New York Times

@tn.lajmelokale
@tetovanews