Ballina Aktualitet Dy tërmete të njëpasnjëshme në Kërçovë

Dy tërmete të njëpasnjëshme në Kërçovë

Rrjeti telemetrik sizmologjik I RMV-së, me stacionet në Shkup, Vallandovë, Ohër, Shtip dhe Pehçevë, që mirëmbahet nga Opservatori Sizmologjik nga FSHMN-Shkup, sot më 01.12.2021, ka regjistruar dy tërmete, epiqendra të cilëve kanë qenë 65 km në jugperëndim të Shkupit.

Siç kanë njoftuar nga Opservatori Sizmologjik, tërmeti I parë është regjistruar në 08:14 minuta , me magnitudë lokale ML2.6, kurse i dyti në 08:21 me magnitudë lokale të Rihterit ML2.9, kurse i takojnë rajonit epiqendror të Kërçovës.

Tërmetet ishin ndjerë në pjesët jugperëndimor me intensitet III ballë sipas Shkallës Makrosizmike Evropiane./KlanMacedonia

Земјотреси со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала со епицентри на 65 километри југозападно од Скопје, се регистрирани утринава во епицентралното подрачје Кичево.

– Првиот во 08 часот и 14 минути со локална Рихтерова магнитуда ML2.6 и вториот во 08 часот и 21 минута со локална Рихтерова магнитуда ML2.9, а потекнуваат од епицентралното подрачје Кичево. Земјотресите беа почувствувани од населението во југозападните делови со интензитет од III степени според Европската макросеизмичка скала, информираат од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Телеметриската сеизмолошка мрежа на Република Северна Македонија, со станици во Скопје, Валандово, Охрид, Штип и Пехчево, е одржувана од Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Скопје.

Artikulli paraprakPse duhet t’i kushtojmë vëmendje ndikimit të Kinës në politikën italiane?
Artikulli tjetërSi të parandaloni mungesën e vitaminës C dhe të rrisni sistemin imunitar