Ballina Aktualitet Vendimi për zjarrin në Spitalin Modular të Tetovës/ Besimi: Nuk e kam...

Vendimi për zjarrin në Spitalin Modular të Tetovës/ Besimi: Nuk e kam të qartë aktvendimin, jam i pafajshëm (VIDEO)

Gjykata Themelore Penale në Tetovë sot dënoi Florin Besimi dhe Artan Etemi me 1 vjet e 6 muaj burg me kusht dhe 1 milion denarë dënim me para për zjarrin në spitalin modular të Tetovës, përcjellë Klan M.

Florin Besimi tha se ai nuk është fajtor dhe nuk e kupton aktvendimin e Gjykatës.

”Arsyeshmërinë e vendimit nuk e kam të qartë, ju them me plotë të drejtë se dëhmitë dhe faktet e dorëzuara në Gjykatë e dëshmojnë pafajsinë time, un nuk kam lidhje me spitalin modular, as nuk e kam mbikqyr as nuk e kam realizuar. Nuk e kam të qartë se si ka ardhur deri te ky vendim” – tha Florin Besimi.

Ai mes tjerash tha se do të kërkoj të drejtat e tij në instancat më të larta Gjyqësore. /KlanMacedonia/

Условни казни затвор од една година и шест месеци за пожарот во модуларната болница во Тетово за поранешните директори Флорин Бесими и Артан Етеми, ова значи дека тие остануваат на слобода, а ќе одат во затвор ако го повторат делото во наредните три години.

Судот го ослободи од обвинение докторот Бобан Вучевски, а клиничката болница Тетово ќе треба да плати еден милион денари отштета за делото „тешки дела против општата сигурност. Според одлуката на судот, Бесими и Етеми се виновни бидејќи не ја поставиле противпожарна опрема во модуларната болница.

По судењето, Вучевски изрази благодарност до Тетовци кои пред секое рочиште протестираа и бараа да биде ослободен, додека Бесими најави жалба.

Поранешниот економски директор Артан Етеми не се појави на денешното изрекување на пресудата. Пожарот во модуларната болница во Тетово се случи на 8 септември 2021 година кога загинаа 14 лица, а десетиан беа повредени. По пожарот, оставки поднесоа министерот за здравство Венко Филипче, а потоа и неговиот заменик Илир Хасани, но нивните оставки не беа прифатени од поранешниот премиер Зоран Заев.Судскиот процес за овој случај започна во декември минатата година.

Artikulli paraprakNë Strugë dhe Ohër në gastronomi nevojiten rreth 2000 punëtorë, por nuk ka kush të punojë, rinia largohet
Artikulli tjetërShkollat e mesme të Tetovës bënë prezantimin e programeve dhe drejtimeve të tyre për vitin shkollor 2023/2024