Ballina Aktualitet (VIDEO) Lot e lutje në ceremonitë e varrimit të viktimave të aksidentit...

(VIDEO) Lot e lutje në ceremonitë e varrimit të viktimave të aksidentit të autobusit në Bullgari

Kujtime shumë të hidhura. Pas sjelljes së 45 trupave të pajetë nga Bullgaria, shumica prej tashmë të ndjerëve po pushojnë në varret e tyre, pasi varrimi u bë dje me të mbërritur në vendlindje, e disa dheut të ftohtë do t’i dorëzohen sot. As shiu, as erërat dhe as temperaturat e ulëta nuk ishin më të ftohta se zemrat e familjarëve që u dhanë më të dashurëve të tyre, lamtumirën e fundit.

Komuna e Studeniçanit, priti edhe numrin më të madh të viktimave. Gjithësej 20 viktima, prej tyre 10 antarët e familjes Jahiu, përfshirë edhe fëmijët, u varrosën në fshatin Moranë. Katër anëtarët e familjes Iseni, atë Fikrije Iseni – mësuese në moshën 39 vjeçare, bashkë me vajzën Anisa Iseni, 14 vjeçe. Nga kjo familje humbën jetën edhe çifti bashkëshortor Hamdi dhe Mexhide Iseni, 59 respektivisht 63 vjeç. Familja Iseni u varros në fshatin Studeniçan.

Në Xhaminë e Jahja Pashës në Shkup iu dha lamtumira e fundit edhe Ibrahim Rustemit, 54 vjeç dhe bashkëshortes së tij 50 vjeçe, Fejzije Rustemi. Qindra qytetarë falën namazin e xhenazes dhe të përlotur përcollën në varreza çiftin i cili humbi jetën në tragjedinë me autobusin në Bullgari. Ibrahim dhe Fejzie Rustemi ishin prindër të 3 fëmijëve.

Në varrezat muslimane në Tetovë janë varrosur 4 viktimat, Hatixhe Islami, Albina Beluli, Alejna Ameti dhe Halime Fejzullai. Ndërsa, dy motrat Nermine dhe Hamije Haliti u varrosën në fshatin Pirok. Para se të kryhej ceremonia e varrimit nëna e Albinës që nuk mundi të merrte pjesë në ceremoninë e varrimit kishte kërkuar që të sheh arkivolin ku ishte vajza e saj.

Në botën e përjetshme u dorëzua edhe trupi i 23 vjeçarit nga Sllupçani Visar Aliti. Pasi trupi i tij i pa jetë u dërgua në vendlindjen e tij në fshatin Sllupçan, të komunës së Likovës, dhe pasi u kryen procedurat fetare, ai u varros në varrezat e fshatit. Nga tragjedia në Sofje kishte arritur që të shpëtoj babai i Visarit, Orhan Aliti.

Dhjetë ditë pas aksidentit të tmerrshëm në Bullgari, të premten paradite në Aeroportin Ndërkomëbtarë të Shkupit 45 kufomat, u solën me dy aeroplan ushtarak dhe pastaj me automjete u dërguan nëpër vendlindje, pranë familjarëve të tyre.

23 nëntori do të mbetet si një datë e zezë në kalendar, pasi u shuan 45 jetë. Ata kishin shkuar në ekskursion dhe pritnin të ktheheshin në shtëpi me kujtime e fotografi të bukura, po edhe dhurata për familjarët e tyre. Emine Ismaili /SHENJA/

Artikulli paraprakBanorët në panik pas shpërthimit të vullkanit në Malin Semeru (VIDEO+FOTO)
Artikulli tjetërHeroi Lulzim Sulejmani nga Presheva – rrëfim për tragjedinë e rëndë në Bullgari (VIDEO)