Ballina Aktualitet Lajme Kriza në Ukrainë, përfundon pas 2 orësh samiti online Biden-Putin (VIDEO)

Kriza në Ukrainë, përfundon pas 2 orësh samiti online Biden-Putin (VIDEO)

Biseda virtuale mes Presidenti t të SHBA Joe Biden dhe presidentit rus Vladimir Putin përfundoi pas dy orësh, mes frikës perëndimore se Moska planifikon të sulmojë fqinjin e saj jugor, Ukrainën.

Biden i tha Putinit se Rusia dhe bankat e saj mund të goditen me sanksionet më të ashpra ekonomike nëse pushton Ukrainën.

Ata thanë se sanksionet mund të synojnë bankat më të mëdha të Rusisë dhe aftësinë e Moskës për të kthyer rubla në dollarë dhe monedha të tjera.

Kremlini, i cili tha para takimit se nuk priste ndonjë përparim, ka mohuar se ka pasur qëllime të tilla dhe ka thënë se qëndrimi i trupave të tij është mbrojtës.

Por Moska ka shprehur shqetësim në rritje për ndihmën ushtarake perëndimore për Ukrainën, një ish-republikë tjetër sovjetike që është anuar drejt Perëndimit që kur një revoltë popullore rrëzoi një president pro-rus në vitin 2014 dhe atë që ajo e quan zgjerimi zvarritës i NATO-s.

Moska gjithashtu ka vënë në pikëpyetje synimet e Ukrainës dhe tha se kërkon garanci që Kievi nuk do të përdorë forcën për të provuar të rimarrë territorin e humbur në vitin 2014 nga separatistët e mbështetur nga Rusia, një skenar që Ukraina e ka përjashtuar.

“Ne po kërkojmë marrëdhënie të mira dhe të parashikueshme me Shtetet e Bashkuara. Rusia nuk ka pasur kurrë qëllim të sulmojë askënd, por ne kemi shqetësimet tona dhe kemi vijat tona të kuqe”, tha më parë zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov.

Duke u bërë thirrje të gjithëve të mbajnë “një qëndrim të ftohtë”, Peskov tha se ishte jetike që Putin dhe Biden të flisnin duke pasur parasysh atë që ai e quajti përshkallëzim të jashtëzakonshëm të tensioneve në Evropë.

Rubla ruse u dobësua pak këtë të martë me disa analistë të tregut që parashikuan se bisedimet do të çelnin tensionet dhe të tjerë duke thënë se kërcënimi i sanksioneve të SHBA-së gërryen shpresat për të gjetur gjuhën e përbashkët.

Përpara bisedimeve të tij të para të drejtpërdrejta me Putinin nga korriku, Biden diskutoi planin e sanksioneve me aleatët evropianë të hënën, duke kërkuar një qëndrim të fortë të përbashkët në mbështetje të integritetit territorial dhe sovranitetit të Ukrainës.

Ai foli me presidentin francez Emmanuel Macron, kancelaren gjermane Angela Merkel, kryeministrin italian Mario Draghi dhe kryeministrin britanik Boris Johnson.

Ata i bënë thirrje Rusisë që të qetësojë tensionet dhe t’i kthehet diplomacisë duke theksuar se ekipet e tyre do të qëndrojnë në kontakt të ngushtë, duke përfshirë në konsultim me aleatët e NATO-s dhe partnerët e BE-së, për një “qasje të koordinuar dhe gjithëpërfshirëse”.

Ekipi i Biden ka identifikuar një sërë gjobash ekonomike që do të vendoseshin nëse Rusia fillon një pushtim.

Një burim i veçantë i njohur me situatën tha se shënjestrimi i rrethit të brendshëm të Putinit është diskutuar, por asnjë vendim nuk është marrë.

Shefi ekzekutiv i Bashkimit Evropian i ofroi Ukrainës mbështetjen e plotë të Bashkimit Evropian të martën dhe tha se blloku do të konsideronte më shumë sanksione ndaj Rusisë.

“Ne do t’i përgjigjemi çdo agresioni të mëtejshëm duke rritur dhe zgjeruar sanksionet ekzistuese”, tha presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen në Twitter.

“Ne jemi të gatshëm të marrim masa shtesë kufizuese, në koordinim me partnerët tanë”.

Artikulli paraprakGostivar, u shtir si hoxhë dhe përdhunoi dy herë një 9-vjeçare
Artikulli tjetër33-vjeçari nga Maqedonia ndalohet në kufirin Kosovë – Shqipëri, i kapet pajisja e Bitcoin dhe i sekuestrohen 39 mijë euro