Ballina Shëndeti Shalqiri – shumë virtyte në frutin simbol të verës!

Shalqiri – shumë virtyte në frutin simbol të verës!

I shijshëm dhe freskues, ky frut është një eliksir i mirëqenies për trupin tonë dhe një aleat i çmuar kundër mbajtjes së ujit dhe celulitit.

Shalqiri është fruti më i njohur kundër etjes në stinën e bukur: i pasur me vitamina dhe minerale, është ideal për të mbuluar substancat e humbura përmes djersitjes dhe në rastet e lodhjes së shkaktuar nga nxehtësia. I përsosur për detoksifikimin dhe pastrimin, shalqiri ka meritën e madhe për të na dhënë një ndjenjë të lartë të ngopjes përballë kalorive minimale: maksimumi për të na vënë në formë në funksion të testit të rrobave të banjos.

Shalqiri është i mirë, i freskët dhe i lirë: ka virtyte pa fund, por në realitet është edhe më i çmuar se sa mendojmë. Burim i kripërave minerale shumë të rëndësishme, si kaliumi, fosfor dhe magnez, si dhe vitamina, sidomos Vitamina C, shalqiri është i pasur me antioksidantë si beta-karoten dhe likopinë: le të zbulojmë më shumë.

Lamtumirë lodhjes: shalqi, siç u përmend, përmban një sasi të madhe të mineraleve dhe vitaminave, pikërisht ato që duhet të riintegrohen në verë kur, për shkak të nxehtësisë, rritet djersitja jonë. Një copë shalqi, përvecse në freskon, është një ilaç i vërtetë kundër lodhjes. Asnjëherë pa të!

Jo më hipertension: shalqiri është një aleat i shkëlqyer edhe për sistemin kardiovaskular, pasi ndihmon në zvogëlimin e presionit. I varfër në natrium, në sajë të pranisë së kaliumit dhe citrullinit, një aminoacid që ndihmon në zgjerimin e enëve të gjakut, ky frut është i shkëlqyer në balancimin e presionit.

Bye bye celulitit: i pasur në ujë dhe shumë diuretik, shalqiri është numri ynë numër një në luftën kundër celulitit. I shkëlqyeshëm për të parandaluar mbajtjen e ujit, shalqiri promovon eliminimin e lëngjeve të tepërta.

Antioksidant natyral: shalqiri është një antioksidant i fuqishëm, në sajë të përmbajtjes së lartë të vitaminës C, e cila neutralizon veprimin e radikaleve të lira që parandalojnë plakjen qelizore dhe formimin e qelizave të kancerit. Gjithashtu stimulon sistemin imunitar që parandalon ftohjet e bezdisshme edhe gjatë verës.

Aleat i bukurisë: shalqiri garanton mirëqenien e lëkurës tonë në sajë të përmbajtjes së beta-karotenit, një pigment me një veprim antioksidant që i jep perimeve një ngjyrë tipike të verdhë-portokalli. Kryen shumë funksione në trupin tonë, që janë thelbësore për rritjen dhe diferencimin e qelizave, mbron funksionin vizual dhe është thelbësor për rritjen e kockave. Konsumi i shalqirit vonon plakjen e lëkurës dhe e mban atë elastike: një eliksir i vërtetë i bukurisë.

Lufton inflamacionet: shalqiri është perfekt si një anti-inflamator falë likopenit, një antioksidant që ndihmon në parandalimin e fillimit të sëmundjeve shumë serioze. Likopeni së bashku me beta-carotene, natyrisht stimulon prodhimin e melaninës. Kujtojmë se frutat dhe perimet me lëkurë të kuqe, të verdhë dhe portokalli, duke filluar me karota, speca dhe domate, janë aleatët më të mirë të rrezitjes.

Artikulli paraprakAnaliza e DW/ A duhet të trembet Kosova nga krerët e rinj të BE?
Artikulli tjetërSi përgatiten punësimet në administratë në Maqedoninë e Veriut, si punësohen familjarët, të dashurat…