Ballina Aktualitet Gazetarja e BTV: Shoferi ishte ndër të parët që vdiq, prandaj dyert...

Gazetarja e BTV: Shoferi ishte ndër të parët që vdiq, prandaj dyert mbetën të mbyllura, pasagjerët mbetën të bllokuar, në kurth…(VIDEO)

Gazetarja e BTV News, Marieta Nikolaeva, e cila ka përcjellë reagimin e institucioneve në orët e para pas aksidentit të rëndë të autobusit në autostradën e Strumës, flet mëngjesin e sotëm btv news.

“Informacioni fillestar që morëm 20 minuta pas ngjarjes ishte rreth 46 të vdekur. Nuk e besova, m’u duk absurde dhe kërkova të përsëritej disa herë. Ky ishte informacioni i parë, u bë e ditur se autobusi u dogj. “Shkuam atje dhe sqaruam detajet”, tha gazetarja për “This Morning”.

“Iu afruam vendit, mblodha informacione për atë që ndodhi. “Sigurisht që nuk i kemi transmetuar të gjitha detajet për shikuesit, sepse tmerri ishte i madh”, ka shtuar ajo.

Me sa ka kuptuar ajo, autoritetet kanë reaguar shumë shpejt. Shefi i shërbimit të zjarrfikësve ishte në vendngjarje për dhjetë minuta. Këtë e konfirmojnë vetë autoritetet maqedonase, të cilët më pas falënderuan homologët e tyre bullgarë për reagimin e shpejtë.

“Në këtë rast njerëzit kanë mbetur në kurth, e kanë ditur se çfarë do të vinte. Zjarri ka rënë dhe gjithçka ka ndodhur në pak minuta. Ata e kuptuan se ishin bllokuar, dyert ishin të mbyllura. Sipas informacioneve të mia, të dy drejtuesit kanë vdekur. Shoferi në timon ishte ndër të parët që vdiq dhe për këtë arsye dyert mbetën të mbyllura”, tha Marieta Nikolaeva, transmeton Tetova News.

Vetëm shtatë persona ishin vërtet me fat dhe me mjetet në dispozicion arritën të thyenin një dritare dhe të arratiseshin, shtoi ajo.

“Sipas informacioneve nga burimet e mia, në autobus në fakt janë gjetur fuçi. Se çfarë kishte në to dhe nëse ato kontribuan apo ishin shkaku i këtij zjarri, mbetet për t’u parë. “Ka ende ekzaminime shumë të vështira përpara, të cilat kërkojnë shumë kohë”, sqaroi gazetarja.

“Sipas zjarrfikësve, në fakt, me këtë goditje të fortë dhe këtë kontakt me gardhin mbrojtës, ka mundësi të shkaktohet një shkëndijë dhe të shpërthejë zjarri. Por këtu kemi djegie intensive, ky zjarr shpërtheu papritur. “Është shumë e rëndësishme të zbulohet se çfarë e shkaktoi këtë djegie intensive”, tha Marieta Nikolaeva.

Sipas saj, ekspertët janë shumë të kujdesshëm ndaj informacioneve dhe dyshojnë se ekspertiza do të bëhet shpejt. Vetëm ekspertiza autoteknike mund të zgjasë tre muaj, saktësoi ajo.

Gazetari nuk përjashtoi mundësinë që shkak i aksidentit të rëndë të ketë qenë gabimi njerëzor.

“Në shumicën e rasteve, drejtuesit e mjeteve janë faktikisht fajtorë për këto aksidente. Megjithatë, të dy vendet nuk lejohen ligjërisht të marrin pjesë në hetim. Në këtë rast hetimi është marrë tërësisht nga Shërbimi Hetimor Kombëtar. “Autoritetet maqedonase do të marrin pjesë në masën që do të kërkohen dokumente nga pala bullgare,” shpjegoi Marieta Nikolaeva, transmeton Tetova News.

 

Artikulli paraprak“Shoferin e zuri gjumi dhe…”/ Zbardhet dëshmia e një prej të mbijetuarve të aksidentit tragjik, rrëfen si doli nga autobusi bashkë me të fejuarën (VIDEO)
Artikulli tjetërMbijetoi në tragjedinë me 46 viktima, flet nga spitali 17-vjeçarja (VIDEO+FOTO)