Ballina Aktualitet Zoran Zaev: Në autobus kanë qenë edhe një qytetar nga Presheva dhe...

Zoran Zaev: Në autobus kanë qenë edhe një qytetar nga Presheva dhe një shtetas i Belgjikës (VIDEO)

Kryeministri Zoran Zaev në një deklaratë nga Bullgaria njoftoi shumica e udhëtarëve nga autobusi i aksidentar në autostradën Struma në Bullgari janë nga Maqedonia e Veriut.

Zaev tha se në mesin e ushtëtarëve ka qenë një shtetas i Serbisë, gjegjësisht qytetar i Preshevës dhe një shtetas i Belgjikës.

Në një intervistë për Bulgaria ON AIR, kryeministri Zaev tha se do të takohet me të mbijetuarit e tragjedisë. Ai tha se ka arritur të bisedojë me njërin nga personat e vendosur në spitalin “Pirogov”.

“Ai më tha se ka dëgjuar eksplodim. Ati dhe gjashtë të mbijetuarit e tjerë i kanë thyer dritare e autobusit dhe kanë arritur të ikin dhe të shpëtojnë. Viktimat e tragjedisë janë persona të moshës prej 25-30 vjeç, ka edhe fëmijë. Tragjedia është e madhe”, theksoi Zaev duke shtuar se në këtë fazë nga autoritetet maqedonase nuk pritet hetim paralel.

“Ju besojmë kolegëve tanë bullgarë. Nëse u duhet ndihmë, jemi të gatshëm të ndihmojmë në hetim. Tani më e rëndësishmja është të shohim t’u ndihmojmë të lënduarve”, deklaroi kryeministri, Zoran Zaev.

Ekskluzive: Emrat e viktimave nga aksidenti tragjik në Bullgari

Memedi Kadri-1967

Shiroki Muhsin-1989

Ljupço Zafirov –

Luan Ahmeti – 2017

Xhihan Ahmeti-1985

Alban Ahmeti-2017

Avni Ahmeti -1985

Ibraim Rustemi – 1967

Fevzije Rustemi -1971

Alejna Amedi – 2000

Halime Fejzullahu – 1971

Hamije Haliti – 1970

Nermije Haliti – 1968

Sumeja Brava – 1994

Naxhije Abdulloska – 1950

Albina Beluli – 1998

Gazmend Ukali – 1994

Hatixhe Islami – 1960

Mexhide Iseni-1958

Hamdi Iseni – 1962

Almira Ramanovska – 1984

Enis Ramanovski – 1980

Rabija Sali – 1960

Zilija Mustafovska – 1973

Sade Mustafovski – 1971

Belma Jahi – 2014

Ramiz Jahi – 2001

Fikrije Iseni – 1982

Anisa Iseni – 2007

Razije Jahi – 2009

Anesa Muhaxheri – 2004

Ergin Jahi – 2007

Omer Jahi – 2010

Erda Muhaxheri – 2006

Ajla Jahi – 2007

Senije Jahi – 1986

Amiet Jahi – 1976

Medina Lutfiu – 1996

Lulzim Sulejmani – 1995

Të paktën 46 persona, shumica prej të cilëve turistë nga Maqedonia e Veriut, humbën jetën pasi një autobus u përplas dhe u përfshi nga flakët në një autostradë në Bullgarinë perëndimore.

Sipas zyrtarëve vendas ngjarja ka ndodhur sot rreth orës 02:00 në një autostradë 40 kilometra në jug të kryeqytetit Sofje.

Kreu i shërbimit të kontrollit të fatkeqësive të vendit, Nikolay Nikolov, tha për mediat se “45 ose 46 njerëz humbën jetën” në aksident ndërsa 7 pasagjerë u shpëtuan dhe u evakuuan në një spital në kryeqytet.

Ende nuk është përcaktuar shkaku i aksidentit në këtë fazë.

Sipas kanalit BTV, në automjetin, i cili kishte ardhur nga Stambolli dhe ishte nisur për në Shkup, ndodheshin 12 fëmijë.

“Kjo është një tragjedi. Ne nuk e dimë nëse të gjitha viktimat janë nga Maqedonia e Veriut, por supozojmë se është e tillë sepse autobusi është i regjistruar në vend”, tha kryeministri i Maqedonisë së Veriut Zoran Zaev në një intervistë për Nova TV.

Një zyrtar nga spitali i urgjencës së Sofjes tha se shtatë personat që merrnin trajtim ishin hedhur nga autobusi që digjej. Të gjithë ishin në gjendje të qëndrueshme.

Ndërkohë ministri i Brendshëm bullgar Bojko Rashkov, i cili ishte në vendin e aksidentit ishte bashkë me kryeministrin bullgar Stefan Janev, tha se shkaqet e aksidentit do të sqarohen gjatë hetimit.

Ai ka theksuar se përveç autobusit të djegur kanë qarkulluar edhe tre autobusë të tjerë. Autobusi i aksidentuar lëvizte i fundit. Bankina në autostradë është shkatërruar nga autobusi dhe ka shumë mundësi që zjarri të ketë ndodhur në kontakt të autobusit me gardhin mbrojtës, tha Rashkov.

Sekretari për siguri në Pernik, Vasko Pirgov: Zjarri ka filluar nga pjesa e përparme e autobusit

Sekretari për siguri në Pernik, Vasko Pirgov për BTC ka deklaruar se pjesa e përparme e autobusit është djegur, ndërsa xhami i djathtë i autobusit është thyer dhe që nga aty kanë dalë  personat që kanë mbijetuar.

Pernik, i cili ka qenë në vendin e tragjedisë së bashku me policët e parë, ka thënë se autobusi para një ore e gjysmë është ndaluar në pompën e benzinës në autostradën Struma.

“Autobusi është djegur në pjesën e përparme. Zjarri ka nisur nga pjesa e përparme”, ka thënë Pirgov, raporton SHENJA.

Borisov: Bisedova me Zaevin, institucionet në kohë do të përcaktojnë shkaqet e aksidentit tragjik

Ish-kryeministri i Bullgarisë Boyko Borissov ka bërë tw ditur së ka pasur bisedë telefonike me kryeministrin e vendit, Zoran Zaev për aksidentin tragjik në Struma dhe se e ka siguruar atë se personat e lënduar do të marrin trajtimin e duhur.

“Para pak minutash bisedova në telefon me kryeministrin e Republikës së Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. I shpreha ngushëllimet e mia qytetarëve të vendit të tij që humbën jetën në aksidentin në autostradën e Strumës. Besoj se institucionet kompetente do t’i përcaktojnë me kohë arsyet e incidentit. E sigurova se viktimat, të vendosur në UMBALSM “N. И. “Pirogov” do të marrë kujdesin më cilësor mjekësor”, ka thënë ish-kryeministri i Bullgarisë, Boyko Borissov në lidhje me aksidentin e tmerrshëm që ndodhi mbrëmë.

Artikulli paraprakTë gjitha detajet rreth aksidentit të autobusit në Bullgari (VIDEO+FOTO)
Artikulli tjetërKjo është lista me emrat e pasagjerëve që ishin në autobusin e aksidentuar në Bullgari (VIDEO+FOTO)