Ballina Shëndeti Po luftoni me djersitjet gjatë natës? Ja çfarë trajtimi mund të merrni...

Po luftoni me djersitjet gjatë natës? Ja çfarë trajtimi mund të merrni dhe si duhet të veproni

Ju futeni në shtrat të rehatshëm dhe komod, me pizhame dhe batanije të shtruara gati për një gjumë të mirë, vetëm për ta gjetur veten të zgjuar në mes të natës, duke pikuar djersë dhe duke hedhur të gjitha mbulesat tuaja.

Ky është mallkimi i djersitjeve gjatë natës – dhe shumëve u ka shkatërruar një komplete të bukur pizhamesh, si dhe ju shqetëson gjumin, gjë që mund të ketë efekte anësore të menjëhershme shëndetësore.

Pse ndodhin djersitjet e natës?

Së pari, le të jemi të qartë: është krejtësisht normale të djersitësh gjatë natës. Djersitim gjatë gjithë kohës dhe shtimi i shtratit të ngrohtë dhe pizhameve mund ta bëjë këtë më të dukshme.

Ndërsa mund të mendoni se djersitja e gjumit do të ishte më problematike gjatë verës, ajo në fakt mund të bëhet më problematike në dimër.

“Temperaturat bien dhe ne fillojmë të mbështillemi në shtresa, të rrisim ngrohjen qendrore dhe të mbështillemi në jorganin tonë të rëndë, gjë që në disa raste çon në djersitje të madhe nën sqetull gjatë gjumit – duke e lënë shtratin të lagësht dhe dhomën e gjumit me aromë të keqe”, shpjegon Dr. Baldeep Farmah, mjek estetik dhe themelues i Dr. Aesthetica.

Por djersitjet e natës bëhen problem kur ajo djersitje gjatë natës bëhet e tepërt – mendo rrobat e njomura dhe çarçafët e djersitur – dhe ndodh edhe kur nuk është ngrohtë.

Ia vlen të flisni me mjekun tuaj të përgjithshëm nëse jeni duke përjetuar rregullisht djersitje gjatë natës, qoftë edhe vetëm për të kontrolluar se nuk ka ndonjë gjë të keqe që mund t’i shkaktojë ato.

Nëse ata mendojnë se djersitjet e natës janë një efekt anësor i mjekimit, ata mund të rekomandojnë një alternativë. Për ata që kalojnë në menopauzë, një mjek mund të rekomandojë terapi hormonale.

Ju gjithashtu mund të reduktoni djersitjet gjatë natës në shtëpi duke shmangur shkaktarët, si stresi, alkooli, ushqimet pikante, pirja e duhanit dhe batanijet e rënda. Provoni të vishni pizhame të bëra nga pëlhura si pambuku ose mëndafshi, dhe të ulni ngrohjen qendrore të shtëpisë tuaj gjatë natës

Artikulli paraprakKUJDES! Wi-Fi është shumë i dëmshëm, si të mbrohemi nga ai? Flasin ekspertët
Artikulli tjetërForcon imunitetin dhe kockat, ky është ushqimi që zëvendëson mishin dhe duhet ta konsumojmë sa më shpesh