Ballina Sport Pele u martua tre herë, ka shtatë fëmijë dhe nuk e pranoi...

Pele u martua tre herë, ka shtatë fëmijë dhe nuk e pranoi vajzën nga një lidhje me një pastruese

Edhe pse jeta e tij private nuk ishte me ngjarje sa ajo e Diego Maradonës, jeta e legjendës së futbollit brazilian Pele ishte gjithashtu e trazuar. Ai u martua tre herë, dhe zyrtarisht është baba i shtatë fëmijëve, një më pak se Maradona. Megjithatë, ai nuk e pranonte Sandra Machado, e lindur në 1964 nga një marrëdhënie me një pastruese. Pas një beteje ligjore pesëvjeçare, gjykatat vendosën në favor të gruas së re në 1996.

Libri “Vajza që mbreti nuk e donte” u krijua nga ajo histori, para se të vdiste nga kanceri i gjirit në vitin 2006 në moshën 42-vjeçare. Dy nipërit e tij më vonë do ta akuzonin Pelen se “i braktisi ata intelektualisht, moralisht dhe materialisht”.

Nga martesa e tij e parë me Rosemary Cholby në 1966, ai pati tre fëmijë – dy vajza, Kelly Christina në 1967 dhe Jennifer në 1978 dhe një djalë Edinho në 1970. Në atë kohë, Pele kishte edhe një vajzë, Flavia, rezultat i një lidhjeje jashtëmartesore në vitin 1968 me gazetaren Lenita Kurz. Ndryshe nga Sandra Machado, ai do ta pranonte atë në 2002. Familja zyrtare u vendos në Nju Jork në 1975 pas transferimit të Pele në Cosmos. Tre fëmijë do të qëndronin atje me nënën e tyre pasi prindërit u divorcuan në fillim të viteve ’80.

Pas divorcit, Pele ra në dashuri me Xuxa, një modele e re. Ata u takuan për gati shtatë vjet, por Xuxa tha se lidhja përfundoi sepse nuk kishte më dashuri. Pasi u kthye në Brazil në moshën 16-vjeçare, djali i Peles u afrua me të atin. Ai provoi dorën e tij si portier, por ishin problemet e tij ligjore, jo futbolli, që e bënë të famshëm. Ai u dënua me gati 13 vjet burg në vitin 2017 për pastrim parash droge. Ai u burgos disa herë përpara se të lirohej me kusht në fund të vitit 2019. Ai tani është drejtor teknik i një klubi në Londrina, në shtetin jugor të Paranës.

Martesa e dytë e Pele, me psikologen dhe këngëtaren Assyria Lemos Seixas, filloi në 1994. Dy vjet më vonë, ata u bënë prindër të binjakëve Joshua dhe Celeste. Çifti u nda pas trembëdhjetë vitesh martesë. Në vitin 2020, ish-bashkëshortja e tij nisi procedimin ligjor për mospagesë të alimentacionit. Në vitin 2016, atëherë në moshën 75-vjeçare, Pele u martua për herë të tretë me Marcia Cibele Aoki, një biznesmene 42-vjeçare, të cilën e takoi në Nju Jork në vitet 1980 dhe më pas u takua përsëri në një ashensor në Sao Paulo në 2010. Legjenda e futbollit e përshkroi martesën e tij të tretë si “dashuri definitive”./TetovaNews

@tn.lajmelokale
@tetovanews