Ballina Kronika Mesazhe kërcënuese gjoja nga MPB e Serbisë, policia e Tetovës paralajmëron qytetarët!

Mesazhe kërcënuese gjoja nga MPB e Serbisë, policia e Tetovës paralajmëron qytetarët!

Pas disa ankesave dhe raporteve, Sektori për Punë të Brendshme i Tetovës paralajmëron qytetarët se mund të bëhen pre e mashtrimit të mesazheve të ardhura gjoja nga Ministria e Brendshme e Serbisë.

– Departamenti i Punëve të Brendshme Tetovë njofton qytetarët se kohëve të fundit personat fizikë dhe juridikë nga rajoni Tetovë-Gostivar kanë marrë mesazhe të shpeshta nga persona të cilët në mesazhe paraqiten si zyrtarë të MPB-së së Serbisë dhe i njoftojnë se kundër tyre kanë filluar procedurat gjyqësore për pedofili, pornografi kibernetike apo krime të tjera. Krahas kësaj, në mesazhet e dërguara kërkohet nga marrësit e tyre që brenda 72 orëve të kontaktojnë dërguesit për të mos u ndjekur penalisht nga Prokurori Publik, të mos regjistrohen si dhunues seksual dhe të mos ekspozohen në media, thotë Marjan Josifoski, zëdhënës i SPB – Tetovë.

Qytetarët të mos i hapin mesazhet e tilla, apelon SPB Tetovë, e nëse i kanë hapur të kontaktojnë stacionin më të afërt policor për të marrë masat e duhura, transmeton Tetova News.

СВР Тетово предупредува на измами со наводни пораки од српското МВР

Предупредување дека се можни жртви на измама денеска испрати до јавноста СВР Тетово по неколкуте пријави до нив дека граѓани и правни лица добивале наводни пораки од српско Министерство за внатрешни работи. Од граѓаните било барано да ги контактираат испраќачите со цел да не бидат регистрирани како сексуални престапници.

-Секторот за внатрешни работи Тетово ги известува граѓаните дека во последно време до физички и правни лица од тетовско-гостиварското подрачје зачестено се испраќаат пораки од лица кои во пораките им се претставуваат како наводни функционери на српското Министерство за внатрешни работи и ги известуваат дека против нив се покренати наводни судски постапки за педофилија, сајбер порнографија или други кривични дела. Покрај ова, во испратените пораки од нивните приматели се бара во рок од 72 часа да контактираат со испраќачите за да не бидат процесуирани кај Јавен обвинител, да не бидат регистрирани како сексуални претстапници и да не бидат медиумски експонирани, вели Марјан Јосифоски портпарол на СВР Тетово.

Граѓаните да не ги отвораат ваквите пораки, апелира СВР Тетово, а ако веќе ги отвориле, да се обратат во најблиската полициска станица за преземање соодветни мерки.

Video bonus:

Artikulli paraprakFlinte me “bume ndër jastajk“, përfundon pas hekurave 53-vjeçari nga një fshat i Tetovës
Artikulli tjetërMaqedoni/Shtyhet fillimi i shkollave, nxënësit do kthehen në klasa më 23 janar