Ballina Bota Avioni luftarak më i mirë në botë kushton 216 milionë dollarë

Avioni luftarak më i mirë në botë kushton 216 milionë dollarë

Avioni luftarak më i mirë në botë kap vlerën e 216 milionë dollarëve

Pothuajse kanë kaluar shtatë vite që nga prodhimi i fundit të avionit ‘F-22 Raptor’, nga kompania e avionëve luftarakë “Lockheed Martin”.

Ndërkohë që rrethanat gjeopolitike kanë ndryshuar (forcimi i Rusisë dhe Kinës), dy vite më parë është përfolur se ky lloj avioni do të riprodhohet. Për riprodhimin e këtij avioni ‘Rand Corporation’ ka bërë të ditur se Pentagoni duhet të investojë rreth 50 miliardë dollarë, përcjell Lajmi.net.

50 miliardë dollarët do të shërbejnë vetëm për të rinisur programin ku përfshihet rindërtimi i mjeteve të prodhimit, materialeve të papërpunuara, rikoneptimin dhe disa shpenzime shtesë të cilat kapin shifrën në 10 miliardë.

Prodhimi i këtyre avionëve në vitin 1997, kur F-22 fluturoi për herë të parë u përcoll me polemika dhe diskutime të nxehta lidhur me arsyetimin e shpenzimit të 67 miliardë dollarëve në një kompani që ka prodhuar një flotë të vogël të 187 avionëve operacional. Për ruajtjen e sekretit të teknologjisë të Raptor, Kongresi i SHBA-ve ka ndaluar eksportet e saj në mes të vitit 2000.

Artikulli paraprakAmbasadori Zhbogar: Maqedonia është shembull pozitiv për Ballkanin
Artikulli tjetërEmri, takim i ri Dimitrov – Kocias