Ballina Shëndeti Njihet si “mbreti” i erëzave, mbron nga këto probleme të rënda shëndetësore

Njihet si “mbreti” i erëzave, mbron nga këto probleme të rënda shëndetësore

Piperi i kuq është një erëz fantastike medicinale dhe terapeutike që mund të ndihmojë në uljen e dhimbjeve dhe lehtësimin e migrenës, të përzierave, dhimbjeve të fytit, infeksioneve të sinuseve, urthit, hemorroideve, dhimbjeve të stomakut, dhimbjeve të dhëmbëve, kyçeve dhe muskujve.

Kjo erëz është një burim i shkëlqyer i vitaminës C dhe beta karotenit, prandaj është e mirë për lehtësimin e ftohjes, gripit, bronkitit dhe çdo infeksioni tjetër viral. Piperi i kuq mund të përdoret gjithashtu për të përmirësuar qarkullimin dhe për të forcuar sistemin kardiovaskular.

Në të njëjtën kohë rregullon nivelin e presionit të gjakut, prandaj është i shkëlqyeshëm për shëndetin e zemrës. Kur merret me ushqim, mund të ndihmojë në rivendosjen e indeve të tretjes dhe mund të stimulojë sistemin tretës. /abcnews.al

Artikulli paraprakPo pinte cigare fshehur, pasagjeri i vë flakën tualetit të avionit
Artikulli tjetërRama udhëton drejt Berlinit, tri marrëveshjet që do të nënshkruhen nga liderët e Ballkanit Perëndimor