Ballina Teknologji Starlink është bërë aplikacioni më i shkarkuar në Ukrainë

Starlink është bërë aplikacioni më i shkarkuar në Ukrainë

Aplikacioni Starlink, i cili lejon përdoruesit e smartfonëve të aksesojnë internetin satelitor nga Space-X, është bërë aplikacioni më i shkarkuar në Ukrainë.

Këtë e bëri të ditur Ministri i Transformimit Dixhital Mikhail Fedorov.

Kështu, të dielën, më 13 mars, aplikacioni u shkarkua 21,000 herë në mbarë botën si në App Store ashtu edhe në Google Play. Ky është numri më i madh i shkarkimeve në botë në një ditë. Dhe shumica e tyre erdhën nga Ukraina.

Në total, aplikacioni është shkarkuar pothuajse 100,000 herë në Ukrainë dhe numri i instalimeve në botë është trefishuar në dy javët e fundit.

Starlink ofron akses në internet me brez të gjerë në vende ku qasja nuk ishte e besueshme ose krejtësisht inekzistente, kudo në botë.

Dhe aplikacioni është i nevojshëm për të krijuar një lidhje me satelitin dhe për të funksionuar interneti./Tetova News

Artikulli paraprakCili është qëllimi i Putinit dhe a ka ndonjë rrugëdalje për luftën Rusi-Ukrainë?
Artikulli tjetërKëshilltari kryesor i Zelenskyt: Marrëveshja me Rusinë e mundur brenda dhjetë ditëve