Ballina Aktualitet (VIDEO) Si dukej vendi i tragjedisë një ditë më parë, “korrupsioni vret”,...

(VIDEO) Si dukej vendi i tragjedisë një ditë më parë, “korrupsioni vret”, thotë autori i videos

Një përdorues i rrjetit social Facebook ka postuar një video nga vendi i aksidentit ku 45 shtetas tw Maqedonisw sw Veriut humbën jetën pas një aksidenti me autobus. Shumë drejtues mjetesh tashmë kanë shprehur mendimin e tyre se vetë mënyra se si është ndërtuar kjo ndarje rrugore mund të jetë shkaku i tragjedisë, pasi tabela nuk është vendosur në vendin e duhur, por pikërisht aty ku ndahet rruga, transmeton Tetova News.

“Kështu dukej pjesa e autostradës `Struma` një ditë para tragjedisë. Vendoseni veten në vendin e një shoferi autobusi: vozitni natën, në një autostradë me dy korsi, një korsi për emergjencat. Në një moment, të dy korsitë bëhen tre pa asnjë shenjë vertikale që tregon se “korsia e tretë” ka ndonjë qëllim tjetër. Si një shofer profesionist dhe i ndërgjegjshëm, përgjegjës për 50 fate, ju “qëndroni” në korsinë e sigurt ku drejtoni automjetin tuaj, në korsinë e djathtë. Pas kthesës, kupton që shënjimi të ka tradhtuar, por tashmë është tepër vonë. Ju bëni gjithçka në fuqinë tuaj, por fati juaj dhe i 50 njerëzve të tjerë të pafajshëm është tashmë i paracaktuar. “Korrupsioni vret”, thuhet në përshkrimin e videos.

Në video shihet qartë se rruga ka një zgjerim të rrugës, e cila përdoret si parking apo vend pushimi, i ndarë nga një gardh mbrojtës rreth 100-150 metra gjatësi. Ishte në të që autobusi fillimisht goditi, dhe më pas u hodh drejt gardhit tjetër mbrojtës.

Problemi me këtë gardh mbrojtës është se nuk sinjalizohet mirë dhe nuk ka ndriçim. Ka vetëm një shenjë se ka një mbyllje, si për rubinet, më parë. Vetë gardhi mbrojtës është në një pjesë të lakuar dhe shfaqet papritur, gjë që mund të çojë në konfuzion.

Sipas autorit të videos, në vend nuk ka fare shenja vertikale./TetovaNews

LULZIM SULEJMANI, NJËRI NGA TË MBIJETUARIT, TREGON SE SI KA NDODHUR AKSIDENTI NË BULLGARI

Ministria e Punëve të Jashtme e Republikës së Maqedonisë së Veriut ka marrë konfirmim zyrtar nga institucionet kompetente të Republikës së Bullgarisë për shtatë udhëtarët të cilët i mbijetuan aksidentit tragjik në Bullgari, në magjistralen “Struma” afër Sofjes, transmeton Portalb.mk.

Më poshtë keni listën e udhëtarëve të lënduar, të cilët janë në gjendje të mirë shëndetësore, dhe për momentin janë të shtruar në Spitalin shtetëror të Sofjes, “Pirogov”.

Ebip Pajazitovski (24.09.1972), shtetas i Maqedonisë së Veriut
Gjula Jasharovska (16.06.1972), shtetas i Maqedonisë së Veriut
Zulejha Jasharovska (12.05.2005), shtetas i Maqedonisë së Veriut

Мinir Jasharovski (06.01.1971), shtetas i Maqedonisë së Veriut
Medina Lutvij (21.05.1996), shtetas i Maqedonisë së Veriut
Lulzim Sulejmani (04.05.1995), shtetas i Serbisë
Orhan Aliti (12.04.1976), shtetas i Belgjikës

Ndryshe, të paktën 46 persona kanë vdekur pasi një autobus është aksidentuar dhe është djegur në Bullgarinë perëndimore, në autostradën “Struma”. Autobusi mban targat e Maqedonisë së Veriut. Në mesin e viktimave ka edhe fëmijë.

Emrat e udhëtarëve që ishin në autobusin e aksidentuar në Bullgari

Një aksident i rëndë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm, në Sofje të Bullgarisë, ku si pasojë kanë vdekur 46 persona dhe 7 kanë mbetur të lënduar.

Lista e emrave të personave që ishin në këtë autobus:

Memedi Kadri-1967

Shiroki Muhsin-1989

Ljupço Zafirov –

Luan Ahmeti – 2017

Xhihan Ahmeti-1985

Alban Ahmeti-2017

Avni Ahmeti -1985

Ibraim Rustemi – 1967

Fevzije Rustemi -1971

Alejna Amedi – 2000

Halime Fejzullahu – 1971

Hamije Haliti – 1970

Nermije Haliti – 1968

Sumeja Brava – 1994

Naxhije Abdulloska – 1950

Albina Beluli – 1998

Gazmend Ukali – 1994

Hatixhe Islami – 1960

Mexhide Iseni-1958

Hamdi Iseni – 1962

Almira Ramanovska – 1984

Enis Ramanovski – 1980

Rabija Sali – 1960

Zilija Mustafovska – 1973

Sade Mustafovski – 1971

Belma Jahi – 2014

Ramiz Jahi – 2001

Fikrije Iseni – 1982

Anisa Iseni – 2007

Razije Jahi – 2009

Anesa Muhaxheri – 2004

Ergin Jahi – 2007

Omer Jahi – 2010

Erda Muhaxheri – 2006

Ajla Jahi – 2007

Senije Jahi – 1986

Amiet Jahi – 1976

Medina Lutfiu – 1996

Lulzim Sulejmani – 1995

Shefija Osmanova – 1958

Alja Fera – 1998

Jehona Sali – 2000

Zulejha Jasharovska – 2005

Elmedin Pajazitovski – 2005

Gjula Jasharovska – 1972

Gjulizarka Pajazitovska – 1973

Ilmija Jasharovska – 1999

Ebip Pajazitovski – 1972

Visar Aliti – 1998

Minir Jasharovski – 1971

Orhan Aliti – 1976

Artikulli paraprak20-тина од загинатите во автобусот на „Беса Транс“ се од Студеничани (VIDEO)
Artikulli tjetërLIVE/Konferencë e përbashkët për shtyp nga ministri i Punëve të Jashtme, Bujar Osmani, ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski dhe ministri i Transportit dhe Lidhjeve, Bllagoj Boçvarski (VIDEO)