Ballina Aktualitet Tragjedi e madhe, 46 udhëtarë nga Maqedonia e Veriut humbin jetën në...

Tragjedi e madhe, 46 udhëtarë nga Maqedonia e Veriut humbin jetën në një aksident trafiku në Bullgari

Të paktën 46 persona kanë humbur jetën në një aksident të rëndë trafiku që ka ndodhur në autostradën Struma në Bullgari, shkruan BGNES, transmeton SHENJA.

Në aksidentin kanë qenë 52 persona. Gjashtë persona të cilët i kanë mbijetuar aksidentit janë në spitalin “Pirgov” në Sofje.

Mes të vdekurve ka pasur 12 të mitur, në mesin e të cilëve dhe dy binjak.

“Në ‘Pirogov’ janë vendosur shtatë persona të gjithë me djegie në trup. Njerëzit janë në gjendje të rëndë kanë humbur familjarët”, ka thënë Maja Argirova, udhëheqëse e klinikës në “Pirgov”.

Autobusi rreth orës 21:00 ka hyrë në pikën kufitare Kapitan Andreev. Rretho orës 3:00 ka ndodhur aksidenti në autostradën Sofje- Bllogoevgrad.

Autobusi që u aksidentua në orët e hershme të mëngjesit në Bullgari, ku humbën jetën të paktën 46 persona, është i agjencisë “Besa Trans”, e cila organizon turne turistike dhe tregtare drejt Stambollit.

Sipas informacioneve të para me autobusin në fjalë udhëtonin kryesisht persona të moshës së re të cilët ktheheshin nga një ekskursion.

Më herët kryeministri Zoran Zaev tha për MIA-n se kjo është një tragjedi e tmerrshme ku 12 fëmijë janë nën moshën 18 vjeçare, ndërsa të tjerët janë të rinj rreth moshës 20-30 vjeçare.

Emrat e udhëtarëve që ishin në autobusin e aksidentuar në Bullgari

Një aksident i rëndë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm, në Sofje të Bullgarisë, ku si pasojë kanë vdekur 46 persona dhe 7 kanë mbetur të lënduar.

Lista e emrave të personave që ishin në këtë autobus:

Memedi Kadri-1967

Shiroki Muhsin-1989

Ljupço Zafirov –

Luan Ahmeti – 2017

Xhihan Ahmeti-1985

Alban Ahmeti-2017

Avni Ahmeti -1985

Ibraim Rustemi – 1967

Fevzije Rustemi -1971

Alejna Amedi – 2000

Halime Fejzullahu – 1971

Hamije Haliti – 1970

Nermije Haliti – 1968

Sumeja Brava – 1994

Naxhije Abdulloska – 1950

Albina Beluli – 1998

Gazmend Ukali – 1994

Hatixhe Islami – 1960

Mexhide Iseni-1958

Hamdi Iseni – 1962

Almira Ramanovska – 1984

Enis Ramanovski – 1980

Rabija Sali – 1960

Zilija Mustafovska – 1973

Sade Mustafovski – 1971

Belma Jahi – 2014

Ramiz Jahi – 2001

Fikrije Iseni – 1982

Anisa Iseni – 2007

Razije Jahi – 2009

Anesa Muhaxheri – 2004

Ergin Jahi – 2007

Omer Jahi – 2010

Erda Muhaxheri – 2006

Ajla Jahi – 2007

Senije Jahi – 1986

Amiet Jahi – 1976

Medina Lutfiu – 1996

Lulzim Sulejmani – 1995

Shefija Osmanova – 1958

Alja Fera – 1998

Jehona Sali – 2000

Zulejha Jasharovska – 2005

Elmedin Pajazitovski – 2005

Gjula Jasharovska – 1972

Gjulizarka Pajazitovska – 1973

Ilmija Jasharovska – 1999

Ebip Pajazitovski – 1972

Visar Aliti – 1998

Minir Jasharovski – 1971

Orhan Aliti – 1976

Drejtori i Shërbimit Kombëtar të Hetimeve Bullgare Borislav Sarafov tha se shkak i tragjedisë me autobusin maqedonas mund të jetë ndonjë gabim i shoferit ose ndonjë problem teknik me autobusin.

Ndërkohë ministri i Brendshëm bullgar Bojko Rashkov, i cili ishte në vendin e aksidentit ishte bashkë me kryeministrin bullgar Stefan Janev, tha se shkaqet e aksidentit do të sqarohen gjatë hetimit.

Ai ka theksuar se përveç autobusit të djegur kanë qarkulluar edhe tre autobusë të tjerë. Autobusi i aksidentuar lëvizte i fundit. Bankina në autostradë është shkatërruar nga autobusi dhe ka shumë mundësi që zjarri të ketë ndodhur në kontakt të autobusit me gardhin mbrojtës, tha Rashkov.

Autobusi është rrokullisur rreth 50 metra nga gardhi mbrojtës, këtë e tha kryetari i Pernikut, Stanisllav Vladimirov para gazetarëve, në afërsi të vendit të aksidentit në të cilin ndërruan jetë 46 persona, përcjell SHENJA.

Ashtu siç raporton korespodenti i MIA-s nga Sofja, sipas Vladimirov, rruga është e lagësht. Arsyet e aksidentit janë të shumta. Prej mbrëmë ka pasur shi. Nuk mund të thuhet se shkaku i aksidentit është koha e keqe, tha Vladimirov.

Sipas kryetari të Pernikut, në këtë pjesë shumë shpesh ka aksidente. Ky aks rrugor është njëri ndër më të rrezikshmit në Bullgari. /SHENJA/

Ministri bullgar i Punëve të Brendshme, Bojko Rashkov, i cili së bashku me kryeministrin Stefan Janev, janë në vendin ku ka ndodhur aksidenti, ka deklaruar se arsyeja e aksidentit do të zbulohet gjatë hetimit.

“Fotografia është e tmerrshme dhe çdokush nuk mund ta përballojë. Asnjëherë nuk kam parë diçka të tillë. Është e rëndë që të përcaktohet sa njerëz ka dhe kush janë “, tha Rashkov, për mediat bullgare, raporton SHENJA.

Ai tha se përpos autobusit që ka marrë flakë kanë qenë edhe tre të tjerë. Autobusi i aksidentuar ka lëvizur i fundit.

Të paktën 46 persona kanë humbur jetën pasi një autobus me targa të Maqedonisë së Veriut ka marrë flakë në Bullgari. /SHENJA/

Nuk e di nëse janë qytetarë maqedonas, megjithatë ne supozojmë se janë nga Maqedonia e Veriut. I kam lajmëruar të gjitha autoritet e vendit që të bëjnë gati ekipet dhe të arrijnë vendin e ngjaarjes. Këtë e tha kryeministri i vendit, Zoran Zaev për BNT.

“Tragjike është që në mesin e viktimave ka edhe fëmijë. I jemi falenderues edhe autoriteteve bullgare nëse arrijnë që të zbulojnë arsyet e aksidentit dhe të njejtat t’i ndajnë me Maqedoninë e Veriut. Sigurisht qytetarët e Maqedonisë së Veriut dhe Bullgaria do të dëshirojë të dijë se çfarë ka ndodhur. E di që bëhet fjalë për të një zjarr të madh dhe për atë shkak kanë vdekur shumë njerëz, megjithatë a ka ndodhur gjatë kohës së aksiendit ose pas, këtë do ta tregojnë ekspertët. Dhimbja është e madhe dhe shpreh ngushëllimet me familjarët e viktimave”, shtoi Zaev, përcjell Dnevnik.bg.

„Огромна трагедија“ – Заев, Филипче и Османи рано утрово тргнаа кон местото на несреќата

Премиерот Зоран Заев денеска за ТВ21 истакна дека со министерот за здравство Венко Филипче и министерот за надворешни работи Бујар Османи се веќе пред Софија.

Премиерот вели дека се работи за страшна трагедија, а македонскиот автобус се враќал од Истанбул.

„Се случи страшна трагедија на автопатот Струма према Благоевград. Македонски автобус се враќал од Истанбул, Турција – од екскурзија. Трагедијата е на раскрсницата према едно помало место каде што од 53 патници во автобусот 46 се погинати на лице место, а 7 се во болница во Софија. Јас, министерот за здравство, министерот за надворешни работи сме веќе пред Софија, да ги посетиме болните и да дознаеме повеќе за несреќата. Жално е што помали од 18 години се 12 деца а и другите млади, страшна трагедија, огромна трагедија, сочувство за семејствата. Знаеме уште кои се граѓаните, ни потврдија дека се наши граѓани, ни потврдија дека се во добра состојба 7-те души кои се во болница и затоа идеме таму да се информираме за сите детали“, вели Заев во изјава за ТВ21.

Најмалку 12 деца и 34 возрасни загинаа пред околу 4 часа во сообраќајка на македонски автобус во Бугарија

Дванаесет деца и уште најмалку 34 возрасни лица загинаа во сообраќајна несреќа на автобус со македонски таблички, што се случи пред околу три и пол часа, во Бугарија. Трагедијата настанала на автопатот Софија – Благоевград, а по ударот автобусот се запалил.

Според бугарските медиуми, во него имало 52 лица, а според последните информации успеале да преживеат само 6 кои во моментот се наоѓаат во болницата во „Пирогов“ во Софија. Меѓу загинатите деца имало и близнаци. Не преживеал ниту возачот.

– Во „Пирогов“ се сместени шест лица, сите со изгореници на лицето и горните дишни патишта. Двајца се со изгореници на дланките, другите имаат рани. Луѓето се во тешка траума, изгубија роднини, деца. Тие скокнале од прозорците на автобусот, па оттука и повредите, вели за БГНЕС Маја Аргирова, раководител на клиниката за изгореници во „Пирогов“.

Автобусот тргнал околу 21 часот, а влегол во Бугарија преку граничниот премин Капитан Андреево.

Artikulli paraprakKoronavirusi në Shqipëri, vdekjet u rritën ndjeshëm gjatë javës së fundit
Artikulli tjetërDETAJET E FUNDIT/Hetuesi bullgar flet për dyshimet e para rreth aksidentit të autobusit (VIDEO+FOTO)