Ballina Aktualitet KRONIKA E ZEZË e Tetovës dhe Gostivarit – 10.08.2022

KRONIKA E ZEZË e Tetovës dhe Gostivarit – 10.08.2022

Më 10.08.2022, në ora 23:30, në Toplicë të Gostivarit, zyrtarë policorë të Policisë së Gostivarit, Njësiti i Policisë Gallatë, kanë privuar nga liria personin J.J.(29) dhe një të mitur nga Dobëidolli i Gostivarit. Gjatë kontrollit të automjetit të tyre të pasagjerëve “Mercedes” me targa sllovene, iu gjet kokainë.
Personat janë ndaluar në Komisariatin e Policisë dhe pas zbardhjes dhe dokumentimit të rastit do të vijojnë parashtresat përkatëse.

Më 09.08.2022, në ora 18:00 në SPB-Tetovë J.S. (41) dhe N.M. (37), të dyja nga Tetova, kanë raportuar se dy fëmijët e tyre të mitur janë sulmuar fizikisht me një mjet plastik nga Z.D. nga Tetova. Rasti është duke u zbardhur.

Video bonus:

Më 09.08.2022 në ora 23:30 në SPB Tetovë, personi S.I. (73) nga Tetova ka raportuar se rreth orës 23:00, derisa ishte në shtëpi me bashkëshorten e tij, djali i tyre F.I. (43) është sjellë në mënyrë agresive dhe i ka kërcënuar. F.I. është privuar nga liria, ndërsa tek ai është gjetur edhe marijuanë.
Ai është ndaluar në Komisariatin e Policisë dhe pas zbardhjes dhe dokumentimit të rastit do të vijojnë parashtresat përkatëse.

Video bonus:

Më datë 09.08.2020, në ora 09:00 në DPB Gostivar, personi N.I. (76) nga Sanakosi i Gostivarit ka raportuar se personi G.N. nga Gorjani i Gostivarit e ka kërcënuar me armë, për shkak të keqkuptimeve të mëparshme lidhur me çështjet pronësore.
Po ndërmerren masa për zbardhjen dhe dokumentimin e rastit dhe do të vijojë parashtrimi përkatës.

Video bonus:

Më datë 09.08.2022, në ora 14:40 në rrugën lokale Sellarcë e Epërme – Siniçan, automjeti i pasagjerëve “Citroen” me targa kroate, i drejtuar nga S.Z. (26) nga Kamjani i Tetovës ka dalë nga rruga.
Në aksident lëndime të rënda trupore ka pësuar S.Z., ndërsa lëndime trupore ka pësuar një pasagjer i vogël (fëmijë), të konstatuara në Spitalin Klinik të Tetovës. Inspektimi është kryer nga një ekip nga SPB Tetovë.

Video bonus:

Më datë 09.08.2022, në orën 16:30, në fshatin Forinë ka ndodhur një aksident trafiku ndërmjet një automjeti pasagjerësh ,,Opel,, me targa italiane, të cilën e ka drejtuar personi D.S. (19) dhe një motoçikletë pa targa, me drejtues një të mitur nga Forina e Gostivarit.
Në aksident motoristi ka pësuar lëndime të rënda, të cilat janë konstatuar në Qendrën Emergjente të Gostivarit. Ekipt nga SPB Gostivar ka kryer inspektimin në vendin e ngjarjes.

Video bonus:

Më datë 09.08.2022 në ora 17:15 në SPB Tetovë, personi B.H. (35) nga Orasha e Tetovës, ka raportuar se në shtëpinë e tij ka shpërthyer zjarr i cili ka prekur kulmin e shtëpisë dhe një pjesë të katit të sipërm. Nuk ka të lënduar, ndërsa zjarri është shuar nga Njësia Territoriale e Zjarrfikjes së Tetovës. Në vendngjarje është kryer kontroll.

Video bonus:

Më datë 08.08.2022 në ora 14:30 në Njësinë e Policisë Tearcë Xh.F. (61) nga fshati Tearcë e Tetovës ka raportuar se është përhapur zjarr në afërsi të rrugës rajonale Tetovë-Jazhincë në fshatin Tearcë, ku në dy ara në vendin e quajtur “Pevçenik” në atarin e fshatit Tearcë, në pronësi. nga E.I.(41) dhe J.M.(43) të dy nga fshati Tearcë. Ku pjesërisht janë djegur fidane të lajthisë, balla të barit dhe një sistem për vaditjeje. Nga zjarri nuk ka persona të lënduar. Zjarri është lokalizuar plotësisht nga Njësia Territoriale e Zjarrfikësve Tetovë. Inspektim është kryer nga ekipi i SPB Tetovë. Po merren masa për zbardhjen e rastit.

Më datë 09.08.2022 në ora 00:10, pjestarët e policisë nga DPB-Gotivar në Vrutok të Gostivarit kanë privuar nga liria personin F.V. (62) nga Vrutoku i Gostivarit, tek i cili me urdhër të gjyqtarit në procedurë paraprake është kryer bastisje nga ora 00:10 deri në ora 00:45, ku janë gjetur 9 qese me marijuanë dhe një peshore digjitale, të cilat janë konfiskuar për ekspertizë. Pas dokumentimit të plotë dhe zbardhjes së rastit do të vijojë parashtrimi përkatës.


Me datë 08.08.2022 në ora 15:20 në SPB-Tetovë, B.S. (48) nga Gostivari, ka raportuar se personat A.B. (67) dhe H.S. të dy nga Gostivari që nga fundi i vitit 2017 dyshohet se janë paraqitur rrejshëm si zyrtarë, me qëllim të dëmtimit të bashkësisë fetare dhe nuk kanë qenë të autorizuar të mbajnë simbole të bashkësisë fetare, si dhe në emër të personit E.B. i cili ka pëlqim për shërbime fetare, mësime fetare dhe manifestime të tjera i cili ka qenë me afat të skaduar, kanë dërguar kërcënime dhe ka tentuar të pengojë personat e autorizuar dhe besimtarët që të kremtojnë festat fetare. Rasti është duke u zbardhur dhe do të vijojë parashtresa përkatëse.

Më datë 08.08.2022 në ora 11:15 në Stacionin Policor-Gostivar, personi R.D. (19) nga Gostivari ka raportuar se më 02.08.2022 rreth orës 23:00, derisa ishte në punë në një objekt hoteliere në Vrutok të Gostivarit, është sulmuar fizikisht nga Xh.N. nga i njëjti fshat. Po punohet për zbardhjen e plotë të rastit dhe do të vijojë parashtrimi përkatës.

Më datë 09.08.2022, në periudhën prej orës 08:00 deri në ora 24:00, me të ashtuquajturin radar të natës, në zonën e SPB Tetovë është kryer aksion kontrollues për sanksionimin e drejtuesve të mjeteve që drejtojnë automjete me shpejtësi më të madhe se shpejtësia e përcaktuar. Në të njëjtën kohë, janë konstatuar dhe sanksionuar 41 shkelje (TE-20 dhe GV-21) brenda dhe jashtë vendbanimit.

Gjithashtu, në periudhën nga ora 07:00-11:00 është kryer aksion kontrollues për parakalime të paligjshme, gjatë të cilit janë konstatuar dhe sanksionuar 29 shkelje (TE-19 dhe GV-10). Për shkelësit janë përgatitur urdhërpagesa përkatëse, ndërsa drejtuesit e shpejtësisë dhe parakalimet në mënyrë të paligjshme do të ballafaqohen me masën mbrojtëse, ndalim drejtimi nga 3 deri në 12 muaj.

Gjatë kontroll aksionit janë konstatuar edhe 44 shkelje të tjera (TE-26 dhe GV-18), të cilat janë sanksionuar në bazë të ligjit.
Gjatë ditës së djeshme në Tetovë janë marrë masa për automjete të parkuara gabimisht dhe në mënyrë të paligjshme për të mundësuar qarkullimin normal dhe të rrjedhshëm dhe me anë të shërbimit komunal të merimangës janë ngritur 21 vetura të cilat janë sanksionuar me ligj.

SPB Tetovë sërish apelon tek drejtuesit e mjeteve që t’i respektojnë rregullat dhe rregulloret ligjore në komunikacion dhe për faktin se shpejtësia është shkaku kryesor i shumicës së aksidenteve në komunikacion në zonën e SPB Tetovës, drejtuesit e mjeteve duhet të jenë të ndërgjegjshëm të mos parkojnë veturat e tyre vend e pa vend por vetëm në vende të caktuar për parkim dhe të kontribuojnë në sigurinë dhe sigurinë e tyre për përdoruesit e tjerë të rrugës.

Më datë 08.09.2022, në periudhën nga ora 08:00 deri në orën 20:00 dhe nga ora 21:00 deri në orën 02:00, me të ashtuquajturin radar të natës, është kryer kontroll aksion në zonën e SPB Tetovë për sanksionimin e drejtuesve të mjeteve që drejtojnë automjete me shpejtësi më të madhe se shpejtësia e përcaktuar. Në të njëjtën kohë, janë konstatuar dhe sanksionuar 47 shkelje (TE-28 dhe GV-19) brenda dhe jashtë vendbanimit. Shkelësve u janë lëshuar urdhërpagesat përkatëse për kundërvajtje.

Gjatë kontroll aksionit janë konstatuar edhe 34 shkelje të tjera (TE-21 dhe GV-13) të cilat janë sanksionuar sipas ligjit.
SPB Tetovë edhe një herë apelon tek drejtuesit e mjeteve që t’i respektojnë rregullat dhe rregulloret ligjore në komunikacion dhe për faktin se shpejtësia është shkaku kryesor i shumicës së aksidenteve në komunikacion në zonën e SPB Tetovë, lusim drejtuesit të jenë më të ndërgjegjshëm dhe kontribuojnë në sigurinë e tyre dhe të përdoruesve të tjerë të rrugës.

Artikulli paraprakUkraina ngre alarmin, bombardimet ruse kanë dëmtuar magazinat me material radioaktiv në centralin më të madh
Artikulli tjetërMisteri i vdekjes së 2 motrave saudite trondit Australinë