Ballina Aktualitet Dhjetra të vdekur, tragjeditë më të mëdha shqiptare me autobusë gjatë viteve...

Dhjetra të vdekur, tragjeditë më të mëdha shqiptare me autobusë gjatë viteve të fundit

Gjatë dekadave të fundit është rritur numri i aksidenteve rrugore me autobusë. Bilanci i viktimave është tragjik, duke shkaktuar frikë dhe pasiguri kudo. Tragjedia e mëngjesit të sotëm na rikujtoi disa nga ngjarjet më të dhimbshme të aksidenteve rrugore gjatë viteve të fundit.

2002- Dhjetë të vdekur në kufirin Kosovë-Mal i Zi

Dhjetë persona humbën jetën, përfshirë edhe dy fëmijë, si dhe 31 të tjerë mbetën të plagosur më 25 korrik të vitit 2002 në kufirin Kosovë-Mal i Zi. Autobusi me 40 pasagjerë ishte duke udhëtuar nga Ulqini për në Kosovë kur doli nga rruga. Aksidenti ndodhi në orën 05:00.

2010 – Gjashtë viktima në një aksident në Austri

Më 22 shkurt 2010, gjashtë persona nga Kosova humbën jetën kur një autobus që udhëtonte nga Prishtina u përplas në Vjenë. Autobusi u përplas me dy kamionë në një autostradë në afërsi të kryeqytetit të Austrisë.

6 persona humbën jetën mes tyre shoferët e autobusit dhe mbetën të plagosur 37 persona.

2012- 13 studentë humbën jetën, 20 mbetën të plagosur në një aksident në Shqipëri

Një autobus me studentë të Universitetit Aleksandër Xhuvani u rrëzua pranë vendit të quajtur Ura e Vishës në afërsi të Himarës. Ngjarja ndodhi 21 maj të viti 2012, rreth orës 16:15. Nga aksidenti i rëndë humbën jetë 13 persona: 11 vajza dhe 2 djem, mes të cilëve edhe shoferi i autobusit.

Bëhej fjalë për një grup prej 33 studentësh, të cilët udhëtonin nga Saranda në një autobus me targa të Elbasanit. Dëshmitarët në vendngjarje thanë se mjeti ka rënë nga një lartësi prej 80 metra.

Korrik 2021 – Dhjetë viktima në Kroaci

Më 25 korrik 2021, në një aksident në Kroaci mbetën të vdekur 10 persona me origjinë nga Kosova, të cilët po udhëtonin në autobusin e linjës Frankfurt-Prishtinë. 45 persona mbetën të plagosur. Në autobus ndodheshin 67 pasagjerë, përfshirë edhe fëmijë. Ngjarja tepër e rëndë ndodhi rreth orës 6:00 të mëngjesit, shkruan abcnews.al

22 nëntor 2021- 46 viktima mes tyre edhe fëmijë në Bullgari

Një ngjarje shokuese ndodhi ditën e sotme në Bullgari, ku si pasojë e zjarrit të rënë në një autobus humbën jetën 45 persona mes tyre 12 fëmijë. Autobusi mori flakë në autostradën e Strumës, 50 km larg Sofjes. Viktimat e tragjedisë janë persona në moshë të vogël të moshës prej 25-30 vjeç. Sipas homologëve maqedonas shumë nga turistët ishin me origjinë shqiptare dhe jetonin dhe punonin jashtë Republikës së Maqedonisë së Veriut./abcnews.al

Emrat e udhëtarëve që ishin në autobusin e aksidentuar në Bullgari

Një aksident i rëndë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm, në Sofje të Bullgarisë, ku si pasojë kanë vdekur 46 persona dhe 7 kanë mbetur të lënduar.

Lista e emrave të personave që ishin në këtë autobus:

Memedi Kadri-1967

Shiroki Muhsin-1989

Ljupço Zafirov –

Luan Ahmeti – 2017

Xhihan Ahmeti-1985

Alban Ahmeti-2017

Avni Ahmeti -1985

Ibraim Rustemi – 1967

Fevzije Rustemi -1971

Alejna Amedi – 2000

Halime Fejzullahu – 1971

Hamije Haliti – 1970

Nermije Haliti – 1968

Sumeja Brava – 1994

Naxhije Abdulloska – 1950

Albina Beluli – 1998

Gazmend Ukali – 1994

Hatixhe Islami – 1960

Mexhide Iseni-1958

Hamdi Iseni – 1962

Almira Ramanovska – 1984

Enis Ramanovski – 1980

Rabija Sali – 1960

Zilija Mustafovska – 1973

Sade Mustafovski – 1971

Belma Jahi – 2014

Ramiz Jahi – 2001

Fikrije Iseni – 1982

Anisa Iseni – 2007

Razije Jahi – 2009

Anesa Muhaxheri – 2004

Ergin Jahi – 2007

Omer Jahi – 2010

Erda Muhaxheri – 2006

Ajla Jahi – 2007

Senije Jahi – 1986

Amiet Jahi – 1976

Medina Lutfiu – 1996

Lulzim Sulejmani – 1995

Shefija Osmanova – 1958

Alja Fera – 1998

Jehona Sali – 2000

Zulejha Jasharovska – 2005

Elmedin Pajazitovski – 2005

Gjula Jasharovska – 1972

Gjulizarka Pajazitovska – 1973

Ilmija Jasharovska – 1999

Ebip Pajazitovski – 1972

Visar Aliti – 1998

Minir Jasharovski – 1971

Orhan Aliti – 1976

Artikulli paraprakKjo është lista me emrat e pasagjerëve që ishin në autobusin e aksidentuar në Bullgari (VIDEO+FOTO)
Artikulli tjetërTragjedia në Bullgari, shuhet familja katër anëtarëshe (FOTO)