Ballina Kronika Shembet çatia, humb jetën 18-vjeçari shqiptar në Itali

Shembet çatia, humb jetën 18-vjeçari shqiptar në Itali

Një djalë 18-vjeçar shqiptar ka humbur jetën pasi ka rënë nga çatia e një fabrike në zonën industriale të Porto Sant’Elpidio, në provincën e Fermos në Itali. Tragjedia ka ndodhur mëngjesin e sotëm rreth orës 9. Viktima quhet Franco Mazelli dhe familja e tij me origjinë shqiptare banon në Fermano.

Sipas asaj që doli nga hetimet, një pjesë e çatisë është rrëzuar dhe i riu u rrëzua duke fluturuar rreth 10 metra. Çdo përpjekje për ta rikthyer në jetë rezultoi e padobishme. Lëndimet e pësuara nga rrëzimi nga lartësia brenda ndërtesës ishin shumë të rënda.

Karabinierët po hetojnë dinamikën e aksidentit së bashku me inspektoratin e punës. Hetuesit dhe inspektorati i punës po kontrollojnë dokumentacionin, rrethanat e pranisë së të riut në vendin e ngjarjes. Janë duke u marrë në pyetje dëshmitarët për të sqaruar arsyet e ndodhjes së viktimës në vendin e ngjarjes. Në vendngjarje ka mbërritur edhe nëna e djalit. Sipas një versioni të parë të fakteve, i riu do të kishte shkuar për të takuar dajën e tij, kompania e të cilit po kryente punime saldimi në pallatin ku ndodhi aksidenti.

“Nuk mund të vdesësh kështu. Nuk mund të vdesësh në moshën 18 vjeç. Ngushëllime, dhimbje dhe shumë zemërim për të mësuar lajmin dramatik të djalit që humbi jetën sot kur u rrëzua nga çatia e një fabrike në provincën e Fermos”, – komentoi senatori i Aleancës së Gjelbër dhe të Majtë Tino Magni, president i komisionit hetimor për kushtet e punës në Itali.

“Ne jemi pranë familjes dhe presim rezultatet e hetimeve, por është e qartë se diçka ka shkuar keq dhe një jetë e re nuk është më. Është më e nevojshme se kurrë që të investohet në shëndet dhe siguri në parandalim dhe në kontrolle, që tragjedi të caktuara të mos ndodhin më” – u shpreh ai. ©LAPSI.al