Ballina Aktualitet DETAJET E FUNDIT/Hetuesi bullgar flet për dyshimet e para rreth aksidentit të...

DETAJET E FUNDIT/Hetuesi bullgar flet për dyshimet e para rreth aksidentit të autobusit (VIDEO+FOTO)

Drejtori i Shërbimit Kombëtar të Hetimeve Bullgare Borislav Sarafov tha se shkak i tragjedisë me autobusin maqedonas mund të jetë ndonjë gabim i shoferit ose ndonjë problem teknik me autobusin.

Ndërkohë ministri i Brendshëm bullgar Bojko Rashkov, i cili ishte në vendin e aksidentit ishte bashkë me kryeministrin bullgar Stefan Janev, tha se shkaqet e aksidentit do të sqarohen gjatë hetimit.

Ai ka theksuar se përveç autobusit të djegur kanë qarkulluar edhe tre autobusë të tjerë. Autobusi i aksidentuar lëvizte i fundit. Bankina në autostradë është shkatërruar nga autobusi dhe ka shumë mundësi që zjarri të ketë ndodhur në kontakt të autobusit me gardhin mbrojtës, tha Rashkov.

Autobusi është rrokullisur rreth 50 metra nga gardhi mbrojtës, këtë e tha kryetari i Pernikut, Stanisllav Vladimirov para gazetarëve, në afërsi të vendit të aksidentit në të cilin ndërruan jetë 46 persona, përcjell SHENJA.

Ashtu siç raporton korespodenti i MIA-s nga Sofja, sipas Vladimirov, rruga është e lagësht. Arsyet e aksidentit janë të shumta. Prej mbrëmë ka pasur shi. Nuk mund të thuhet se shkaku i aksidentit është koha e keqe, tha Vladimirov.

Sipas kryetari të Pernikut, në këtë pjesë shumë shpesh ka aksidente. Ky aks rrugor është njëri ndër më të rrezikshmit në Bullgari. /SHENJA/

Ministri bullgar i Punëve të Brendshme, Bojko Rashkov, i cili së bashku me kryeministrin Stefan Janev, janë në vendin ku ka ndodhur aksidenti, ka deklaruar se arsyeja e aksidentit do të zbulohet gjatë hetimit.

“Fotografia është e tmerrshme dhe çdokush nuk mund ta përballojë. Asnjëherë nuk kam parë diçka të tillë. Është e rëndë që të përcaktohet sa njerëz ka dhe kush janë “, tha Rashkov, për mediat bullgare, raporton SHENJA.

Ai tha se përpos autobusit që ka marrë flakë kanë qenë edhe tre të tjerë. Autobusi i aksidentuar ka lëvizur i fundit.

Të paktën 46 persona kanë humbur jetën pasi një autobus me targa të Maqedonisë së Veriut ka marrë flakë në Bullgari.  /SHENJA/

Nuk e di nëse janë qytetarë maqedonas, megjithatë ne supozojmë se janë nga Maqedonia e Veriut. I kam lajmëruar të gjitha autoritet e vendit që të bëjnë gati ekipet dhe të arrijnë vendin e ngjaarjes. Këtë e tha kryeministri i vendit, Zoran Zaev për BNT.

“Tragjike është që në mesin e viktimave ka edhe fëmijë. I jemi falenderues edhe autoriteteve bullgare nëse arrijnë që të zbulojnë arsyet e aksidentit dhe të njejtat t’i ndajnë me Maqedoninë e Veriut. Sigurisht qytetarët e Maqedonisë së Veriut dhe Bullgaria do të dëshirojë të dijë se çfarë ka ndodhur. E di që bëhet fjalë për të një zjarr të madh dhe për atë shkak kanë vdekur shumë njerëz, megjithatë a ka ndodhur gjatë kohës së aksiendit ose pas, këtë do ta tregojnë ekspertët. Dhimbja është e madhe dhe shpreh ngushëllimet me familjarët e viktimave”, shtoi Zaev, përcjell Dnevnik.bg.

Emrat e udhëtarëve që ishin në autobusin e aksidentuar në Bullgari

Një aksident i rëndë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm, në Sofje të Bullgarisë, ku si pasojë kanë vdekur 46 persona dhe 7 kanë mbetur të lënduar.

Lista e emrave të personave që ishin në këtë autobus:

Memedi Kadri-1967

Shiroki Muhsin-1989

Ljupço Zafirov –

Luan Ahmeti – 2017

Xhihan Ahmeti-1985

Alban Ahmeti-2017

Avni Ahmeti -1985

Ibraim Rustemi – 1967

Fevzije Rustemi -1971

Alejna Amedi – 2000

Halime Fejzullahu – 1971

Hamije Haliti – 1970

Nermije Haliti – 1968

Sumeja Brava – 1994

Naxhije Abdulloska – 1950

Albina Beluli – 1998

Gazmend Ukali – 1994

Hatixhe Islami – 1960

Mexhide Iseni-1958

Hamdi Iseni – 1962

Almira Ramanovska – 1984

Enis Ramanovski – 1980

Rabija Sali – 1960

Zilija Mustafovska – 1973

Sade Mustafovski – 1971

Belma Jahi – 2014

Ramiz Jahi – 2001

Fikrije Iseni – 1982

Anisa Iseni – 2007

Razije Jahi – 2009

Anesa Muhaxheri – 2004

Ergin Jahi – 2007

Omer Jahi – 2010

Erda Muhaxheri – 2006

Ajla Jahi – 2007

Senije Jahi – 1986

Amiet Jahi – 1976

Medina Lutfiu – 1996

Lulzim Sulejmani – 1995

Shefija Osmanova – 1958

Alja Fera – 1998

Jehona Sali – 2000

Zulejha Jasharovska – 2005

Elmedin Pajazitovski – 2005

Gjula Jasharovska – 1972

Gjulizarka Pajazitovska – 1973

Ilmija Jasharovska – 1999

Ebip Pajazitovski – 1972

Visar Aliti – 1998

Minir Jasharovski – 1971

Orhan Aliti – 1976

@tetovanews