Ballina Aktualitet Pse humbën jetën 45 persona në autostradën “Struma”: Faktori njeri apo problemi...

Pse humbën jetën 45 persona në autostradën “Struma”: Faktori njeri apo problemi teknik?

Nga analizat e para rezulton se autobusi në një moment ka humbur kontrollin, ka përplasur gardhin, është dëgjuar një shpërthim dhe është djegur për 2-3 minuta. Vetëm shtatë persona arritën t’i shpëtojnë katastrofës.

Pas tragjedisë në Bullgari, ku humbën jetën 45 pasagjerë nga Maqedonia e Veriut, janë duke u analizuar shkaqet e aksidentit të trafikut dhe zjarrit që ra në autobusin e agjencisë “Besa Trans”. Nga informacionet e para mësohet se drejtuesi në një moment ka humbur kontrollin e autobusit, ka goditur rrethojën mbrojtëse, është dëgjuar një shpërthim, pas së cilës mjeti është djegur ndoshta për 2-3 minuta. Shtatë pasagjerë kanë mundur të thyejnë xhamin e pasmë të autobusit dhe të ikin. Aksidenti ka ndodhur në autostradën e Strumës, kur pasagjerët po ktheheshin në shtëpi pas disa ditësh qëndrimi në Stamboll. Një hetim është duke u zhvilluar nga zyra e prokurorit bullgar, ku do të përfshihen ekipe nga Maqedonia e Veriut. Teknikët e krimit nga Ministria e Brendshme, si dhe përfaqësues të prokurorisë maqedonase ndodhen në Bullgari në përpjekje për të gjetur përgjigjen që shkaktoi aksidentin me shumë viktima dhe të lënduar.

Hetimi i përbashkët

Prokurori publik maqedonas Ljubomir Joveski, para spitalit Pirogov në Sofje, në të cilin janë vendosur shtatë pasagjerë të lënduar, tha se dy faktorë janë të mundshëm për aksidentin – faktori njerëzor ose mosfunksionimi teknik i automjetit.

“Të gjitha pyetjet janë të hapura. Në fakt, për këtë arsye po zhvillohen hetimet. “Kolegët tanë prokurorë publikë nga Republika e Bullgarisë, me të cilët kemi bashkëpunim të shkëlqyeshëm, janë duke parë të gjitha gjurmët, duke mbledhur të dhëna dhe për momentin nuk mund të thuhet asgjë për shkakun e aksidentit”, tha Joveski.

Edhe trupat e të vdekurve janë nxjerrë nga autobusi pasditen e 23 nëntorit. Autopsia e trupave do të bëhet në Bullgari, ndërsa gjurmët biologjike të familjarëve të të ndjerëve do të merren në Institutin e Mjekësisë Ligjore në Shkup dhe do të dërgohen menjëherë në Bullgari.

Prokurorja Vilma Ruskovska tha se në vendin e aksidentit ka qenë pronari i kompanisë “Besa Trans” me të cilin ka biseduar. “Më tha se ka 20 vjet që ka një kompani transporti dhe se deri më tani nuk ka pasur asnjë incident. “Ne do t’i sigurojmë të gjitha dokumentet për kompaninë dhe autobusët – regjistrim, kontroll teknik dhe do t’ua dorëzojmë kolegëve tanë në Bullgari”, tha Ruskovska.

Sipas burimeve të Deutsche Welle-s në Ministrinë e Transportit dhe Lidhjeve, autobusi që u dogj në autostradën e Bullgarisë dhe mori me vete 45 pasagjerë, nuk është raportuar tek autoritetet në vend. Pronari i agjencisë nuk ka marrë licencë për atë automjet dhe autobusi nuk është fare në bazën e të dhënave të Ministrisë.

Dëshmitë

Zëvendëskryeprokurori bullgar Borislav Sarafov thotë se deri më tani vetëm dy nga të mbijetuarit kanë dëshmuar para autoriteteve, ndërsa pjesa tjetër janë në shok. Në vendngjarje ka edhe dëshmitarë të ngjarjes. Në autobus ishte një shofer i dytë.

Prokurori sqaron se materiali biologjik nga familjarët e të ndjerëve do të përcaktojë identitetin e tyre. Është konstatuar se në autobus ka ndodhur një shpërthim, por për momentin nuk janë të qarta arsyet për të. Sarafov nuk ka informacion nëse ka pasur naftë në autobus. “Është e vërtetë që është dëgjuar një shpërthim, por për momentin nuk dihet se cila është arsyeja për këtë. A është një shpërthim i shkaktuar nga autobusi apo një përplasje e autobusit në trotuar. Këtu vijmë sërish tek ato teza, qoftë mosfunksionim teknik apo gabim njerëzor. “Kanë qenë katër autobusë nga e njëjta kompani, por nuk kanë ecur bashkë, por në një distancë prej 15 deri në 20 minuta”, tha ai.

Çfarë ndodhi para aksidentit?

Sipas të dhënave të deritanishme të njohura për opinionin, pasagjerët nga Shkupi më 18 nëntor janë nisur për në Stamboll me katër autobusë të agjencisë “Besa Trans” . Pas disa ditësh shëtitjeje, ata përmes Bullgarisë, u nisën për në shtëpi. Rreth orës 1.30 janë ndalur për një pushim të shkurtër në një pikë karburanti në autostradën e Strumës afër Pernikut. Më pas, katër autobusët vazhdojnë rrugën për në shtëpi. Diku pas orës dy, për arsye të panjohura, drejtuesi i autobusit që po udhëtonte i fundit, ka humbur kontrollin e mjetit. Ai u përpoq të shmangte aksidentin, por përfundoi në një gardh mbrojtës 50 metra të gjatë. Është dëgjuar një shpërthim, me shumë gjasa në pjesën e përparme të autobusit.

Disa nga pasagjerët arritën të thyejnë xhamin e pasmë dhe përmes tij të dalin nga autobusi i djegur. U dëgjua një shpërthim, sipas të gjitha gjasave në pjesën e përparme të autobusit.

Një informacion të tillë e konfirmoi kryeministri Zoran Zaev, i cili tha se një nga të mbijetuarit e autobusit ka dëshmuar se ka dëgjuar një shpërthim para se flakët ta përpinin mjetin. “Kam rënë në kontakt me njërin nga personat që mbijetuan dhe ai më ka shpjeguar se kanë dëgjuar një shpërthim të madh para aksidentit”, tha Zaev.

Disa nga pasagjerët arrijnë të thyejnë xhamin e pasmë dhe përmes tij të dalin nga autobusi i djegur. Makina shpërtheu në pak minuta. Më shumë se 45 pasagjerë janë bllokuar në të, trupat e të cilëve janë karbonizuar, shtatë përfundojnë në spital me lëndime të lehta dhe jeta e tyre nuk është në rrezik. Tre autobusët e tjerë, nga e njëjta agjenci që transportonin pasagjerë nga Stambolli në Shkup, janë kthyer në vend herët në mëngjes.

Ai goditi gardhin mbrojtës

Sipas Diana Rusinova nga Qendra Evropiane për Politikat e Transportit në Bullgari, pamjet e dronit tregojnë qartë se shoferi përpiqet të stabilizojë autobusin pasi humbi kontrollin, por më pas u përplas me një gardh mbrojtës.

Ajo tregon se duhet të përcaktohet gjendja e sinjalistikës rrugore në atë pjesë, si dhe disa kilometra mbrapa, për të parë nëse kanë ngatërruar shoferin dhe kanë sjellë vështirësi në ndjekjen e rrugës. “Ka shumë mundësi që tabela për ishullin të ketë munguar ose shoferi të mos e ketë parë, ose të ketë zënë gjumi”, thekson eksperti.

Pamjet e dronit tregojnë shoferin që përpiqet të stabilizojë autobusin pasi humbi kontrollin, por më pas godet gardhin mbrojtës.

Një fotografi tjetër tregon një tabelë të vendosur në ishullin e rrugës. Rusinova beson se tabela nuk ishte vendosur si duhet dhe ishte vendosur shumë lart. Sipas saj, duhet të kontrollohet edhe reflektimi i dritës.

Në gomat rezervë kishte bombola vaji

Eksperti bullgar i motorëve me djegie të brendshme, Vasko Pirgov, tha se në orën 03:04 të mëngjesit ka marrë sinjal se diçka ka ndodhur në autostradën e Strumës dhe se ai ka qenë në vendin e aksidentit në orën 03:30. Ai në një analizë për mediat vendase ka thënë se goma e shpuar me gjasë ka shkaktuar aksidentin e rëndë të autobusit në Bullgari.

“Si ekspert, fillimisht mendoj se ishte një gabim njerëzor, ndoshta një përgjumje në timon. Nuk ka pasur asnjë mjet tjetër në afërsi të autobusit, asnjë përplasje me një mjet. Ka shenja se është derdhur karburant në gomën e përparme djathtas, goma me siguri ka plasur kur autobusi mendoj se ka prekur trotuarin nga rruga, ka pasur fërkime, shkëndija dhe nga vetë tërheqja e autobusit kanë punuar edhe aparatet ngrohëse. . “Të gjitha këto së bashku kontribuan në zjarrin dhe përhapjen e tij të shpejtë”, tha ai.

Autobusi, sipas tij, lëvizte me shpejtësi 100 kilometra në orë. “Hetimi do të thotë se cila është arsyeja, por fillimisht mendoj se zjarri ka rënë në pjesën e përparme të autobusit”, tha Pirgov, duke theksuar se pjesa e pasme e automjetit ishte pothuajse e ruajtur.

Ai beson se autobusi goditi gomën e përparme djathtas në një shenjë që fluturoi 35 metra përpara. “Sipërfaqja e rrugës është perfekte, autobusi nuk mund të rrëshqiste. “Nuk ka shenja frenimi”, tha ai, duke shtuar se rruga është e përmbytur me naftë. “Unë mendoj se u dogj në 2-3 minuta,” tha Pirgov.

Njëzet minuta më parë, autobusi kishte bërë pushim në një pikë karburanti, por sipas Pirgovit, me siguri ka pasur përgjumje në timon, pasi në atë pjesë nuk kishte si të dilte nga rruga.

Rrugë e rrezikshme

Ekspertët bullgarë theksojnë se pjesa e rrugës “Struma” mbart shumë rreziqe dhe ka aksidente të shpeshta në komunikacion. Ata thonë se sipas Eurostat-it, Bullgaria kryeson listën e vendeve evropiane me më shumë viktima në trafik.

Kryeministri Zoran Zaev informoi se viktimat nuk janë vetëm nga Shkupi, por nga disa vende. “Të gjithë janë qytetarë të Maqedonisë së Veriut, janë të shumë nacionaliteteve, por është edhe një qytetar nga Presheva e Serbisë, i cili së bashku me të fejuarën e tij nga Kumanova ka qenë në Stamboll për shëtitje. “Ne pamë edhe një person me shtetësi belge në listë”, tha ai pas vizitës së të lënduarve në spitalin Pirogov në Sofje me ministrat e Shëndetësisë dhe të Jashtëm, Venko Filipçe dhe Bujar Osmani. Ata kanë mundur të shpëtojnë pasi kanë thyer xhamin në sediljet e pasme dhe kanë arritur të dalin nga autobusi.
Pasagjerët janë nga disa qytete të Maqedonisë, autobusi është i kompanisë “Besa Trans”, e regjistruar në fshatin Rashçe, Komuna e Sarajit.

“Analizën e shkaqeve të aksidentit do t’ua lë ekspertëve bullgarë. “Kryeministri i Maqedonisë së Veriut nuk mund të thotë nëse ka qenë shpejtësia e duhur apo nëse autobusi ka qenë në rregull, këtë do ta thonë shërbimet profesionale, ekspertët dhe profesionistët”, tha Zaev.

Aksidenti i rëndë ka ndodhur më 23 nëntor, pas orës dy të mëngjesit në autostradën e Strumës, në afërsi të Pernikut. Shtetasit e Maqedonisë së Veriut po ktheheshin nga Stambolli, ku u nisën më 18 nëntor. Pasagjerët janë nga disa qytete të Maqedonisë. Autobusi është i kompanisë “Besa Trans”, e regjistruar në fshatin Rashçe, Komuna e Sarajit.

Ministria e Punëve të Jashtme, pas konfirmimit zyrtar nga institucionet kompetente të Republikës së Bullgarisë, ka bërë të ditur identitetin e shtatë pasagjerëve të lënduar në aksidentin e autobusit në autostradën “Struma”, afër Sofjes./DW në maqedonisht Përshtati Tetova News.

Artikulli paraprakEdhe në botën tjetër bashkë, çifti shqiptar humb jetën në aksidentin tragjik në Bullgari (Fotot)
Artikulli tjetërI mbijetuari i tragjedisë në Bullgari: Vetëm unë s’kisha fjetur, e pashë çdo gjë me sy (VIDEO)