Ballina Aktualitet Kultura LUFTA NË UKRAINË/Lviv fsheh trashëgiminë e tij kulturore të paçmuar në depo...

LUFTA NË UKRAINË/Lviv fsheh trashëgiminë e tij kulturore të paçmuar në depo sekrete nëntokësore (FOTO)

Ndërsa trupat ruse vazhdojnë të shkatërrojnë qytete në lindje dhe jug të vendit, Lviv po përgatitet të takojë armikun. Megjithatë, bllokimet e rrugëve dhe postblloqet ushtarake janë vetëm maja e ajsbergut, me shumë përgatitje zhvillohen pas dyerve të mbyllura.

Një operacion në shkallë të gjerë për të ruajtur trashëgiminë kulturore të qytetit është duke u zhvilluar në galeritë, muzetë dhe kishat e Lviv-it. Mijëra vepra arti dhe artefakte transferohen me kujdes në depo sekrete nëntokësore.

Në Muzeun Kombëtar të Lviv-it, një nga muzetë më të mëdhenj të artit në Ukrainë, të gjitha sallat u boshatisën. Sipas drejtorit të muzeut Igor Kozhan, 1500 artefakte u hoqën nga ekspozita. 97%  e koleksionit, 180,000 artikuj, janë tashmë në ruajtje.

Organizatat kulturore dhe fetare në Lviv kryen një operacion kompleks për të shpëtuar monumentet dhe katedralet në rrugët e qytetit.

Skulpturat e perëndive dhe perëndeshave greke në sheshin kryesor janë të mbështjella me material që i bën ballë zjarrit dhe të rrethuara nga një kornizë metalike.

Prioriteti është mbrojtja e xhamit me njolla në qendrën historike të Lviv, e cila është një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s. Monumentet arkitekturore janë ndërtuar këtu me shekuj nga kombësi të ndryshme: polakë, austriakë, hungarezë, gjermanë, armenë.

Për herë të parë që nga Lufta e Dytë Botërore, një skulpturë e vlefshme prej druri e Krishtit e shekullit XV u nxor nga Katedralja armene dhe u fsheh në një vend të sigurt.

Dritaret origjinale të xhamit me njolla në muret e Katedrales armene 850-vjeçare u rrëzuan në vitet 1940 gjatë bombardimeve gjermane. Por në kube dhe në pjesët e sipërme të kishës kanë mbijetuar xhamat e njomur.

Lviv ishte me fat që fitoi kohë për t’u përgatitur dhe shpresohet se qyteti do të jetë në gjendje të shmangë një sulm. Megjithatë, vlerat kulturore, arkitekturore dhe fetare në shumë qytete të tjera të Ukrainës kanë pësuar dëme të konsiderueshme.

Xhami me njolla dhe naosi i Katedrales së Zonjës në Kharkiv u dëmtuan si rezultat i granatimeve nga trupat ruse. Një kishë prej druri e shekullit të 19-të në fshatin Vyazivka afër Zhytomyr-it u shkatërrua. Në fshatin Ivankovo ​​në veri të rajonit të Kievit, muzeu Maria Prymachenko u dogj për shkak të granatimeve dhe pikturat e çmuara të artistes u shpëtuan mrekullisht.

Raport nga Lviv nga korrespondenti i BBC Joel Günther, me pjesëmarrjen e Svetlana Libet. Në shqip Tetova News.

Artikulli paraprakA mund të përdor Rusia armë kimike në Ukrainë?
Artikulli tjetërQyteti ukrainas që nuk ekziston më! (VIDEO)