Ballina Aktualitet Ja kush janë 31 këshilltarët e ri të Komunës së Tetovës (Emrat)

Ja kush janë 31 këshilltarët e ri të Komunës së Tetovës (Emrat)

31 këshilltarët komunal për Komunën e Tetovës, të cilët u votuan në zgjedhjet e 17 tetorit, sot i morën certifikatat e tyre nga Këshilli Komunal Zgjedhor i Tetovës. Deri më tani, nuk është arritur marrëveshje, të paktën në mënyrë zyrtare se kush do të udhëheq me Këshillin Komunal të Tetovës.

Këto janë këshilltarët e Tetovës të cilët u zgjodhën në zgjedhjet e tetorit:

Bashkimi Demokratik për Integrim, 10 këshilltarë:

Blerim Osmani
Liridon Disha
Naile Durmishi

Veton Murati
Emin Velija
Rushadije R. Halili

Besim Memeti
Fitim Mustafi
Shpresa Qazimi
Mimoza Zulbeari

Lëvizja Besa, 8 këshilltarë:

Besar Durmishi
Adnan Beadin
Yllzana Zeqiri
Rafiz Mejdia

Basri Mehmedalia
Shejnur Rizvani
Albion Alili
Xhejlan Uzairi Abdiji

VMRO-DPMNE, 4 këshilltarë:

Angel Karapetrov
Ratko Davidovski
Anita Boshkoska Jovanovska
Stanislav Bojçevski

Aleanca për Shqiptarët, 3 këshilltarë:

Muzafer Etemi
Faton Selami
Nurije Bajrami

Më Mirë për Tetovën, 2 këshilltarë:

Hamdi Sulemani
Elmedina Abulla

Lidhja Social Demokrate e Maqedonisë, 2 këshilltarë:

Ilija Dimitrieski
Marija Kostovska

Partia Demokraditke Shqiptare, 2 këshilltarë:

Pajtim Thaçi
Visar Palloshi

Pas dhënies së certifikatave nga ana e Komisionit Komunal Zgjedhor, ky këshill komunal mund që të thërret mbledhjen e parë ku do të vazhdojnë me procedurat tjera.

“Ne si komision komunal sot edhe zyrtarisht do ti dorëzojmë certifikatat deri te arkiva e Komunës së Tetovës që ato ti procedojnë të njëjtat dhe të thirret seanca e parë e këshillit.” tha Nazmi Dauti, sekretar i Këshillit Komunal Zgjedhor të Tetovës.
Ende nuk dihet kush do të ketë shumicën në Këshill

Për ta pasur shumicën prej 16 këshilltarëve, kryetari i sapo-zgjedhur i Tetovës, Bilall Kasami duhet të bëjë koalicion me 4 subjekte tjera pjesëmarrëse në këshill. Ai tha se kanë siguruar shumicën, por nuk dha më shumë detaje.

Blerim Osmani, bartës i listës nga B D I tha se për momentin nga ana e partisë së tyre nuk ka vendim konkret për bisedime dhe për ndonjë marrëveshje konkrete.

Hamdi Sulemani, bartës i Listës “Më Mirë për Tetovën” tha se nuk ka negociata për formimin e shumicës.

Ilija Dimitrieski, bartës i listës nga LSDM tha se në politikë të gjitha opsionet janë të hapura.

Ndryshe, gjatë mandatit të Teuta Arifit, shumica në këshillin komunal të Tetovës është përberë nga koalicioni B D I, PDSH dhe LSDM. Ndërsa VMRO-DPMNE, ASH dhe Besa kanë qenë opozitë. LSDM ka pasur postin e sekretarit komunal, post të cilin Kasami nuk e ka mohuar se mund të ia ofrojë VMRO-DPMNE-së.

Video bonus:

Artikulli paraprakLIVE/KSHZ po shqyrton ankesat nga Zhelina, Arjanit Hoxha: Zhelina që ka lind një parti, mund të bëhet edhe Zhelinë që prish një Qeveri! (VIDEO)
Artikulli tjetërZYRTARE: KSHZ vendos! Në Zhelinë do të ketë rivotim – a mund që rezultati ta rrëzojë Qeverinë?!