Ballina Aktualitet Arrestohet Goran Stojkov, ish-komandanti i “Luanëve”, gjatë luftës së vitit 2001 ishte...

Arrestohet Goran Stojkov, ish-komandanti i “Luanëve”, gjatë luftës së vitit 2001 ishte në terren në të gjitha pikat e nxehta ushtarake në Tetovë, Kumanovë dhe Malin e Zi të Shkupit

Arrestohet Goran Stojkov, ish-komandanti i “Luanëve”.
Policia arrestoi Goran Stojkov, ish-komandantin e “Luanëve”, si dhe një “branitell” maqedonas. Ai ishte proceduar për shpërdorim detyre dhe ishte dënuar me një vit heqje lirie. Stojkov u dërgua në burg.

“Me datë 16.12.2021 në ora 16:15, zyrtarë policorë nga ekipi operativ I MPB-së në pikën e karburantit në Bulevardin.” Serbia “në Shkup, ka arrestuar personin me inicialet G.S. (51), i lindur në Strumicë, me adresë vendbanimi në Shkup, i cili kërkohej me urdhër të Gjykatës Themelore-Shkup 1, neni 353, paragrafi 3 i Kodit Penal të RMV, për dënim me burg në kohëzgjatje prej një viti. . Personi është dorëzuar në burgun e Shkupit për vuajtje të dënimit, transmeton Tetova News.

Ai doli nga burgu në vitin 2016 pasi kreu dënimin me burg për rastin “Spiuni”.

Goran Stojkov është një “branitell” maqedonas dhe ish-komandant i Njësisë së shpërbërë të Ndërhyrjes së Shpejtë “Luanët”. Stojkov u lind në vitin 1970 në Strumicë. Pas ardhjes së VMRO-DPMNE-së në pushtet në vitin 1998, filloi karriera e tij e artë në Ministrinë e Brendshme. Në MPB u punësua në shkurt të vitit 2000, ndërsa në prill të vitit 2001 u gradua major dhe u avancua në gradën nënkolonel dhe pas një kohe të shkurtër mori edhe gradën gjeneral major.

Progresi i shpejtë ishte kryesisht për shkak të faktit se Stojkov ishte komandant i Njësisë së Ndërhyrjes së Shpejtë Luanët gjatë dhe pas konfliktit. Gjatë luftës së vitit 2001, ai ishte në terren në të gjitha pikat e nxehta ushtarake në Tetovë, Kumanovë dhe Malin e Zi të Shkupit. Ai dha dorëheqjen në fund të vitit 2002 sepse, siç tha në atë kohë për uljen e numrit të “Luanëve”, transmeton Tetova News.

Video bonus:

Video bonus:

Artikulli paraprakArrestohet në Zhelinë 53-vjeçari nga Shkupi, ja çka transportonte drejt Tetovës!
Artikulli tjetërMaqedoni/Djali alarmoi për babain e zhdukur, tani raporton se e ka gjetur të vdekur prapa shtëpisë