Ballina Aktualitet Shqipëri Ndihesh i lodhur? Me siguri keni mungesë të vitaminës B12

Ndihesh i lodhur? Me siguri keni mungesë të vitaminës B12

Mungesa e vitaminës B12 është shumë më e zakonshme nga sa mendojmë dhe kjo ndodh sepse ndërsa rritemi, aftësia e trupit për të thithur vitaminën B12 nga ushqimi ngadalësohet.

Hulumtimet kanë treguar se 4 në 100 gra të moshës 40 deri në 59 vjeç kanë mungesë të B12 dhe shpesh janë në nivele margjinale.

Këtu janë disa simptoma për t’u kujdesur kur merrni masa.

Lodhja

Lodhja është një nga shenjat e para të mungesës së B12. Kjo ndodh sepse trupi juaj përdor këtë vitaminë të veçantë për të prodhuar qeliza të kuqe të gjakut, të cilat transportojnë oksigjen në organet tuaja. Dhe pa oksigjen të mjaftueshëm në qelizat tuaja, do të ndiheni të lodhur pa marrë parasysh sa kohë flini.

Dobësi muskulare

Nëse nuk merrni mjaftueshëm oksigjen nga qelizat e kuqe të gjakut, muskujt tuaj nuk do të jenë të fortë.

Boshllëqe të memories

Nëse vëreni se memoria juaj nuk funksionon si dikur, është mirë të bëni një analizë gjaku për të parë nëse keni mungesë të B12.

Lëkurë të zbehtë

Mungesa e B12 shkakton lirimin e pigmentit të bilirubinës që i jep lëkurës një nuancë të verdhë.

Humor i rënë

Mungesa e β12 ndikon në disponimin tuaj dhe madje mund të çojë në depresion.

Problem me sy

Në kushte më të rënda, mungesa e vitaminës B12 është përgjegjëse për turbullimin e shikimit, diplopinë, fotosensitivitetin apo edhe humbjen e shikimit./abcnews.al

Artikulli paraprakDANTE ALIGIERI – “KOMEDIA HYJNORE”
Artikulli tjetërSHBA sekuestron dy avionë të Abramovich me vlerë mbi 400 milionë dollarë