Ballina Aktualitet TRAGJEDIA NÊ BULLGARI/Dëshmitarët nga Ndihma e Shpejtë: Kemi dërguar vetëm 7 persona...

TRAGJEDIA NÊ BULLGARI/Dëshmitarët nga Ndihma e Shpejtë: Kemi dërguar vetëm 7 persona në spital/Zbardhet misteri i udhëtarit të tetë…

Ekipi i televizionit bullgar BTV ka biseduar me të punësuarit e Ndihmës së Shpejtë, të cilët kishin arritur në autostradën “Struma” 12 minuta pasi autobusi kishte marrë flakë. Ata thonë se janë kujdesur për 7 persona të cilët duke thyer xhamin e autobusit, kishin arritu t’i shpëtonin flakëve, transmeton TV 21.

“Gjëja e parë që pamë ishte zjarri afër rrugës. Nuk e dinim se çfarë ishte, pastaj pamë autobusin që digjej. Ishte shumë vapë, kalova pranë. Kisha frikë, isha me dritare të hapura, mos do të shpërthente deri sa kalonim”, thotë dëshmitari Pavel Muziski.

Një minutë më vonë kanë arritur edhe 2 automjete të ambulancës. Me njërën prej atyre makinave janë transportuar katë persona që kanë arritu të dalin nga autobusi. Katër minuta pasi kishin arritu, ambulancat ishin nisur drejt spitalit “Pirogov”.

Sipas rrëfimeve të dëshmitarëve nga automjetet e ambulancës, të fundit e kanë transportuar personin që kishte thyer dritaren.

“Gjatë transportit më tha se ishte ulur në sediljen e pasme të autobusit. Ai kishte dëgjuar një zhurmë të fortë dhe autobusi kishte filluar të digjej. Ai kishte kërcyer dhe me këmbë të lënduar e kishte thyer xhamin dhe kishte kërcyer nga xhami për të ikur. Ai vazhdimisht bërtiste, qante dhe kërkonte birin e tij, ai ishte ulur në sediljet e përparme. E kishte thirrur në telefon, po telefoni nuk kishte qasje” tha Lorina Nikolova.

Menjëherë pas kësaj, ekipet e ambulancës janë kthyer në autobus, me shpresën se ka të mbijetuar të tjerë.

“Fotografia ishte e tmerrshme – ata ishin përpjekur për të dalë. Po të mos ishte zjarri, mendoj se nuk do të kishte të vdekur në aksident”, tha dr. Valeri Simeonov.

Tre ditë pas aksidentit të autobusit të RMV-së në autostradën “Struma” në Bullgarinë Perëndimore, autoritetet bullgare konfirmuan se në fatkeqësi kanë ndërruar jetë 44 persona dhe jo 46 siç raportuan paraprakisht, ndërkaq 8 persona kanë shpëtuar – prej tyre 7 janë lënduar dhe 1 nuk dihet se ku është.

Zbardhet misteri: Në autobus nuk kishte udhëtarë të tetë, kush ishte Shadi Nauf al Saleh

“BNT” bullgare bëri të ditur se është zbardhur misteri rreth udhëtarit të tetë, i cili u përmend se është në mesin e të shpëtuarve nga aksidenti tragjik në autostradën “Struma” në Bullgari, përcjell INA.

Sipas televizionit, gabimi ka ndodhur në spitalin “Pirogov”, sepse ka pasur mospërputhje mes listës së të lënduarve në aksident dhe listës së pjesëmarrësve në udhëtimin e kompanisë turistike maqedonase.

Personi i përmendur Shadi Nauf al Saleh që ishte përfshirë në listën e udhëtarëve që e kishte prezantuar spitali ka shkuar personalisht në redaksinë e televizionit BNT, ku ka bërë reagimin e tij.

Ai shpjegoi se nuk kishte asnjë lidhje me aksidentin. Ai është shtetas bullgar dhe të shtunën është shtruar në repartin e traumës në Spitalin Pirogov për shkak të një thyerjeje të krahut. Më pas rezulton se në klinikë ai është futur gabimisht në listën e të lënduarve nga aksidenti. Saleh tashmë ka dalë nga spitali, raportoi BNT.

Ky konfuzion ka lindur pasi në konferencën për media të Prokurorisë Publike Bullgare u tha se nga autobusi u nxorrën 44 trupa, ndërsa 8 nga udhëtarë mbijetuan. Më parë ishte raportuar se në aksident kishin vdekur 45 udhëtarë.

ВИДЕО: Бугарската Итна помош објави снимка од автобусот во пламен

Шади Науф ал Садех, мистериозниот патник со арапско потекло кој се најде на списокот со преживеани во болницата во Софија, вечерва се јави во бугарските медиуми, велејќи дека тој нема ништо со трагичната несреќа и дека по грешка е ставен на списокот.

Ал-Садех, кој е бугарски државјанин, вели дека тој бил во болницата „Пирогов“ затоа што му била скршена раката и не знае зошто го напишале неговото име, објави БНТ.

Во саботата, тој бил примен на одделот за трауматологија во болницата со фрактура на раката.

Забуната со името на Шади ал-Салех на списокот предизвика многу шпекулации за тоа кој е мистериозниот „осми патник“ кој ја преживеал несреќата. Синот на еден од возачите на автобусот, за „Слободен печат“ денеска изјави дека го видел името на ал-Салех напишано покрај имињата на другите преживеани.

Во меѓувреме, со сведоштво се јави уште еден патник кој требало да биде во автобусот кој изгоре на автопатот „Струма“, но по грешка ги ставил куферите во друг автобус на „Беса транс“ и патувал во него.

ВИДЕО: Бугарската Итна помош објави снимка од автобусот во пламен

Бугарската Итна помош, која ги пренела седумтемина повредени патници кои успеааја да се спасат од автобусот што изгоре на автопатот „Струма“, објави снимка направена само десет минути по повикот, пренесе бугарската телевизија БНТ.

– Првото нешто што го видовме беше пожар на патот. Не знаевме што е. Тогаш го видовме запалениот автобус. Беше многу топло, поминав покрај него. Прозорците ми беа отворени, се плашев да не експлодираме додека поминуваме – вели возачот на Брзата помош Павел Музиски.

Само минута подоцна, пристигнале уште две амбулантни возила. Последен бил пренесен во болница патникот кој успеал да го скрши прозорецот.

– За време на превозот кон болницата ми кажа дека седел на задното седиште во автобусот. Слушнал силен тресок и автобусот почнал да гори. Тој со ногата го скршил стаклото, веројатно така и се повредил и скокнал низ прозорецот. За цело време на транспортот плачеше и го бараше синот кој седел на предното седиште, но телефонот ѕвонеше слободно – сведочи едно медицинско лице од Брзата помош.

Откако ги пренеле повредените, возилата на Брзата помош потоа ги пренеле и загинатите патници.

МИСТЕРИЈАТА РАЗРЕШЕНА: Се појави „патникот“ со арапско потекло и има своја приказна

Бугарските медиуми доцна синоќа објавија дека е разоткриена мистеријата зошто има несовпаѓање меѓу списокот на повредени во несреќата во „Пирогов“ и списокот на патници на македонската туристичка компанија.

Во редакцијата на БНТ се јавил Шади Салех чие име се споменуваше како патник меѓу преживеаните. Тој објаснил дека тоа нема никаква врска со несреќата.

Салех бил бугарски државјанин, а во саботата бил примен на трауматолошкиот оддел на Пирогов поради скршеница на раката. Излегува дека во клиниката по грешка го внеле во списокот со повредени од автопатот Струма. Салех веќе е отпуштен од болница.

Забуната со името на Шади ал-Салех на списокот предизвика многу шпекулации за тоа кој е мистериозниот „осми патник“ кој ја преживеал несреќата. Синот на еден од возачите на автобусот, изјави дека го видел името на ал-Салех напишано покрај имињата на другите преживеани.

Shfaqet i “mbijetuari i tetë” Shadi Saleh: Nuk kam lidhje me aksidentin, gabimisht më futën në listë

Shadi Nauf al-Sadeh, udhëtari misterioz me origjinë arabe, i cili ishte në listën e të mbijetuarve në një spital në Sofje, doli sonte në mediat bullgare duke thënë se nuk ka asnjë lidhje me aksidentin tragjik dhe se ishte vendosur gabimisht në listë, transmeton TetovaSot. Al-Sadeh, një shtetas bullgar, tha se ishte në spitalin Pirogov sepse i ishte thyer krahu dhe nuk e dinte pse ishte shkruar emri i tij në listën e të mbijetuarve, raportoi BNT.

Të shtunën, ai u shtrua në departamentin e traumës së spitalit me një thyerje të krahut.

Konfuzioni mbi emrin e Shadi al-Saleh në listë ka ndezur shumë spekulime se kush ishte “pasagjeri i tetë” misterioz që i mbijetoi përplasjes. Djali i njërit prej shoferëve të autobusit tha sot për Free Press se kishte parë emrin e al-Saleh të shkruar pranë emrave të të mbijetuarve të tjerë.

Ndërkohë në autobusin e djegur në autostradën “Struma” është shfaqur një tjetër pasagjer, por gabimisht ka futur valixhet në një autobus tjetër të “Besa Trans” dhe ka udhëtuar me të.

Artikulli paraprakSalih Mustafës i vazhdohet paraburgimi në Hagë
Artikulli tjetërStuhi e tmerrshme breshri në Afrikën e Jugut! Lumenjtë e akullt vërshojnë qytetin Klerksdorp (VIDEO+FOTO)