Ballina Kronika Aksident zinxhiror në Hungari, përfshihen 37 makina dhe 5 maune, 39 persona...

Aksident zinxhiror në Hungari, përfshihen 37 makina dhe 5 maune, 39 persona të plagosur (VIDEO+FOTO)

Nga pesë maune dhe 37 makina pasagjerësh të përfshirë në aksident, 19 automjete janë djegur. Gjithsej 39 persona u plagosën, mes tyre dhjetë fëmijë.

Pesë kamionë dhe 37 makina u përplasën dhe autostrada M1 u mbyll në të dy drejtimet pranë Herceghalom të shtunën pasdite, njoftoi Shtabi i Policisë së Budapestit. Sipas informacioneve të policisë, aksidenti ka ndodhur të shtunën rreth orës 14:25 në kilometrin e 26 të autostradës M1, në krahun që del nga kryeqyteti.

Lajmi i parë ishte për lëndime të rrezikshme për jetën. Më vonë, Pál Győrfi, zëdhënësi i Shërbimit Kombëtar të Ambulancës, i tha MTI-së: shpëtimtarët mbërritën në vendngjarje me katër helikopterë dhe 16 autoambulanca dhe dërguan 39 persona në spitalet e katër vendbanimeve – Győr, Tatabánya, Székesfehérvár dhe Budapest.

Sipas informacioneve të zëdhënësit, në aksidentin masiv mbetën të plagosur dhjetë fëmijë, katër prej tyre rëndë dhe gjashtë më lehtë, si dhe njëzet e nëntë të rritur, dhjetë prej të cilëve u plagosën rëndë dhe nëntëmbëdhjetë pësuan lëndime të lehta.

Magyar Koncessziós Infrastructura Fejlsztó (MKIF) Zrt. njoftoi në faqen e saj sociale se aksidenti mund të ishte shkaktuar nga fryrja lokale e pluhurit, e cila mund të ketë shkaktuar një rënie të papritur të dukshmërisë./tetova.com