Ballina Bota Tërmeti i fuqishëm shkund Italinë, lëkundjet ndjehen edhe në Kroaci e Slloveni

Tërmeti i fuqishëm shkund Italinë, lëkundjet ndjehen edhe në Kroaci e Slloveni

Lëkundje të fuqishme tërmeti janë ndjerë mbrëmjen e djeshme në veri të Italisë.

Sipas njoftimit të EMSC-së tërmeti ishte me magnitudë 5.0 të shkallës Rihter dhe sipas raporteve fillestare, tërmeti nuk ka shkaktuar dëme të mëdha.

Sipas EMSC, epiqendra e tërmetit ishte 13 kilometra nga qyteti i Tolmezzo dhe u ndje edhe në vendet fqinje, duke përfshirë Slloveninë dhe një pjesë të Kroacisë.

Bazuar në të dhënat e para, tërmeti ka ndodhur në një thellësi prej 10 kilometrash, njoftojnë mediat italiane.

Lëkundjet kanë zgjatur për disa sekonda dhe zjarrfikësit kanë marrë dhjetëra thirrje, por se ende nuk ka raportime për dëme.

@tn.lajmelokale
@tetovanews