Ballina Kronika Tronditet Serbia dhe rajoni, gazetarin e njohur serb e hanë qentë, vdes...

Tronditet Serbia dhe rajoni, gazetarin e njohur serb e hanë qentë, vdes në vend nga kafshimet (VIDEO+FOTO)

Radosavljeviq ka qenë duke qëndruar në një vilë me gruan e tij Olga (58), dhe sulmi fatal ka ndodhur kur ka dalë në shëtitje dhe është sulmuar nga qentë. Ai arriti të telefonojë gruan e tij, e cila u nis drejt tij, por kur ajo mbërriti, ajo gjeti trupin e gjymtuar të Radosavljeviq dhe tre qen të përgjakur.

Analisti dhe gazetari Vladan Radosavljeviq (62), i cili vdiq mbrëmë pasi u sulmua keq nga qentë pranë vilës së tij në Velika Ivança, ishte një gazetar i njohur, themelues i disa shkollave prestigjioze të medias dhe gazetarisë, dhe do të mbahet mend gjithashtu si moderator i një dueli televiziv antologjik gjatë zgjedhjeve presidenciale..

Policët e stacionit policor të Mlladenovcit edhe sot kanë qenë në vendin e tragjedisë, ndërsa hetimet po i kryen zëvendësi i Prokurorisë Themelore Publike në Mlladenovc. MPB-ja më herët kishte njoftuar se Radosavljeviq u gjakos për vdekje menjëherë pas kafshimit dhe vdiq në vend, dhe se trupi i tij u dërgua për autopsi. Edhe gruaja e tij u sulmua nga qentë dhe u shtrua në spital.

Vladan Radosavljevié ka lindur në vitin 1960 në Beograd. Shkollën e mesme e mbaroi në Banovo Brdo, kurse dramaturgjinë në Fakultetin e Artit Dramatik. Filloi të punojë si gazetar në Studio B në mesin e viteve tetëdhjetë, fillimisht në radio, e më pas në televizionin e parë të pavarur, NTV Studio B, ku mori pjesë në themelimin e tij si drejtor produksioni.

Pas Studio B, Radosavljeviq punoi për vite në Qendrën Mediale në Beograd, ku vazhdoi luftën e tij për lirinë e medias.

Radosavljeviq ka qenë duke qëndruar në një vilë me gruan e tij Olga (58), dhe sulmi fatal ka ndodhur kur ka dalë në shëtitje dhe është sulmuar nga qentë. Ai arriti të telefonojë gruan e tij, e cila u nis drejt tij, por kur ajo mbërriti, ajo gjeti trupin e gjymtuar të Radosavljevic dhe tre qen të përgjakur.

Ai ishte moderator i duelit të parë televiziv në mediat serbe, në vitin 2002, mes kandidatëve për president Miroljub Labus dhe Vojislav Koshtunica. Me vite ka punuar në Qendrën Mediale të Beogradit, e një kohë edhe si regjisor.

Për vite me radhë bashkëpunoi me grupin e produksionit Mreža dhe në vitin 2007, së bashku me kolegët e tij nga PG Mreža, themeloi Akademinë TV, e cila trajnonte gazetarë të rinj, duke u mësuar atyre jo vetëm zanatin gazetaresk, por edhe standardet më të rëndësishme etike të profesionit.

Radosavljeviq për dy vite ka punuar edhe si kryeredaktor në “Televizion Banat” nga Vërshaci, ndërsa më pas, deri në vitin 2020, ka bashkëpunuar ngushtë me TV Shabac.

– Vladan Radosavljeviq ishte avokat i gazetarisë etike dhe profesionale, së cilës i ishte përkushtuar deri në fund. Ai do të mbahet mend edhe si prezantues i duelit të parë televiziv ndërmjet kandidatëve presidencialë Miroljub Labus dhe Vojislav Koshtunica në zgjedhjet e mbajtura në vitin 2002 – njoftoi Rrjeti PR në Twitter.

Ata shtojnë se mënyra se si vdiq Vladan Radosavljević e bën vdekjen e tij edhe më tronditëse. Lamtumirën në rrjetet sociale e ka dhënë edhe kolegu shumëvjeçar i Radosavljevic, prezantuesi Vojislav Nedeljkoviq , i cili ka thënë se është kapur i befasuar nga lajmi për vdekjen e parakohshme dhe tragjike të kolegut të tij.

Drejtori i ndërmarrjes publike Veterina Beograd, Budimir Grubiq, tha se qentë që kafshuan gazetarin Vladan Radosavljeviq ishin vendosur në Veterina Beograd dhe se rrethanat që çuan në incidentin janë duke u hetuar.

Kur është fjala për racën e qenive që sulmuan Radosavljeviqin dhe gruan e tij, ai thotë se është një Stafford, një përzierje e Stafford dhe Pitbull, dhe qeni i tretë është një përzierje e madhe./TetovaNews

Artikulli paraprakI largohet gruaja nga shtëpia, burri nga një fshat i Tetovës njofton policinë
Artikulli tjetërAlbin Kurti: Propozimi “franko–gjerman” i jep qëndrueshmëri marrëveshjes së mundshme me Serbinë