Ballina Shëndeti Këshilla Katër mënyra të zgjuara për të larguar aromën e keqe të këmbëve

Katër mënyra të zgjuara për të larguar aromën e keqe të këmbëve

Përpara se të vishni këpucët hidhni në këmbë por edhe brenda këpucëve pak talk si ai që përdorim tek bebet. Nëse dëshironi, mund të shtoni talk dhe sherebelë të thatë për aromë!

Një mënyrë tjetër është masazhi i këmbëve me vaj dhe sherebelë ose masazhi me limon. Kjo redukton djersën, e cila është përgjegjëse për erën e keqe të këmbëve.

Bëni një banjë këmbësh me zierje sherebele. Hidhni ujë të nxehtë në një tas dhe shtoni çajin e sherebelës!

Merrni shpëlarjen e gojës dhe kaloni midis gishtërinjve tuaj! Do të habiteni…

Largoni lehtë kërpudhat e këmbëve me kos – Trajtimi më i mirë

Këmbët tona djersiten më shumë në verë dhe rritet mundësia për të zhvilluar infeksione mykotike rreth gishtërinjve. Me afrimin e këtij sezoni, shikoni mënyrën më të mirë për t’u përballur me to.

Prandaj rekomandohet që të ecni sa më shumë zbathur. Përveç kësaj, duhet t’i kushtoni vëmendje higjienës së këmbëve dhe të shmangni çorapet prej najloni, si dhe këpucët me thembra sintetike. Mjetet e manikyrit dhe pedikyrit janë gjithashtu një burim i mundshëm i mikrobeve, ndaj duhet të kontrolloni nëse ato janë të sterilizuara.

Megjithatë, nëse keni probleme me infeksionet mykotike, ekzistojnë kura natyrale jashtëzakonisht efektive. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të zhysni këmbët tuaja në:

Kos

Kos është një terapi e mirë për infeksionet e gjymtyrëve të ulëta të zhvilluara në rajon mes kthetrat e këmbëve, dhe përmban të gjallë bakteret probiotic, Lactobacillus acidophilus. Kosi përmban mikroorganizma “miqësorë” që shkatërrojnë infeksionet mykotike. Gjithashtu, përveç njomjes së këmbëve me kos, thjesht mund të fërkoni kosin mbi to dhe ta lini kosin të thahet. Më pas vetëm shpëlajeni me ujë të ftohtë.

Bikarbonat natriumi

Në rast se duhet të vishni këpucë të mbyllura, shkatërroni të gjitha bakteret e mundshme në to duke bërë një kombinim freskues të ujit të ftohtë dhe bikarbonatit të natriumit në një raport 1: 3. Aplikojeni përzierjen rregullisht dhe lëreni të thahet në ajër.

Peroksid hidrogjeni

Nëse i lagni këmbët në një përzierje të peroksidit të hidrogjenit dhe ujit, mund të vrisni infeksionet e këqija mykotike dhe të ndaloni përhapjen. Ky përbërës kimik është një mjet ideal për shkatërrimin e baktereve dhe kërpudhave. Mjafton të shtoni rreth 100 ml peroksid hidrogjeni 3% në një litër ujë të distiluar dhe t’i lani këmbët për 20 minuta çdo mëngjes.

Niseshte misri

Niseshteja është një përbërës i shkëlqyeshëm në lloje të ndryshme ilaçesh që parandalojnë shfaqjen e baktereve dhe kërpudhave të këqija, pasi është e mahnitshme në thithjen e lagështirës. Përzieni gjysmë luge çaji niseshte misri me pak ujë të ngrohtë. E vendosim furrën në 220 gradë dhe e pjekim masën në furrë derisa të errësohet. Lani dhe thajini këmbët, më pas fërkoni mbi to këtë përzierje, lëreni për 1 minutë dhe më pas shpëlajeni përzierjen me ujë të ngrohtë./abcnews.al

Artikulli paraprakHUMBI GRUAN DHE 4 FËMIJÊT/Fle në krevatin e Ajlës sepse dua ta shoh në ëndërr – Enver Jahi flet për tragjedinë në Bullgari (Video)
Artikulli tjetërArjan Çani paralajmëron lajme ‘bombë’: Do dalin gjëra të tmerrshme