Ballina Bota A mund të ketë legalizimi i kanabist në Gjermani pasoja për vendet...

A mund të ketë legalizimi i kanabist në Gjermani pasoja për vendet e tjera?

Të hënën (1 prill), Gjermania u bë vendi më i madh i BE që legalizoi përdorimin rekreativ të kanabisit. Njerëzit e moshës 18 vjeç e lart tani mund të posedojnë deri në 25 gramë drogë për përdorim personal.

Shembulli i Gjermanisë mbetet mjaft i rrallë në Evropë, vetëm Malta dhe Luksemburgu kanë legalizuar kanabisin, ndërsa vende të tjera si Portugalia dhe Holanda kanë preferuar ta dekriminalizojnë atë.

Franca, nga ana tjetër, zgjodhi të ndjekë një politikë veçanërisht represive dhe ministri i Brendshëm Gérald Darmanin rrit rregullisht numrin e oficerëve të policisë të vendosur për të luftuar trafikun e drogës, trafikantët dhe konsumatorët.

Por ndërsa rregullat e tregut të brendshëm të BE-së mbrojnë lëvizjen e lirë të mallrave dhe shërbimeve, a është realiste të besohet se çdo vend mund të zbatojë legjislacionin e vet pa pasoja për vendet e tjera?

Jo, sipas kryetares ekologe të qytetit ndërkufitar të Strasburgut, Zhan Barseghian, e cila u intervistua nga Franceinfo të martën (2 prill).

Ajo do të donte të “bënte një eksperiment lokal” dhe “të mundësonte që të gjitha ose disa nga masat që zbatohen në Gjermani” të zbatoheshin në qytetin e saj, në Francë.

Sipas saj, afërsia e Strasburgut me Gjermaninë kërkon realizëm, veçanërisht pasi Gjermania dëshiron të kufizojë turizmin rekreativ. Njerëzit që kërkojnë të blejnë kanabis do të duhet të dëshmojnë se kanë jetuar në Gjermani për të paktën gjashtë muaj.

Në Evropë, francezët janë konsumatorët më të mëdhenj të kanabisit pas grekëve, sipas shifrave të Observatorit Francez të Drogës të publikuara në vitin 2021.

Deputetja Brigitte Klinkert i tha Euractiv se ligji gjerman do të ketë pasoja të mëdha për Francën dhe rajonin e Alsas në veçanti.

“Kjo ngre shqetësime për sigurinë, shëndetin publik dhe bashkëpunimin policor mes dy vendeve tona”, tha ajo.

Barseghian, kryebashkiaku i Strasburgut, tha se ka “mijëra njerëz që kalojnë Rhine çdo ditë. Ka gjithashtu 3000 francezë që jetojnë në Kehl, qyteti fqinj gjerman. Pra, ky është kryesisht një eksperiment që unë po e kërkoj mbi baza pragmatike”.

Po në nivelin evropian? Legalizimi i kanabisit dhe përdorimi i drogës në përgjithësi, bashkon dy sfida: sigurinë dhe shëndetin.

Nga ana e sigurisë, në janar 2024, Aleanca Evropiane e Porteve u krijua në Antwerp, porti belg i quajtur “kryeqyteti i kokainës së Evropës”, për të harmonizuar masat e sigurisë kundër trafikut të drogës dhe për të luftuar rrjetet kriminale.

“Është e qartë se ne nuk mund të bëjmë përpjekje vetëm në një port, përndryshe kriminelët do të kalojnë menjëherë në një tjetër”, tha Komisionerja Evropiane për Çështjet e Brendshme Ylva Johansson për AFP .

Në planin shëndetësor, nuk ka një harmoni të tillë.

Një rezolutë jo-ofertuese e vitit 2019 nga Parlamenti Evropian deklaroi se “rregullat ligjore do të ndihmonin për të kontrolluar pikat e shitjes dhe për të kufizuar rekursin në tregun e zi. Ato gjithashtu do të ndihmonin në parandalimin e abuzimit me substancat dhe varësinë midis të miturve dhe grupeve të cenueshme”.

Portugalia, e cila ka dekriminalizuar të gjitha drogat, ka një nga nivelet më të ulëta të përdorimit të kanabisit tek moshat 15-34 vjeç, sipas Qendrës Evropiane të Monitorimit për Drogën dhe Varësinë nga Drogat./vizionplus.tv

@tn.lajmelokale
@tetovanews