Ballina Shëndeti Këto ushqime luftojnë kapsllëkun

Këto ushqime luftojnë kapsllëkun

Kapsllëku është një problem që prek të paktën 20% të popullsisë. Një nga shkaqet më të zakonshme është lëvizja e reduktuar e ushqimit përmes sistemit të tretjes. Nëse nuk ushtroni fare dhe nuk hani mjaftueshëm fibra, problemi mund të përkeqësohet. Përpara se të duhet t’i drejtoheni ilaçeve për të luftuar kapsllëkun, mund të përfshini ushqimet e mëposhtme në rutinën tuaj të përditshme dhe të trajtoni problemin e zorrëve me një metodë natyrale.

Mollët

“Një mollë në ditë mban doktorin larg” dhe kjo nuk është shprehje kot. Fruti që ju jep 4 gram fibra dhe ndihmon zorrët të lëvizin çdo ditë. Mollët përmbajnë pektinë, e cila është një fibër e tretshme e njohur për vetitë e saj laksative. Në një studim, 80 pjesëmarrës morën suplemente pektine dhe rezultatet ishin spektakolare, pas 4 javësh. Pra, hani mollët tuaja të thjeshta, së bashku me kos, tërshërë, sallatë frutash dhe çdo mënyrë tjetër gjeniale që mund të mendoni.

Kivi

Fruti njihet për veprimin e tij kundër kapsllëkut. Stimulon sistemin tretës dhe përshpejton lëvizjen e zorrëve. Në një studim të mëparshëm të pjesëmarrësve që ishin të ndarë në kapsllëk dhe jo kapsllëk, u vu re se kishte rezultate pozitive në të gjithë grupin. Pra, bëni një smoothie me kivi. Dhe lehtësim dhe freski në verë.

Fiqtë

Fiqtë e thatë, në veçanti, ju japin edhe më shumë fibra. Mendoni se gjysmë filxhani është i barabartë me 30% të nevojave tuaja ditore për fibra. Në një studim me 40 vullnetarë, fiqtë përmirësonin strukturën e jashtëqitjes dhe reduktuan ndjeshëm ngërçet e barkut të shkaktuara nga kapsllëku.

Thjerrëzat

E dini që shumica e bishtajoreve ndihmojnë shumë në lëvizjen e zorrëve. Përveç marrjes së shumë fibrave, thjerrëzat rritin prodhimin e acidit butirik, i cili rrit lëvizjen e sistemit tretës. Në verë do t’i hani më lehtë në sallata të freskëta me perime.

Patate e ëmbël

Tashmë keni mjaft arsye për të ngrënë patate të ëmbla. Por tani zbuloni se ju ndihmojnë të shkoni më shpesh në tualet. Ato kanë aq shumë fibra sa nuk mund t’i përfshini në receta të ndryshme dhe të zëvendësoni me to patatet klasike.

Kefir

Qumështi i fermentuar përmban probiotikë, të cilët janë baktere të shëndetshme në zorrë. Studime të panumërta kanë treguar se kefiri është një aleat i madh kundër kapsllëkut dhe kontribuon ndjeshëm në hidratimin e zorrëve. Mund të bëni smoothie me kefir në vend të qumështit klasik ose ta kombinoni me tërshërë.

Artikulli paraprakÇfarë janë armët hipersonike dhe kush i disponon ato?
Artikulli tjetërGruaja e ish-deputetit ukrainas tenton të arratiset me 30 milionë dollarë të fshehura në valixhe