Ballina Shëndeti 4 gabimet më të zakonshme që bëjnë njerëzit që nuk hanë mish

4 gabimet më të zakonshme që bëjnë njerëzit që nuk hanë mish

Ngrënia e më shumë bimëve është një lëvizje e shkëlqyer për shëndetin dhe mjedisin. Por thjesht të hani më pak mish nuk garanton përfitime shëndetësore, sepse mund të bëni disa gabime dhe të merrni rezultate të kundërta nga ato që prisnit.

Gabimet e zakonshme që bëjnë ata që shmangin mishin

Gabimi #1: Mos zëvendësimi i mishit me burime të tjera proteinash

Kur hiqni diçka nga dieta juaj, ju hiqni lëndët ushqyese që ofron ai grup ushqimor. Mishi është një burim i pasur proteinash si dhe lëndë ushqyese si hekuri dhe vitaminat B. Pra, nëse e hiqni atë nga dieta juaj është e rëndësishme të përfshini burime të tjera proteinash si fasulet, thjerrëzat, ushqimet e sojës, arrat dhe gjalpat e arrave, arra, fara dhe gjalpë farash dhe drithëra të plota si bollgur, quinoa dhe bukë me drithëra të plota.

Gabimi #2: Konsumimi i shumë zëvendësuesve të mishit të përpunuar

Ka shumë alternativa për hamburgerët me bazë bimore, sallam dhe mish viçi të bluar, dhe ato duken si një zgjedhje e mirë. Por shumë zëvendësues të mishit gjithashtu priren të përpunohen shumë, duke rezultuar në përbërës që nuk ofrojnë asnjë vlerë ushqyese, si konservues dhe ngjyrues.

Gabimi #3: Po konsumoni shumë karbohidrate të rafinuara

Hidhini një sy pjatës suaj përpara se të hani. A është me ngjyra? Ngjyra është një tregues i lehtë dhe i besueshëm i një vakti të ekuilibruar. Më shumë ngjyra do të thotë më shumë përbërje mbrojtëse bimore. Sigurohuni që vaktet tuaja të përfshijnë shumë fruta dhe perime shumëngjyrëshe. Dhe zgjidhni ushqime me drithëra të plota për të marrë më shumë fibra dhe lëndë ushqyese.

Gabimi numër 4: Nuk hani mjaftueshëm perime

Qëllimi për të mos ngrënë mish është të hani më shumë bimë. Por kjo nuk është gjithmonë rasti. Për t’ju ndihmuar të hani më shumë perime, ndiqni këto hapa:

  • Krijoni një bazë jeshile: Çfarëdo që hani, shtoni një grusht zarzavate në pjatën/tasin tuaj.
  • Bëni një përzierje 50-50. Kur hani makarona ose oriz, shtoni kungull i njomë, karrota në makarona dhe lulelakër, brokoli ose perime të tjera në oriz.
  • Shtoni salcë lakër: Blini një përzierje sallate me lakër të përgatitur më parë dhe më pas hidheni në çdo sallatë./abcnews.al
@tetovanews