Ballina Bota “Trump po vjen”, politikani i lartë i BE thirrje për mbrojtje bërthamore...

“Trump po vjen”, politikani i lartë i BE thirrje për mbrojtje bërthamore evropiane

Përballë rikthimit të mundshëm të Donald Trump në Shtëpinë e Bardhë, kreu i grupimit më të madh politik të BE-së po u bën thirrje evropianëve që të përgatiten për luftë pa mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe të ndërtojnë ombrellën e tyre bërthamore.

Manfred Weber, udhëheqësi i Partisë Popullore Evropiane (PPE), e përshkroi Trumpin dhe presidentin rus Vladimir Putin si “ata që do të vendosin kornizën” për vitin 2024.

Kurorëzimi në dukje i afërt i Trump si kandidati presidencial republikan, pas fitoreve në Iowa dhe New Hampshire ka trembur Evropën, ku ai mbahet mend si një skeptik i NATO-s, duke akuzuar vendet e BE-së se nuk paguajnë për mbrojtjen e tyre, shkruan Politico.

“Ne e duam NATO-n, por gjithashtu duhet të jemi mjaft të fortë që të jemi në gjendje të mbrohemi pa të, ose në kohën e rikthimit të Trump”, tha Weber në një intervistë telefonike për Politico.

“Pavarësisht se kush zgjidhet në Amerikë, Evropa duhet të jetë në gjendje të qëndrojë më vete në aspektin e politikës së jashtme dhe të jetë në gjendje të mbrohet në mënyrë të pavarur”, tha konservatori gjerman me ndikim.

Politikani gjerman tha se një çështje shqetësuese është mbrojtja bërthamore evropiane. NATO aktualisht mbështetet shumë në kokat bërthamore amerikane, të cilat janë të vendosura në gjashtë baza ajrore ushtarake në Belgjikë, Gjermani, Itali, Holandë dhe Turqi.

“Ne duhet të jemi në gjendje të pengojmë dhe mbrohemi,” tha ai. “Ne të gjithë e dimë se kur vjen puna për të avancuar, opsioni bërthamor është me të vërtetë vendimtar.”

Që nga pushtimi i plotë i Ukrainës nga Rusia, Putini e ka rritur ndjeshëm retorikën e tij bërthamore dhe ka bërë rregullisht kërcënime atomike ndaj Perëndimit .

Brenda BE-së, i vetmi vend që do të ishte në gjendje të luante një rol më të madh është Franca, e cila ka rreth 300 koka bërthamore.

Sipas Weber, tani është koha për të rikthyer idenë e dimensionit evropian të mbrojtjes bërthamore.

“Unë do të doja të shihja dimensionin evropian të mbrojtjes bërthamore si një qëllim afatgjatë,” tha kreu i EPP. “Por për sa kohë që kjo nuk është realiste, ne duhet të pranojmë ofertën e Macron dhe të mendojmë tani se si mundet armatimi bërthamor i Francës. të përfshihen edhe në strukturat evropiane”- tha ai.

Fuqia tjetër bërthamore evropiane – por jashtë BE-së – është Britania, me rreth 260 koka bërthamore.

“Ndoshta, vetëm për t’i bërë të qarta opsionet, ne jemi tani në një pikë ku, pas viteve dhe dekadës së Brexit, ne duhet të hapim një dialog konstruktiv me miqtë tanë britanikë,” vazhdoi Weber.

“Edhe ata kanë vështirësi në sigurimin e tyre. Edhe atyre u mbarojnë paratë për dy aeroplanmbajtëset që kanë. Ata gjithashtu e kanë të vështirë të ruajnë kapacitetet e tyre. Dhe në këtë drejtim, ndoshta tani gjithashtu  është e drejtë për të filluar një dialog të organizuar të strukturuar me Britaninë e Madhe”, theksoi ai.

@tn.lajmelokale
@tetovanews