Ballina Bota Aksident i frikshëm/ Kamioni përplas autobusin me nxënës të shkollës fillore

Aksident i frikshëm/ Kamioni përplas autobusin me nxënës të shkollës fillore

Një grup fëmijësh të vegjël të një shkolle fillore kanë pësuar lëndime, pas një aksidenti me autobus. Ishin 45 nxënës në autobus kur raportohet se u goditën nga pas nga një kamion dhe u përmbys në Melburn, Australi.

Shërbimet e urgjencës dhe kalimtarët e rastit shkuan në vendngjarje për të ndihmuar dhe 21 fëmijë, të moshës 5 deri në 11 vjeç, u dërguan në spital, ku shumë prej tyre kërkonin ndërhyrje të menjëhershme kirurgjikale. Drejtuesi i kamionit është akuzuar për katër akuza për drejtim të rrezikshëm duke shkaktuar lëndime të rënda.

Mbikëqyrësi i policisë së Viktorias, Michael Cruse, tha se ka të ngjarë të ketë edhe më shumë akuza dhe se disa nga lëndimet e pësuar janë “me të vërtetë shumë traumatike”.

Autobusi me fëmijë ishte në një ngjarje atletike dhe kur po ktheheshin në shkollë, ndodhi përplasja tronditëse.

Policia tha se kamioni goditi pjesën e pasme të autobusit të shkollës dhe bëri që ai të përmbysej në një kryqëzim në komunitetin gjysmë rural të Eynesbury..

Ekuipazhet e zjarrfikësve të urgjencës hynë në autobus përmes një xhami në çatinë e tij dhe xhami i thyer u përdor si dalje kryesore emergjente për të nxjerrë fëmijët.

Shefja ekzekutive e Spitalit Mbretëror të Fëmijëve në Melburn, Bernadette McDonald, konfirmoi natyrën katastrofike të lëndimeve që pësuan disa nga fëmijët. Shoferi i autobusit u dërgua në spital me lëndime të lehta, por nuk u pranua, ndërsa drejtuesi i kamionit, nuk u lëndua.

Në fundjavë, të paktën 26 persona, përfshirë një foshnjë dhe fëmijë, u vranë pasi një minibus shpërtheu në flakë në një përplasje shkatërruese me një kamion në Meksikë

Video bonus:

Përmbytjet në Itali

Situata e keqe e motit në Emilia Romagna dhe gjithashtu në Marche është kritike. Mbrojtja Civile ka dhënë një alarm moti të kuq dhe portokalli për ditën e mërkurë 17 maj. Të paktën 4 vdekje janë regjistruar: një burrë i zhdukur në Forlì, një tjetër u gjet i pajetë në Ronta di Cesena, një i tretë në Cesenatico dhe një person i katërt u identifikua në një makinë midis Solarolo dhe Castel Bolognese, në zonën e Ravenës. Ka edhe disa që mungojnë. Mijëra njerëz u evakuuan në Emilia Romagna. 14 lumenj derdhen, ujë në rrugë dhe mes shtëpive. Edhe sot shkollat ​​janë mbyllur në shumë komuna në Emilia Romagna dhe Marche. Në Bolonja, Bashkia paralajmëron: “Zbatueshmëria e rrezikuar, mos lëvizni”. Natë makthi dhe kërkesa për ndihmë në Faenza.

https://youtu.be/8Q7doB-HXjU?list=PLNylMEAEKq6jqxTVMTxf-_9VYzFPKwK-E

https://youtu.be/jzzUE7vi57Y?list=PLNylMEAEKq6jqxTVMTxf-_9VYzFPKwK-E

https://youtu.be/DaqEdGI6Lng?list=PLNylMEAEKq6jqxTVMTxf-_9VYzFPKwK-E

https://youtu.be/Omgk0pPo9I0?list=PLNylMEAEKq6jqxTVMTxf-_9VYzFPKwK-E

https://youtu.be/4p2L7RvPzbQ?list=PLNylMEAEKq6jqxTVMTxf-_9VYzFPKwK-E

https://youtu.be/-PUuzFCa_Mc?list=PLNylMEAEKq6jqxTVMTxf-_9VYzFPKwK-E

https://youtu.be/gfnlH4l2N4w?list=PLNylMEAEKq6jqxTVMTxf-_9VYzFPKwK-E

https://youtu.be/8AOQot1m4BY?list=PLNylMEAEKq6jqxTVMTxf-_9VYzFPKwK-E

https://youtu.be/GmwsDzu8WWY?list=PLNylMEAEKq6jqxTVMTxf-_9VYzFPKwK-E

https://youtu.be/t_2whRw_hEg?list=PLNylMEAEKq6jqxTVMTxf-_9VYzFPKwK-E

@tn.lajmelokale
@tetovanews