Ballina Aktualitet Misteri i autobusit/ I mbijetuari i tetë? Doli gjallë nga mjeti, nuk...

Misteri i autobusit/ I mbijetuari i tetë? Doli gjallë nga mjeti, nuk dihet ku është! (VIDEO)

Zëvendëskryeprokurori i Bullgarisë, Borislav Sarafov, deklaroi se janë nxjerrë 44 trupa të djegur nga autobusi i vdekjes në Bullgari, dhe jo 45 siç mendohej deri tani. Sipas tij, ka pasur 8 të mbijetuar nga tragjedia. E ndërkohë që në spital janë shtruar vetëm 7 vetë, pyetja është: ku ndodhet i mbijetuari i tetë?

”Nga autopsitë rezulton se pasagjerët kanë vdekur nga mbytja prej tymit, jo nga goditja e barrierave rrugore. Kjo do të thotë se ata ishin gjallë në momentin e zjarrit. Vlerësimi përfundimtar i shkaqeve të aksidentit do të duhet të jepet nga analiza përfundimtare, por versioni kryesor për momentin është gabim njerëzor – si shkak i aksidentit”, tha Sarafov në konferencë për shtyp.

“Për momentin pista më e besueshme është ajo e faktorit njeri, për të cilin po shqyrtohen kushtet e seksionit ku ka ndodhur aksidenti, si sinjalistika dhe ndriçimi rrugor. Trotuari në të cilin ka goditur shoferi i autobusit është jo vetëm i panevojshëm në vend, por edhe i rrezikshëm. Në vendngjarje nuk pati asnjë shpërthim, por zhurma e fortë që u dëgjua ishte ajo e autobusit që u përplas në trotuar, ndoshta kjo është arsyeja pse autobusi mori flakë”, shtoi ai.

Sipas prokurores Sijka Mileva, gjatë marrjes në pyetje, njëri prej të mbijetuarve ka thënë se janë shpëtuar tetë persona, jo shtatë.

Njëkohësisht në vendin e tragjedisë janë gjetur 44 trupa. Hetuesit po kontrollojnë versionin për të parë nëse ka një tjetër të mbijetuar dhe ku ndodhet. Mund të ketë dalë nga kufiri me një mjet tjetër, një autobus tjetër, që duhet kontrolluar.

ГОЛЕМА МИСТЕРИЈА Еден од преживеаните вели спасени се 8 лица, но каде е осмиот патник?

Ние пронајдовме 44 трупа, а тој категорично изјави дека се спасени осум лица. Јас му реков вие сте седум во болницата. И тој категорично ми рече не, ние се спасивме осум лица, вели Милева.

Портпаролот на главниот обвинител, Сијка Милева изјави дека во трагедијата со македонскиот автобус која се случи во Бугарија спасени се осум, а не седум патници како што беше првичната информација, а тоа го рекол еден од очевидците кој се спасил во големата автобуска несреќа.

Милева рече дека повредените биле во добра физичка состојба, но дека психичката состојба на повредените била многу тешка за време на распитот.

– Ние пронајдовме 44 трупа, а тој категорично изјави дека се спасени осум лица. Јас му реков вие сте седум во болницата. И тој категорично ми рече не, ние се спасивме осум лица. Во текот на истрагата, беа пронајдени 44 трупа. Според податоците со кои располагаме, патувале 52 лица, ние пронајдовме 44 тела, а се хоспитализирани седум лица – четворица мажи и три жени. Останува големата загатка, каде е осмото лице. Работиме на таа верзија, не сакаме да шириме дезинформации, може да се работи и за лошо сеќавање на сведокот – истакна Милева.

Таа додаде дека сведокот потоа бил испрашан од истражители во присуство на преведувач и тој повторно категорично тврдел дека се спасиле осум луѓе.

– Јас бев на местото на инцидентот и ги видов јагленисаните трупови, глетката беше ужасна, потешка беше ситуацијата кога заедно со главниот обвинител на Северна Македонија, Јовевски и обвинителката за организиран криминал и корупција Русковска ја посетивме болницата „Пирогов“ каде беа сместени седум од повредените. Истите беа во добра физичка состојба, но психички беа во многу тешка состојба. Секој беше во одделна соба во одлични услови и за нив се грижат најдобрите лекари во земјата – рече Милева.

Бугарските органи истражуваат каде е едниот патник, дали се прекачил во друг автобус и што се случило со него. Досега биле испитани двајца сведоци, односно преживеани од несреќата и нивните верзии се поклопувале и според истражните органи се објективни.

– Преживеаните велат дека интензивен пламен избувнал на десната страна на автобусот веднаш по несреќата. Веднаш биле направени обиди да се отворат прозорците на возилото. Влезната врата излетала во моментот на ударот. Но, и покрај ова патниците не можеле да излезат бидејќи во овој дел од автобусот веќе горел силен пожар. Сите се собрале на средната врата, која, сепак, беше заглавена од заштитната ограда на левата лента – изјави шефот на тимот истражители што го истражува случајот Маријан Маринов.

Вчера е договорено дека тим од шест истражители од Националната истражна служба и тројца обвинители од Окружното обвинителство Перник ќе работат на предистражна постапка за тешката сообраќајна несреќа на автопатот Струма, во која загинаа државјани на Р. Северна Македонија.

Artikulli paraprakКаде е осмиот преживеан патник од автобусот во Бугарија?
Artikulli tjetërTmerr në Etiopi/ Rebelët shfaqin pamje dramatike të mijëra ushtarëve të kapur rob (Video-Foto)