Ballina Bota Lajmi i fundit: Tërmet me magnitudë 5.3 ballë në Niğde të Turqisë...

Lajmi i fundit: Tërmet me magnitudë 5.3 ballë në Niğde të Turqisë (VIDEO+FOTO)

Në njoftimin e bërë nga AFAD, një tërmet me magnitudë 5.3 ballë ka ndodhur në orën 13:27 (11:27 sipas orës te ne) në Bor të Niğde-s. Tërmeti është ndjerë edhe në qytetet përreth. Prof. Dr. Okan Tüysüz, në Habertürk TV, tha: “Probabiliteti i një tërmeti të madh këtu është i ulët.”

Sipas njoftimit të bërë nga AFAD, tërmeti i orës 13:27 ka ndodhur në një thellësi prej 7 km. Sipas Observatorit Kandilli magnitude e tërmetit ishte 5.2 ballë.

Lëkundjet janë ndjerë në Ankara, Konia dhe Mersin si dhe në Niğde. Kryebashkiaku i Boranit Serkan Boran tha në një deklaratë të drejtpërdrejtë të CNN TÜRK, “Faleminderit zotit, nuk ka asnjë problem”.

Në deklaratën e tij në Twitter, presidenti i AFAD-it, Yunus Sezer, ndau informacionin: “Pas tërmetit me magnitudë 5.3 që ndodhi në rrethin Bor të provincës sonë Niğde në orën 13:27, nuk ka asnjë situatë negative për momentin. Studimet e skanimit në terren po vazhdojnë. ”

Turqia është goditur sot nga një tjetër lëkundje tërmeti. Pak minuta më parë një tërmet me magnitudë 5.2  i shkallës Rihter është regjistruar 18 km nga Emirgazi me thellësi 7 km dhe epiqendra u përcaktua në rrethin Bor të Niğde.

Lëkundjet janë ndjerë në Ankara, Konia dhe Mersin si dhe në Niğde. Kryebashkiaku i Boranit Serkan Boran tha në një deklaratë të drejtpërdrejtë të CNN TÜRK, “Faleminderit zotit, nuk ka asnjë problem”.

@tetovanews