Ballina Aktualitet Lajme Në pjesën e përparme ishte shkruar ‘rezistente ndaj tërmeteve’… U shkatërrua para...

Në pjesën e përparme ishte shkruar ‘rezistente ndaj tërmeteve’… U shkatërrua para se të përfundonte ndërtimi (FOTO)

Në Hatay, një nga provincat e prekura nga tërmetet me epqendër në Kahramanmaraş, tërhoqi vëmendjen tabela përpara kompleksit të shembur në ndërtim e sipër.

Dy tërmete me magnitudë 7.7 dhe 7.6 ballë në me epiqendër në Kahramanmaraş më 6 shkurt shkaktuan shkatërrime në 10 provinca turke.

Shumë ndërtesa u shkatërruan në Hatay, një nga provincat më të dëmtuara nga tërmeti.

Përveç godinave të ndërtuara së fundmi, nga tërmeti u shkatërruan edhe ato që ishin në procesin e ndërtimit.

Një prej tyre ishte kompleksi i ndërtesave Altınpark Sitesi 2, i cili u ndërtua nga Fahri Öz İnşaat në rrethin Aksaray.

Në billbordin përballë kantierit të bllokut të shkatërruar shkruhet: “Është rezistent ndaj tërmeteve. Altınpark Sitesi 2 është projektuar sipas standardeve më të larta, duke përdorur materiale cilësore, të qëndrueshme dhe i ndërtuar nga ekipe ekspertësh dhe profesionistë, duke pritur për ju, banorët tanë të nderuar.

Ndërtimi i papërmbyllur kantierit parandaloi humbje të mëdha jetësh./tetova.com

Artikulli paraprakTërmeti i paralajmëruar/Koha për të vepruar për Stambollin: Për mbijetesën e Turqisë duhet të nisë menjëherë një ‘mobilizim kombëtar’! Mblidhen ekspertët më të mirë të Turqisë të të gjitha fushave
Artikulli tjetërTrenat që u përplasën në Greqi udhëtonin me shpejtësi 160 kilometra në orë/Të gjitha detajet për aksidentin më të rëndë hekurudhor në historinë e Greqisë! (VIDEO+FOTO)