Ballina Aktualitet Lajme Hapet zyrtarisht Rruga e Arbërit (VIDEO)

Hapet zyrtarisht Rruga e Arbërit (VIDEO)

Hapet zyrtarisht për qarkullim Rruga e Arbërit. Kjo rrugë e shumë pritur prej vitesh është inaguruar sot nga kryeministri Edi Rama bashkë me ministren e infrastrukturës, Belinda Balluku.

Rama njofton se provizorisht kalohet me “By Pass” në Tunelin e Murrizit, ku për shkak të formacioneve gjeologjike komplekse, puna ka ecur më ngadalë dhe përfundon në pranverë.

Sipas Ramës pas hapjes së këtij tuneli, rruga do të bëhet për vetëm 47 minuta, nga 1 orë e 20 minuta që bëhet sot ose nga 4 orë që bëhej deri dje.

Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë njofton se Rruga e Arbrit bëhet e kalueshme për të gjitha mjetet duke nisur nga ora 14:00 e ditës së sotme.

MIE tërheq vëmendjen e drejtuesve të mjeteve, që të bëjnë kujdes në rrugë, për shkak të kushteve të motit, veçanërisht në zonën e bypass-it të Murrizit. /abcnews.al/

Artikulli paraprakVIDEO/Punëtorët e NPK “Tetova” 3 muaj pa rroga! Drejtori i ri: Jemi në krizë financiare! Kemi 9 milionë euro borxh
Artikulli tjetërTragjedia me 45 viktima në Bullgari, sot publikohet rezultati nga ekspertizës