Ballina Aktualitet “Shoferin e zuri gjumi dhe…”/ Zbardhet dëshmia e një prej të mbijetuarve...

“Shoferin e zuri gjumi dhe…”/ Zbardhet dëshmia e një prej të mbijetuarve të aksidentit tragjik, rrëfen si doli nga autobusi bashkë me të fejuarën (VIDEO)

Mëngjesin e të martës (23 nëntor 2021) një autobus me pasagjerë nga Maqedonia e Veriut, u përplas dhe më pas shpërtheu në flakë në autostradën e Strumës, në Bullgari. Autobusi ishte nisur nga Turqia, ku udhëtarët kishin qenë për një vizitë tre ditore dhe po shkonte drejt Maqedonisë së Veriut.

46 u llogarit numri i viktimave mes të cilëve, 12 fëmijë, ndërsa shtatë persona janë dërguar në spital për trajtim pasi mundën të shpëtonin. Shumica e viktimave janë nga 25 deri në 30 vjeç, sipas mediave lokale, ku më e vjetra është 63 vjeç.

Shkaku i përplasjes nuk u konfirmua menjëherë, por u duk se autobusi goditi një barrierë mbrojtëse në autostradë dhe më pas mori flakë. Flakët ishin në pjesën e përparme të autobusit, duke lejuar disa të mbijetuar të ulur në pjesën e pasme të automjetit të gjenin kohë për të shpëtuar.

Në mesin e të mbijetuarve janë pesë shtetas të Maqedonisë së Veriut, një serb dhe një belg. Të mbijetuarit katër burra dhe tre gra, pësuan djegie dhe lëndime, por të gjithë ishin në gjendje stabël, tha Dr Lyubo Topkov nga spitali Pirogov, ku ata u transportuan për mjekim më të specializuar.

Lulzim Sulejmani është një nga të mbijetuarit e tragjedisë në Bullgari dhe në një intervistë dhënë nga spital ka dëshmuar se goditja u shkaktua pasi shoferin e kishte zënë gjumi. I riu ka deklaruar se ka thyer xhamin dhe ka arritur të arratiset me të fejuarën dhe disa persona të tjerë.

“Shoferin duhet ta ketë zënë gjumi. Autobusi u përplas me barrierën mbrojtëse dhe plasën gomat. Më pas është përfshirë nga flakët. Autobusi ishte plot tym. Theva xhamin dhe bashkë me të fejuarën dhe disa persona të tjerë arritëm të dilnim. Në autobus u dëgjuan shumë britma. Pastaj nuk e di se çfarë ndodhi, pasi u largova 200 metra nga autobusi. Unë isha 4 ditë me të fejuarën time me pushime. Fëmija më i vogël ishte 4 vjeç. Po binte shi. Shkak i vetëm i aksidentit është përgjumja e drejtuesit të mjetit. E fejuara ime iu nënshtrua një operacioni sepse ka fraktura. Mua gjunjët më ishin lënduar”, tha Lulzim Sulejmani nga Presheva.

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Maqedonisë së Veriut ka marrë konfirmim zyrtar nga institucionet kompetente të Republikës së Bullgarisë për shtatë udhëtarët të cilët i mbijetuan aksidentit tragjik në Bullgari, në magjistralen “Struma” afër Sofjes, transmeton Portalb.mk.

Më poshtë keni listën e udhëtarëve të lënduar, të cilët janë në gjendje të mirë shëndetësore, dhe për momentin janë të shtruar në Spitalin shtetëror të Sofjes, “Pirogov”.

Ebip Pajazitovski (24.09.1972), shtetas i Maqedonisë së Veriut
Gjula Jasharovska (16.06.1972), shtetas i Maqedonisë së Veriut
Zulejha Jasharovska (12.05.2005), shtetas i Maqedonisë së Veriut

Мinir Jasharovski (06.01.1971), shtetas i Maqedonisë së Veriut
Medina Lutvij (21.05.1996), shtetas i Maqedonisë së Veriut
Lulzim Sulejmani (04.05.1995), shtetas i Serbisë
Orhan Aliti (12.04.1976), shtetas i Belgjikës

Ndryshe, të paktën 46 persona kanë vdekur pasi një autobus është aksidentuar dhe është djegur në Bullgarinë perëndimore, në autostradën “Struma”. Autobusi mban targat e Maqedonisë së Veriut. Në mesin e viktimave ka edhe fëmijë.

Emrat e udhëtarëve që ishin në autobusin e aksidentuar në Bullgari

Një aksident i rëndë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm, në Sofje të Bullgarisë, ku si pasojë kanë vdekur 46 persona dhe 7 kanë mbetur të lënduar.

Lista e emrave të personave që ishin në këtë autobus:

Memedi Kadri-1967

Shiroki Muhsin-1989

Ljupço Zafirov –

Luan Ahmeti – 2017

Xhihan Ahmeti-1985

Alban Ahmeti-2017

Avni Ahmeti -1985

Ibraim Rustemi – 1967

Fevzije Rustemi -1971

Alejna Amedi – 2000

Halime Fejzullahu – 1971

Hamije Haliti – 1970

Nermije Haliti – 1968

Sumeja Brava – 1994

Naxhije Abdulloska – 1950

Albina Beluli – 1998

Gazmend Ukali – 1994

Hatixhe Islami – 1960

Mexhide Iseni-1958

Hamdi Iseni – 1962

Almira Ramanovska – 1984

Enis Ramanovski – 1980

Rabija Sali – 1960

Zilija Mustafovska – 1973

Sade Mustafovski – 1971

Belma Jahi – 2014

Ramiz Jahi – 2001

Fikrije Iseni – 1982

Anisa Iseni – 2007

Razije Jahi – 2009

Anesa Muhaxheri – 2004

Ergin Jahi – 2007

Omer Jahi – 2010

Erda Muhaxheri – 2006

Ajla Jahi – 2007

Senije Jahi – 1986

Amiet Jahi – 1976

Medina Lutfiu – 1996

Lulzim Sulejmani – 1995

Shefija Osmanova – 1958

Alja Fera – 1998

Jehona Sali – 2000

Zulejha Jasharovska – 2005

Elmedin Pajazitovski – 2005

Gjula Jasharovska – 1972

Gjulizarka Pajazitovska – 1973

Ilmija Jasharovska – 1999

Ebip Pajazitovski – 1972

Visar Aliti – 1998

Minir Jasharovski – 1971

Orhan Aliti – 1976

Artikulli paraprakHumbi bijën dhe dhëndrin në aksident, që dje pret në Bullgari për t’i tërhequr kuformat! (VIDEO)
Artikulli tjetërGazetarja e BTV: Shoferi ishte ndër të parët që vdiq, prandaj dyert mbetën të mbyllura, pasagjerët mbetën të bllokuar, në kurth…(VIDEO)