Ballina Bota Guterres: Ka filluar kolapsi i klimës, valët e të nxehtit po kërcënojnë...

Guterres: Ka filluar kolapsi i klimës, valët e të nxehtit po kërcënojnë njerëzit

Berlin, Germany - November 04: Antonio Guterres, High Commissioner for Refugees of UNHCR, attends a press conference in german foreign office on November 04, 2015 in Berlin, Germany. (Photo by Michael Gottschalk/Photothek via Getty Images)

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres në një deklaratë tha se “ka filluar kolapsi i klimës”.

Komenti i tij vjen si përgjigje për njoftimet për temperaturat e larta rekord globale të regjistruara gjatë verës në hemisferën veriore.

“Shkencëtarët kanë paralajmëruar prej kohësh kundër pasojave të përdorimit të lëndëve djegëse fosile,” shtoi ai. “Klima jonë po shkatërrohet më shpejt se sa mund të përballonim, me ngjarje ekstreme të motit që po prekin të gjitha cepat e planetit.”

Valët e të nxehtit, që po bëhen më intensive dhe më të shpeshta nga ndryshimet klimatike, po krijojnë një “sup djallëzore” të ndotësve që kërcënojnë njerëzit dhe të gjitha gjallesat, paralajmëroi sot OKB.