Ballina Aktualitet U shua familja me 12 anëtarë në Bullgari, flet i afërmi i...

U shua familja me 12 anëtarë në Bullgari, flet i afërmi i tyre: Autobusët janë të vjetër, mjafton të shihni gomat

Një familje me 12 anëtarë ka humbur jetën nga aksidenti tragjik në Bullgari, ku shpërtheu në flakë autobusi me të cilin po udhëtonin 52 persona.

Një i afërm i familjes Jahi, Xheladin Ahmeti ka folur për “Shqipëria Live” duke thënë se ka biseduar me ta rreth 30 minuta para aksidentit dhe në orën 6 të mëngjesit mori një telefonatë pasi ishte shkëputur lidhja telefonike.

Ahmeti theksoi se autobusët janë shumë të vjetër, ndaj i ftoi të gjithë që të shohin gomat. Madje tregoi se para disa ditësh kishte udhëtuar vëllai i tij dhe ankohej për faktin se ishte shumë ftohtë brenda autobusit.

Xheladin Ahmeti: 12 anëtarë të familjes janë të vdekur. I afërmi im ka humbur 4 fëmijë dhe të shoqen. Unë jam kushëri i largët. 30 minuta para aksidentit, njëri prej familjarëve ka komunikuar me mua. Thanë që çdo gjë ka qenë mirë e në rregull. Në 6 të mëngjesit më thanë që diçka ka ndodhur, nuk i kapim dot në lidhje telefonike.

Të gjithë familjarët kanë qenë bashkë. Ishte shumë e vështirë tu jepja lajmin familjarëve. Kjo është katastrofë dhe nuk hera e parë që ndodh kjo gjë. Nuk funksionon shteti, autobusët janë të vjetër. Para disa kohësh ishte vëllai dhe thoshte nuk punon asgjë, nuk punon i ngrohti dhe është shumë ftohtë. Shumë mbrapa kemi mbetur dhe në një shtet ku nuk funksionon ligji. Merrni autobusët tek neve dhe shihni gomat. Shkaku i aksidentit thuhet se ka qenë një shpërthim dhe pas asaj e ka humbur kontrollin autobusi.

Emrat e udhëtarëve që ishin në autobusin e aksidentuar në Bullgari

Një aksident i rëndë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm, në Sofje të Bullgarisë, ku si pasojë kanë vdekur 46 persona dhe 7 kanë mbetur të lënduar.

Lista e emrave të personave që ishin në këtë autobus:

Memedi Kadri-1967

Shiroki Muhsin-1989

Ljupço Zafirov –

Luan Ahmeti – 2017

Xhihan Ahmeti-1985

Alban Ahmeti-2017

Avni Ahmeti -1985

Ibraim Rustemi – 1967

Fevzije Rustemi -1971

Alejna Amedi – 2000

Halime Fejzullahu – 1971

Hamije Haliti – 1970

Nermije Haliti – 1968

Sumeja Brava – 1994

Naxhije Abdulloska – 1950

Albina Beluli – 1998

Gazmend Ukali – 1994

Hatixhe Islami – 1960

Mexhide Iseni-1958

Hamdi Iseni – 1962

Almira Ramanovska – 1984

Enis Ramanovski – 1980

Rabija Sali – 1960

Zilija Mustafovska – 1973

Sade Mustafovski – 1971

Belma Jahi – 2014

Ramiz Jahi – 2001

Fikrije Iseni – 1982

Anisa Iseni – 2007

Razije Jahi – 2009

Anesa Muhaxheri – 2004

Ergin Jahi – 2007

Omer Jahi – 2010

Erda Muhaxheri – 2006

Ajla Jahi – 2007

Senije Jahi – 1986

Amiet Jahi – 1976

Medina Lutfiu – 1996

Lulzim Sulejmani – 1995

Shefija Osmanova – 1958

Alja Fera – 1998

Jehona Sali – 2000

Zulejha Jasharovska – 2005

Elmedin Pajazitovski – 2005

Gjula Jasharovska – 1972

Gjulizarka Pajazitovska – 1973

Ilmija Jasharovska – 1999

Ebip Pajazitovski – 1972

Visar Aliti – 1998

Minir Jasharovski – 1971

Orhan Aliti – 1976

Artikulli paraprakTRAGJEDIA NË BULLGARI KRYELAJM NË BOTË – NGUSHËLLIME NGA TË KATËR ANËT (VIDEO)
Artikulli tjetërPjesa më e madhe e viktimave janë nga Komuna e Studeniçanit (VIDEO)