Ballina Bota Qyteti ukrainas që nuk ekziston më! (VIDEO)

Qyteti ukrainas që nuk ekziston më! (VIDEO)

Kreu i Administratës Shtetërore Rajonale të Donetsk, Pavlo Kyrylenko deklaroi në transmetimin e kanalit televiziv “Direct” se qyteti Volnovakha si i tillë nuk ekziston më – shumica e njerëzve janë larguar dhe infrastruktura është shkatërruar.

“Në përgjithësi, Volnovakha me infrastrukturën e saj si e tillë nuk ekziston më,” tha Kirilenko.

Megjithatë, luftimet për vetë territorin vazhdojnë ende, pasi është vend i rëndësishëm strategjik në drejtimin e Donjeckut.

“Lufta po vazhdon për të mos lejuar armikun të mbyllë unazën dhe të arrijë plane taktike dhe strategjike”, shpjegoi zyrtari.

Sipas Kyrylenko, 100,000 njerëz jetonin në rrethin Volnovakha para luftës dhe shumica e popullsisë tashmë është evakuuar.

Situata në qytet mbetet shumë e vështirë – armiku po përdor vazhdimisht artileri dhe sulme të fuqishme ajrore. Kirilenko shpjegon se në terren nuk luftojnë vetëm trupat ruse, por edhe ushtria e të ashtuquajturës “DPR”, e cila shton vështirësitë./TetovaNews

FOTO:

Artikulli paraprakLUFTA NË UKRAINË/Lviv fsheh trashëgiminë e tij kulturore të paçmuar në depo sekrete nëntokësore (FOTO)
Artikulli tjetërVIDEO/ Këshilltari i Zelenskyt me kafe në dorë ecën në Kievin “bosh”: Kryeqyteti i bukur edhe në kohë lufte