Ballina Aktualitet Zgjedhjet Lokale, dalja e votuesve deri në orën 13, krahasuar me rrethin...

Zgjedhjet Lokale, dalja e votuesve deri në orën 13, krahasuar me rrethin e parë (INFOGRAFIK)

Sot mbahet rrethi i dytë i zgjedhjeve të shtata lokale në Maqedoninë e Veriut që nga pavarësimi i vendit. Deri në orën 13:00 kanë votuar 269.684 votues, gjegjësisht 24.77%, shkruan Portalb.mk.

Për krahasim, në rrethin e parë të zgjedhjeve lokale, deri në këtë orë kanë votuar 369.757 votues, gjegjësisht 20.55%.

Më poshtë mund të shihni infografikun për daljen e votuesve në disa prej komunave me shumicë shqiptare dhe daljen e përgjithshme. Duhet theksuar se numri i daljes së votuesve në rrethin e parë është më i lartë pasi që atëherë është votuar për të gjitha komunat, ndërkaq tani vetëm për 44.

Artikulli paraprakMaqedoni e Veriut, vazhdon dhënia e letërnjoftimeve edhe sot për të pasur mundësinë e votës
Artikulli tjetërTetovë/Ja sa persona kanë votuar deri në orën 13:00